Prelomová investigatíva odhaľuje, že OCCRP, najväčšia sieť investigatívnych novinárov na svete, roky zatajovala masívne financovanie a kontrolu zo strany americkej vlády. Washington má právo vetovať vedenie organizácie a určuje, ktoré krajiny má vyšetrovať, uvádza Mediapart.fr.
Prekvapivé zistenia spochybňujú nezávislosť prestížnej organizácie, ktorá stojí za odhaleniami ako Panama Papers či Pandora Papers.
Drew Sullivan, 60-ročný šéf OCCRP, začínal ako letecký inžinier v koncerne Rockwell, kde pracoval na americkom raketopláne a špionážnych satelitoch s najvyšším bezpečnostným preverením. K žurnalistike sa dostal až v 90. rokoch cez agentúru Associated Press.
V roku 2003 oslovil Mikea Henninga z USAID so žiadosťou o financovanie bosnianskeho novinárskeho projektu. To viedlo k založeniu Centra pre investigatívnu žurnalistiku (CIN) v Sarajeve v roku 2004. O štyri roky neskôr Sullivan spolu s rumunským novinárom Paulom Radu založili OCCRP.
Investigatíva odhalila, že kľúčovú úlohu pri vzniku OCCRP zohral David Hodgkinson, dôstojník americkej armády a vysoký úradník ministerstva zahraničia USA. Cez Úrad pre medzinárodné narkotiká a presadzovanie práva (INL) zabezpečil prvé financovanie vo výške 1,7 milióna dolárov.
Od svojho vzniku OCCRP získala:
V roku 2023 poskytla americká vláda OCCRP 11,7 milióna dolárov, čo predstavovalo 53% jej rozpočtu.
Shannon Maguire z USAID potvrdila, že zmluva s OCCRP obsahuje "klauzulu o podstatnom zapojení", ktorá dáva agentúre:
OCCRP tiež nesmie za americké peniaze vyšetrovať záležitosti USA. To vysvetľuje, prečo organizácia nepokryla korupčné škandály amerických firiem Microsoft a Bechtel na Balkáne.
Washington poskytol OCCRP účelové dotácie na vyšetrovanie konkrétnych krajín:
USA dokonca vytvorili program Global Anti-Corruption Consortium, ktorý využíva zistenia OCCRP na iniciovanie súdnych vyšetrovaní a sankcií.
Prestížne médiá ako New York Times či Le Monde, ktoré s OCCRP spolupracujú, potvrdili, že nevedeli o rozsahu amerického financovania a kontroly. Uznávaný investigatívny novinár Lowell Bergman v roku 2015 odstúpil z rady OCCRP práve kvôli obavám z vládneho vplyvu.
"Ak vláda platí polovicu vašich výdavkov, budete na to musieť myslieť," varuje Stephen Engelberg, šéfredaktor ProPublica, ktorý označil podmienky americkej vlády za neprijateľné pre nezávislú žurnalistiku.
Z tabuľky vyplýva ako za posledných 10 rokov financovala americká vláda majoritný podiel rozpočtu OCCRP:
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik