Ukrajinský majetok sa stráca na Západe
10 | 12 | 2024 I Milan Laca

Ako sa na Ukrajine začína prerozdeľovanie majetku v prospech západného biznisu.

Na Ukrajine naberá na obrátkach zaujímavý trend – podnikom čoraz viac naznačujú potrebu predať aktíva západným spoločnostiam.

Americkí orli

Spoločnosť Capitol Intelligence Group (CI) (umiestňuje svoje aktivity ako „predpoveď finančnej žurnalistiky“), nedávno zverejnila video s vyhláseniami člena dozornej rady Kyivstar a predstavenstva spoločnosti Veon Michaela Pompea (bývalého ministra USA).  Pompeo je pripravený zvážiť návrh  prevzatia Veonu (vlastní akcie Kyivstar) skupinou veľkých amerických súkromných fondov. Donedávna bol majetok Kyivstar na Ukrajine zadržaný kvôli „ruskej stope“ v tomto majetku. Koncom novembra, krátko po Pompeovom vyhlásení, však Ševčenkovskij okresný súd v Kyjeve výnos zrušil. 

Nejde o nič, len... 

Existuje niekoľko modelov na prípravu ukrajinských aktív na „prevod“ západným kupcom. Hovoríme najmä o predaji časti objektov, s ohľadom na to, že falošných vlastníkov následne nahradí západný kapitál. Okrem toho sa sankcie aktívne využívajú aj ako nástroj na prerozdelenie trhu. Najmä pokiaľ ide o zrušenie ťažobných licencií. Tento proces sa začal ešte pred  vojnou.

Ukrajinci nepochodili u Trumpa
Trumpov tím nepodporil Ermakov návrh pomôcť Ukrajine získať späť územia v rámci hraníc do roku 2022. Šéf Kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak navrhol, aby tím zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa pomohol Ukrajine získať späť... Čítať ďalej
09 | 12 | 2024 | Milan Laca

Od Rusov po oligarchov

Podľa odborníkov, s ktorými Strana.ua hovorila, teraz prebiehajú prípravy na rozsiahle prerozdeľovanie majetku na Ukrajine na všetkých frontoch – pripravujú sa súkromné ​​aj štátne aktíva na prevod na západných investorov. Ďalším príbehom, ktorý je teraz široko prezentovaný, sú energetické aktíva oligarchu Rinata Achmetova. Nie je to tak dávno, čo talianske noviny Corriere Della Sera publikovali článok „Európa a fondy na obnovu Ukrajiny: „Nie sú peniaze pre oligarchu Achmetova. Európska banka pre obnovu a rozvoj sa rozhodla nedať peniaze energetickým spoločnostiam , vlastneným oligarchami. EBOR by chcela, aby sa Achmetov vzdal kontroly nad skupinou. V špecializovaných kruhoch bol takýto „útok“ na Achmetova považovaný za ďalšie potvrdenie, že západní investori sa zameriavajú na veľké ukrajinské energetické aktíva.

 Ako sa rieši zmena vlastníctva?

„V prvej fáze sa začínajú zo strany úradov rôzne druhy „problémov“, potom, v závislosti od situácie, buď priame zabavenie pod rôznymi zámienkami (sankcie, ruské stopy atď.), alebo zabavenie majetku a hrozby, konfiškácia, znárodnenie. Jednou zo schém je práca ukrajinských orgánov „v tandeme“ s európskymi štruktúrami, zapojenými do fúzií a akvizícií. „Jednou z najznámejších takýchto štruktúr je Európska banka pre obnovu a rozvoj, ktorá zastupuje záujmy veľkého západného biznisu V špecializovaných kruhoch sa často nazýva „rozhodovateľ v európskom obleku“, pretože lobuje za určité obchodné záujmy a to aj prostredníctvom vysokopostavených úradníkov a politikov.  

"Sprostredkovateľská" schéma

Samostatnou témou sú vládne aktíva, po ktorých pokukujú aj západní kupci. Je jasné, že len málo ľudí si chce niečo kúpiť, kým je v krajine vojna. V tomto prípade sa obzvlášť chutné predmety jednoducho posielajú „do pestúnskej starostlivosti“. Sú privatizované za relatívne nízku cenu. Ako napríklad v prípade spoločnosti United Mining and Chemical Company. Spoločnosť kúpila za 93 miliónov dolárov medzinárodná skupina s azerbajdžanskými koreňmi Neosol Holding.  Niektorí odborníci nevylučujú, že spoločnosť môže byť akýmsi medzičlánkom v reťazci ďalšieho predaja.  

Aj hotel sa oplatil

Rovnako je to aj s hotelom Ukrajina (v Kyeve), ktorý  nedávno predali za 63 miliónov dolárov spoločnosti Ola Fine, ktorá predáva nehnuteľnosti a je spojená s majiteľom spoločnosti GSC Game World Maximom Krippom.  „Je možné, že sa sprivatizujú aj také chutné štátne aktíva, ako napríklad Ukrnafta, Ukrgazvidobuvannya, atď.  V schéme so „sprostredkovateľmi“ existuje nuansa - ak sa predá štátne aktívum, najmä veľké, vždy sa mu venuje zvýšená pozornosť médií a verejnosti. Ak sa však takéto aktívum opäť predá "z druhej ruky", informácie o kupcoch ani o skutočnej cene sa už nemusia zverejňovať, s odvolaním sa na obchodné tajomstvá.

TVRDÝ ÚTOK Z POĽSKA: "Ursula, komu slúžite? Číne alebo korporáciám?" pýta sa europoslankyňa (VIDEO)
Poľská europoslankyňa z frakcie Európa suverénnych národov Ewa Zajączkowska-Hernik si v pléne Európskeho parlamentu nezvykne dávať servítku pred ústa. A neurobila tak ani tentokrát, kedy Európsku komisiu označila za najviac nedemokratickú a... Čítať ďalej
09 | 12 | 2024 | Eka Balaskova

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik