Písal sa rok 1949. Československo prechádzalo búrlivým povojnovým vývojom, ako politickým, tak aj kultúrnym. Na pozadí týchto zmien vznikol aj Slovenský umelecký ľudový kolektív (SĽUK). Encyklopédie o tomto súbore hovoria, ako o profesionálnom umeleckom telese pôsobiacom v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie tradičnej ľudovej kultúry. Tých 75 rokov je však niekoľko generácií choreografov, hudobných skladateľov, či dramaturgov, vďaka ktorým je SĽUK populárny nie len na Slovensku, ale po celom svete.
Myšlienka SĽUKu vznikla ešte v roku 1948. Malo ísť o spojenie amatérskych telies, ktoré by spoločne vystúpili na oslavách piateho výročia SNP. Tam zožal súbor obrovský úspech a s programom precestovali celé Slovensko. Svoje umenie a slovenský folklór predstavili vo viac, ako 60-tich krajinách sveta. Zárukou úspechu sú aj veľké mená, ktoré tvorili repertoár súboru. V súčasnosti má SĽUK tri sekcie, ktoré sa predstavili aj na veľkom galaprograme k 75-temu výročiu.
Myšlienku založenia SĽUKU priniesol ešte rok pred tým povereník informácií a osvety Ondrej Pavlík s podporou povereníka školstva Ladislava Novomeského. Pri príprave osláv piateho výročia SNP rátal so spojením exitujúcich amatérskych telies, ktoré mali na oslavách vystúpiť s veľkolepým jednotným programom. Prípravnú komisiu, ktorá bola menovaná 17. novembra 1948 tvorili bývalý riaditeľ rozhlasu Emil Rusko, Pavol Tonkovič a hudobní skladatelia Alexander Moyzes, Andrej Očenáš, či herec a divadelný režisér Karol L. Zachar.
V prvej polovici roka 1949 bol po celom Slovensku nábor do tanečnej, speváckej a orchestrovej sekcie. Z deväťsto prihlásených uchádzačov, sa pred komisiu postavilo sedemsto. Do prvých priestorov v hoteli Štubňa na Sliači v priebehu májaa 1949 podľa portálu vtedy.sk nastúpilo 38 tanečníkov, 45 členov speváckeho zboru a 18 členov orchestra.
Už prvé vystúpenie SĽUK-u na oslavách 5. výročia SNP vo Zvolene zožal súbor úspech nie len u publika, ale aj u odbornej, či umeleckej verejnosti.
Hudobný skladateľ Alexander Moyzes, choreograf Štefan Tóth, dirigent Milan Novák, zbormajster Vojtech Adamec a návrhárka krojov Irena Tonkovičová – to sú ľudia, ktorí sa podieľali na príprave prvého veľkého programu, s ktorým SĽUK obišiel celé Slovensko. Za „otca SĽUKu“ je považovaný tanečník a umelecký vedúci Juraj Kubánka, ktorý v súbore pôsobil rovných 44 rokov – od jeho vzniku, až po odchod do dôchodku. SĽUK pod jeho vedením „vychoval“ niekoľko výrazných osobností – tanešnú sólistku Hedu Melicherovú, choreografa Martina Ťapáka, tanečníka Milana Ševčika, hudobného skladateľa Svetozára Stračinu, ale aj koncertmajstra Rinalda Oláha.
V ďalších generáciách v SĽUKu pôsobili nemenej významné osobnosti – Jaroslav Moravčík, Ján Ďurovčík, či Martin Urban (choreografi), dirigent Štefan Molota alebo dramaturg Vladimír Kyseľ. Nemožno zabudnúť ani na Jána Berkyho-Mrenicu, či Tibora Andrašovana.
Netrvalo dlho a sláva SĽUKu „prerástla“ hranice Slovenska. Viac, ako tisíc tanečníkov pod vedením štyridsiatich choreografov vystúpilo na hudbu 180-tich autorov vo viac, ako šesťdesiatich krajinách sveta, kde im tlieskalo viac, ako tridsať miliónov divákov. Ich program pritom netvorí len autentický folklór, pripravili aj niekoľko scénických šou programov.
Najväčší rozmach súbor zaznamenal v 80-tych rokoch minulého storočia, kedy mal sídlo v kaštieli v Rusovciach. Jeho steny rozotnievali hlasy a pohyb až 250-tich členov súboru.
Vedenie SĽUKu dnes tvorí Juraj Hamar – generálny riaditeľ; Stanislav Marišler – umelecký vedúci; Marek Grega – vedúci tanečného súboru; Zuzana Pokorná – primáška ľudovej hudby a Maroš Červenák – riaditeľ umeleckej prevádzky.
Súbor tvoria tri sekcie – Tanečný súbor, Ľudová hudba a Spevácka skupina. Tie sú schopné vystúpiť ako spoločne, tak aj podľa potreby na individuálnych podujatiach. V súčasnosti má SĽUK niekoľko predstavení v spolupráci napríklad aj s baletom, ale aj veľký program k 75-temu výročiu vzniku.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik