Zaujíma niekoho okrem lekárov aj pacient?
06 | 12 | 2024 I Eka Balašková

Na stole je viac, ako tri tisícky lekárskych výpovedí. Vláda s Lekárskym odborovým združením (LOZ) síce podpísala memorandum, no nakoľko ide o pacienta a nakoľko o mzdy je ťažko povedať. Pacient sa v ňom spomína 11-krát, mzda 96-krát. Šéf siete nemocníc Penta Hospitals International Peter Lednický v relácii Teraz takto s Ankou Žitnou si myslí, že práve pacient je tu rukojemníkom štrajkujúcich lekárov.

Aj Lednický si myslí, že v prvom rade ide o platy. Minister však podľa neho nemá veľkú možnosť manévrovať. Práve toto je však problém, ktorý má slovenské zdravotníctvo – jeho prioritou nie je pacient. Ten pritom toho nepotrebuje až tak veľa. V poslednom čase sa hovorí o zmene štátnych nemocníc na akciovky, čo by podľa Lednického sprehľadnilo ich systém financií. Pacienta však viac, ako spôsob financovania, zaujímajú výkony. Lednický preto upozorňuje na fakt, že mnohí z lekárov s nemocničným úväzkom prevádzkuje aj vlastnú prax.

O čo ide naozaj

„Tie isté problémy ako dnes malo slovenské zdravotníctvo aj pred rokom. Všimli ste si vtedy, že by sa niečo dialo? Nie. Štrajk prišiel, až keď sa im siahlo na platy. Tá úprimnosť o čo im ide - mzdy sú desať ku jednej voči záujmom pacientov,”  skonštatoval Lednický. Ako šéf nemocničnej siete vývoj štrajku LOZ.

Aj minister zdravotníctva upozornil, že štát urobil, čo mohol, no platy nebudú navýšené o požadovaných 9 percent, len o niečo cez 6 percent.

KONČÍ kríza v nemocniciach? Desiatky lekárov SŤAHUJÚ výpovede
Minister zdravotníctva Kamil Šaško oznámil, že dôvody na podávanie výpovedí lekárov pominuli, nakoľko vláda splnila ich kľúčové požiadavky. Niektorí lekári výpovede už sťahujú. „Situáciu berieme mimoriadne vážne, požiadavky lekárov a lekárskych... Čítať ďalej
05 | 12 | 2024 | Roman Martiška

Minister ťahá za kratší povraz

Lednický upozorňuje, že sieť nemocníc pôsobí v troch krajinách a preto si dovolí z nadhľadu hovoriť o rukojemníckej dráme, aká sa v Európe často nevyskytuje.

„Vôbec nezávidím situáciu, v ktorej dnes je pán minister, pretože tých možností voľby nemá veľa. Keď hrozí odchodom od pacientov, ťažko chorých ľudí viac, ako 3-tisíc lekárov, tak to je naozaj vážna situácia,“hodnotí Lednický, podľa ktorého je dlhodobo kreslo ministra zdravotníctva jedno z najhorúcejších.

„Slovensko namiesto toho, aby sa venovalo problémom pacientov, sa dlhodobo venuje jednému jedinému – LOZ-u a ich požiadavkám,“  dodáva Lednický.

Kde je v tom celom pacient?

Lednický si uvedomuje, že lekár musí dostať svoju spravodlivú mzdu, no stredobodom slovenského zdravotníctva musí byť pacient.

„Rieši sa tu kde-čo, kde má byť nová nemocnica atď., ale ten samotný pacient a jeho požiadavky a to, čo potrebuje, nám trochu unikajú,“myslí si Lednický, podľa ktorého pacient potrebuje akurát dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť – čo súvisí s infraštruktúrou, či prehľadnosť systému – aby pacient vedel, kam má ísť.

Tu má Lednický ťažké srdce na optimalizáciu nemocníc, ktorá slovenský zdravotnícky systém celkom zneprehľadnila.

Reprofoto Teraz Takto s Ankou Žitnou | Peter Lednický, čéf nemocničnej siete

Vytváranie dlhov je amorálne

Zisk je podľa Lednického nie len v súlade so zákonom, ale len vďaka zisku dokážete investovať do v danom prípade do nemocničnej infraštruktúry.

„Tu je situácia, keď sa adoruje dlh, pričom ten k ničomu dobrému nevedie, vedie naopak len k nedostatku a k tomu, čo vidíme v nemocniciach,“ vysvetľuje Lednický, podľa ktorého čisto premena štátnych nemocníc na akciové spoločnosti nepomôže. Podľa neho k tomu treba využívanie systému bŕzd a protiváh, aký funguje aj pri Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá bola na jar vo veľmi zlom stave, no zásahom Úradu pre dohľad sa hospodárenie zlepšilo. A práve v tom by mohla pomôcť aj zmena nemocníc na akciové spoločnosti, ktoré sú kontrolovateľné. Aktuálny stav, kedy sú nemocnice príspevkové organizácie, je veľký problém zistiť, aké sú ekonomické ukazovatele. Privatizácia však nehrozí, veď aj VšZP je desaťročia akciovou spoločnosťou a nie je sprivatizovaná.

Svetový úspech ÚĽUV-u: Jeho škola remesiel sa dostala do UNESCO
Škola remesiel Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) bola zaradená do Zoznamu dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Stalo sa tak vo štvrtok počas 19. zasadnutia Medzivládneho výboru Dohovoru na ochranu nehmotného... Čítať ďalej
05 | 12 | 2024 | Bari Zajačková/ TASR

Čakacie lehoty

Pacienta trápia hlavne výkony nemocníc a to, aby tento výkon stúpal. Tu Lednický však vidí rezervy v tom, že je rozdiel, či sa operácie v nemocnici končia už okolo poludnia, alebo sa operuje do napríklad 15:30, čo prirodzene ovplyvňuje množstvo zákrokov. Nedá sa očakávať, že operačné sály pôjdu na 24 hodín denne, no výkony môže zlepšiť napríklad kvalitný dochádzkový systém, podľa ktorého budú lekári odkontrolovaní.

Až 70 percent zisku v slovenskom zdravotníctve sa vytvorí v súkromných ambulanciách, založených na jednodňových zákrokoch. Minimálne o dvoch lekároch z vedenia LOZ podľa neho majú vlastnú „eseročku“ a to popri úväzku v nemocnici.

„Ak by sme mali začať so zlepšovaním slovenského zdravotníctva, mohli by sme začať tu, aby naozaj lekári, ktorí chcú byť v nemocniciach, v nich boli,“ uzavrel Lednický.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok