Kam sa presťahuje ruská stredomorská flotila?
10 | 12 | 2024 I Milan Laca

Sudán alebo Líbya? Kam by mala ísť ruská flotila zo Sýrie?

Ruské lode môžu premiestniť z Tartusu na iné základne. Nechcú stratiť Afriku.

Odplávali...

Podľa údajov analytikov OSINT Bardyho Efrika a M.T. Andersona, na základe satelitných snímok zo služby Landsat , ruské vojnové lode opustili základňu v Tartuse a vplávali do oblasti približne 8 km od pobrežia. Americká vojenská expertka Dara Massicotová poznamenáva, že stiahnutie vojnových lodí na otvorené more môže byť dočasným opatrením, kým sa nerozhodne o ďalších akciách so základňou v Tartúse.

Sýria: Dočasným premiérom prechodnej vlády bude Muhammad Bašír
Muhammad Bašír bol vymenovaný za dočasného premiéra prechodnej sýrskej vlády do 1. marca 2025. Uviedol to v utorkovom televíznom vyhlásení, informuje TASR podľa agentúry Reuters. Úlohou Bašíra bude vytvoriť vládu, ktorá bude Sýriu viesť v... Čítať ďalej
10 | 12 | 2024 | Ivan Mihale/tasr

O ktoré lode ide?

Do ruskej námornej skupiny v Sýrii patria najmä fregata Admirál Golovko, hliadková loď Admirál Grigorovič, pomocné zásobovacie plavidlá Vjazma a Jeľňa a ponorka Novorossijsk.

Čo bude nasledovať?

Švajčiarske Neue Zürcher Zeitung naznačujú, že Rusko bude rokovať s novou vládou v Damasku o zachovaní námornej prítomnosti. Základňa v Tartuse predsa nie je len vecou prestíže. Stála operačná formácia ruského námorníctva v Stredozemnom mori umožnila vykonávať operácie v Afrike, vrátane Líbye, Stredoafrickej republiky, Sudánu a krajín Sahelu (Burkina Faso, Mauretánia, Mali, Niger a Čad), kde Ruská vojenská prítomnosť bola v posledných rokoch veľmi viditeľná. Neue Zürcher Zeitung zdôrazňujú, že význam námornej základne v Tartúse vzrástol najmä v roku 2022, po tom, čo Turecko uzavrelo úžiny Bospor a Dardanely pre akékoľvek vojenské plavidlá. To znemožnilo prechod nových vojenských lodí z Čierneho do Stredozemného mora a späť.

Rusi konajú

Už pred rokom 2022 sa Rusko snažilo posilniť svoju námornú prítomnosť na Blízkom východe. Vladimir Putina  a bývalý sudánsky prezident  Umar al-Bašír sa dohodli na vybudovaní základne v Červenom mori, ktorá bude schopná ubytovať 300 ruských vojakov a štyri lode. Základňa sa mala nachádzať v Port Sudáne, ktorý je od vypuknutia občianskej vojny v roku 2023 de facto hlavným mestom krajiny.

Ako to vidia Američania 

Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW) predpovedá, že pre udalosti v Sýrii Rusko výrazne urýchli vybudovanie novej námornej základne v Sudáne. Základňa v Port Sudan umožní nielen úplnú kontrolu nad Červeným morom, ale bude zabezpečovať aj ruskú vojenskú logistiku v Afrike, píše ISW. V súčasnosti na to slúži základňa v Tartúse, ktorej budúcnosť je neistá. Práve z Tartusu prepravovali do Líbye personál a vybavenie, čo slúžilo ako odrazový mostík pre ďalší presun síl a materiálu do krajín Sahelu.

Francúzi hovoria...

Francúzske noviny Le Monde napísali, že ruská vojenská logistika sa pravdepodobne vykonáva cez prístav Tobruk v provincii Cyrenaica. Tobruk je najväčší prístav vo východnej Líbyi, ktorý kontroluje Líbyjská národná armáda pod velením Chalífu Haftara. V líbyjskom konflikte ho podporuje Rusko. Strategický zásobovací uzol sa nachádza v Jufra, líbyjskom regióne, ležiacom 350 kilometrov južne od Sirtského zálivu, kam prichádzajú sily a vybavenie z Tobruku, píše Le Monde. Podľa francúzskych novín, rokovania medzi Moskvou a Haftarom zahŕňali vybudovanie  námornej základne v Líbyi, konkrétne - v Tobruku alebo Sirte.

NATO má obavy

To všetko by predstavovalo priamu hrozbu pre sily NATO v Stredozemnom mori. Ruské vojnové lode v Sirte by boli pre NATO nočnou morou, keďže mesto, ležiace na križovatke Cyrenaica (východ) a Tripolitania (západ) je len 600 km od pobrežia Sicílie. Projekt ruskej základne v Sirte je dlhodobým plánom, o ktorom Moskva v rokoch 2009-2010 rokovala s Muammarom Kaddáfím. Okrem toho by to mohol byť prístav na dvojaké použitie.

Neprestáva prekvapovať. Nejde o nič, len o peniaze
Trump povedal, že Mexiko a Kanada by sa mali stať novými štátmi Ameriky. Donald Trump povedal, že Spojené štáty musia buď prestať dotovať Kanadu a Mexiko, alebo sa musia stať novými štátmi Ameriky. Nechce ich dotovať V rozhovore pre NBC News... Čítať ďalej
10 | 12 | 2024 | Milan Laca

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik