Pravda o „eko“ plastoch. Televízna legenda nepoteší fanatikov
14 | 12 | 2024 I Gabriela Fedičová

„Robia to len preto, aby sa cítili dobre,“ hovorí novinár John Stossel o environmentálnych organizáciách, ktoré vyzývajú k recyklácii alebo opätovnému používaniu plastových výrobkov. Vo svojej najnovšej reportáži kritizuje recykláciu ako drahý a neefektívny proces, ktorý často v praxi zlyháva. Podľa Stossela aj bývalého reportéra denníka New York Times Johna Tierneyho recyklácia plastov v USA nefunguje – iba 5 % plastu sa skutočne recykluje, zatiaľ čo zvyšok končí na skládkach, v oceáne alebo je odvezený do iných krajín. Napriek týmto problémom mestá stále propagujú recykláciu, skôr pod tlakom verejnosti než kvôli jej skutočným prínosom, píšu Parlamentní listy.

John Stossel je americký novinár a libertariánsky komentátor. Kariéru začal ako reportér pre CBS, ale najviac sa preslávil počas pôsobenia v ABC News, kde pracoval na programe 20/20. Neskôr prešiel do Fox Business Network. Za svoje reportáže získal 20 cien Emmy. Vo svojich reportážach sa často zameriava na témy ako voľný trh a osobná sloboda. Kritizuje zásahy štátu do ekonomiky, plytvanie verejnými zdrojmi, nadmerné regulácie a byrokraciu. Je autorom niekoľkých kníh, ako napríklad Give Me a Break a Myths, Lies, and Downright Stupidity, kde obhajuje myšlienky voľného trhu a individuálnej zodpovednosti.

Vo svojej najnovšej reportáži sa Stossel zameral na recykláciu

„Desiatky rokov nám hovoria, že máme recyklovať, pretože recyklácia zachráni planétu. A ľudia tomu veria,“ uviedol Stossel reportáž, v ktorej sa snažil vyvrátiť až náboženskú vieru v recykláciu.

Hneď na úvod zdôraznil, že recyklácia papiera a kartónu šetrí stromy a recyklácia hliníka šetrí energiu. „Ale väčšinu iných vecí je nepraktické recyklovať,“ povedal Stossel.

Predsedníčka recyklačnej spoločnosti Eureka Recycling Lynn Hoffmanová v reportáži ukázala obrovské balíky plné vecí, ktoré nie sú recyklovateľné, no ľudia ich napriek tomu vyhodili do nádob na recykláciu. „Vytvára to ďalší odpad,“ potvrdila Hoffmanová Stosselove tvrdenie.

Nie všetky veci s označením na recykláciu sú skutočne recyklovateľné – napríklad plast. „Tieto veci vidíme často. Majú na sebe symbol recyklácie – ‚prosím, recyklujte‘. Ale nie sú recyklovateľné!“ vysvetlila Hoffmanová. Plastové tašky navyše počas recyklácie zvyčajne upchávajú stroje. Zamestnanci spoločnosti Eureka Recycling musia každý deň vstupovať do strojov a ručne odstraňovať zaseknuté tašky.

Väčšina ľudí si myslí, že plast je recyklovateľný. Realita je však iná – množstvo recyklovaného plastu je iba okolo 5 %.

„Celý život som počúval, aké je dôležité recyklovať,“ povedal prekvapený Stossel.
„Nie je,“ vyhlásil jednoducho bývalý reportér denníka The New York Times John Tierney, známy svojím skepticizmom voči ekologickým témam. Kontroverziu vyvolal už jeho článok z roku 1996 s názvom Recyklácia je odpad. „Recyklácia je odvetvie, ktoré využíva stále drahšiu pracovnú silu na výrobu materiálov, ktorých hodnota je stále nižšia,“ kritizuje Tierney ekonomickú efektívnosť recyklácie.

Stossel upozornil, že situácia sa od zverejnenia Tierneyho článku ešte zhoršila. Uviedol príklad, že mesto New York by mohlo ušetriť viac ako 340 miliónov dolárov ročne, ak by zrušilo recyklačný program. Keďže recyklácia plastu v USA sa nevypláca, veľká časť odpadu sa odváža do iných krajín, ako napríklad do Malajzie, kde ho často spália alebo vyhodia do mora. „Každú minútu je do mora vyhodené jedno smetiarske auto plné plastov,“ povedal Stossel.

Ďalším mýtom je, že americké skládky sú plné. Nie sú – a dnes už ani nepredstavujú také znečistenie životného prostredia ako v minulosti, najmä vďaka vládnym reguláciám. „Skládky sú oveľa lacnejšie než recyklácia,“ povedal Stossel, pričom dodal, že mnohé skládky sa neskôr premenia na golfové ihriská, lyžiarske kopce či parky.

Prečo teda mestá stále propagujú recykláciu?

„Robia to, pretože to ľudia požadujú. Je to svätosť zeleného náboženstva,“ vysvetlil Tierney. Ďalším dôvodom podľa neho je, že recyklácia je komplikovaná. „Ľudia sa nikdy nemôžu naučiť všetky tie pravidlá,“ dodal Tierney.

Greenpeace USA, medzinárodná environmentálna organizácia, ktorá sa zameriava na ochranu životného prostredia a boj proti klimatickým zmenám, tvrdí, že svet by mal smerovať k úplnému zákazu používania plastov.

Stossel však v reportáži zdôraznil, že výroba plastu často spôsobuje menej emisií ako alternatívne materiály. „Napriek tomu environmentálne hnutia túto informáciu zamlčujú. Rovnako mlčia o tom, ako nás celé roky zavádzali,“ povedal Stossel.

Namesto ospravedlnenia sa environmentálne organizácie snažia zmeniť spotrebiteľské správanie, keď propagujú recykláciu plastov namiesto ich neustáleho nakupovania. „Robia to len preto, aby mali dobrý pocit, že niečo robia,“ uzavrel Stossel svoju reportáž.

MEDIÁLNA VOJNA? 'Návod na porážku Fica' rozpútal búrku. Glück hovorí o propagande (VIDEO)
Richard Glück (Smer-SSD) o Denníku N tvrdí, že tam už ide o novinárske zúfalstvo. Novinári tohto plátku sa už ani netaja tým, že od rána do večera spievajú politickú pieseň namierenú proti súčasnej vláde a za Progresívne Slovensko. Najnovšie prišli... Čítať ďalej
13 | 12 | 2024 | Eka Balašková

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok