Námestím znejú koledy a z čečinou, svetielkami či trblietavými dekoráciami ozdobených stánkov lákajú vône punču, cigánskej, či rôznych iných dobrôt. Na pultíkoch sa nám núkajú sviečky, medovina, rôzne výrobky chránených dielní, ale aj praktické remeselné výrobky do domácnosti. Nepochybne, vianočné trhy sú veľkým lákadlom zvlášť svojou čarovnou atmosférou, počas ktorej sme náchylnejší pustiť euro-dve aj neplánovane. Veď mnohí za nimi cestujú nie len do väčších miest na Slovensku, ale neraz aj do okolitých krajín.
Najdlhšie budú vianočné trhy v Bratislave, najkratšie v Trnave. Aké sú v niektorých slovenských vianočných mestečkách ceny, zisťoval portál noviny.sk. Topky zaujímalo, aké sú ceny tradičných dobrôt v okolitých krajinách. Všade však platí – ceny sa zdvihli a sú adekvátne skutočnosti, že ide o vianočné trhy.
Nie každý chce a môže cestovať do Viedne, či do Prahy. Mnohí z nás sú radi, ak sa dostanú do krajského mesta. Môže sa nám však stať, že to nestihneme. Viete, dokedy sú vianočné trhy v slovenských krajských mestách?
Vône síce lákajú, no mnohokrát nás odrádzajú ceny. Aké sú v ktorých mestách v rámci Slovenska?
V Bratislave okrem klasického „trhového menu“ pozostávajúceho z lokší či cigánskej nájdete aj párance, bryndzové halušky buchty, marcipánové dobroty či zemiakové placky. Nechýba jahňacie, kozľacie, či teľacie. Cigánsku či lángoše na Hlavnom námestí podľa noviny.sk kúpite v rozmedzí 7-10 eur, omastená lokša vás vyjde na 2,50 eura a za plnenú dáte dvojnásobok. Minimálne „päťku“ si pripravte na zemiakovú placku a zapiť to môžete punčom – 2 deci vás budú stáť do štyroch eur.
Ak si to namierite do Banskej Bystrice, môžete navštíviť zhruba 50 stánkov, v ktorých si môžete dať pečenú klobásu za 7 eur, či lokše za tri eurá. Najviac však ide punč – ten stojí 3,50 eur. Mesto zaviedlo novinku – vratné poháre, ktoré majú zabezpečiť to, že centrum nebude zaplavený plastom.
Ceny v Žiline a v stánkoch jej vianočných trhov sú približne rovnaké.
„Základná cigánska bravčová, kuracia, je za 7,50 eur. Kačacia, kvalitnejšie mäso za 8,50 eur. Máme aj zemiakové placky, 3 eurá za jednu, štyri druhy lokší, ktoré sa pohybujú od 2,5 až po 3,5 eur s kačacou pečeňou. Tradičný punč predávame za 3,3 eur. Varené červené, alebo biele víno za 3 eurá, detský punč za 2,7 eur," hovorí pre noviny.sk trhovník.
Mnohí z nás využívajú možnosť vycestovať na vianočné trhy do okolitých metropol. Do Budapešti, či Krakowa to majú mnohí bližšie, ako do Prahy. Ceny sa „zdvihli“ všade, nie len v Bratislave.
Kraków nevynímajúc – hotdog si po novom dáte za 35 zlotých, čo je zhruba 8,15 eura, klobása vás vyjde zhruba na 30 zl./7 eur. Bravčové koleno (100g) vás vyjde na 20 zlotých, k tomu dusená kapusta, či zemiaky za rovnakú cenu. Priplatíte si aj za nápoje, či polievky.
Ak máte chuť na sladké, tak za trdelník dáte minimálne 25 zl/5,83 eur; tyčinky z odpaľovaného cesta vás podľa počtu budú stáť od 23 do 35 zlotých, pričom za topping si priplatíte. 2 deci vareného vína (alkoholického, ochuteného alebo bez alkoholu) stojí 18 zlotých (4,2 eura), rovnako aj čaj. Dá sa zakúpiť aj porcelánový hrnček za 15 zlotých (3,5 eura).
Drahšie je aj v Budapešti. Tie podľa návštevníkov atakujú rekordy. Za varené víno zaplatíte zhruba 3,5 eura; za opekaný párok v rožku, klobásu v bagetke, kačací burger alebo veľký viedenský rezeň v žemli dáte v prepočte 15,5 eura. Opekané zemiaky so zeleninou a bravčovým mäsom, alebo kačacie stehno dostanete za vyše 14 eur. Sladká parená buchta posypaná makom a poliata maslom stojí zhruba 7,24 eura. Langoše s rôznymi plnkami vyjdú od 11 po 17 eur.
Hovorí sa „v Praze draze“ a pre vianočné trhy v Prahe to platí tiež Na Staromestskom námestí za1,5 deci vareného vína, prosecca, horúceho ovocného vína alebo nealkoholické varené víno zaplatíte necelé 4 eurá, za čaj 2,8 eura.
Sicílske Cannelloni vás vyjdú na necelých 5,5 eura, zemiaková placka necelé 4 eurá, vafle s čokoládou vyjdú na necelých 6 eur. Langoš s cesnakom, kečupom a syrom vyjde 7,2 eura. 100 gramov strapačiek vyjde na vyše 3 eurá, klobása necelých 6 eur. Za tri zemiakové placky zaplatíte vyše 5 eur. Horúci punč stojí necelé 3 eurá. Trdelník začína na zhruba štyroch eurách, pričom posýpky rôznych príchutí ho predražia o zhruba 1,5 eura.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik