Vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19, sa pravdepodobne objavil v dôsledku nehody v laboratóriu alebo pri výskume v čínskom Wu-chane. K takému zisteniu dospel v 520-stránkovom dokumente podvýbor Snemovne reprezentantov pre koronavírusovú pandémiu. Daný výbor začal svoju činnosť vo februári 2023 a teraz uviedol, že štyri roky po vypuknutí najhoršej pandémie za posledných 100 rokov je „dôkazov viac ako dosť“ - informuje portál parlamentnilisty.cz
Už januári 2021 zverejnilo americké ministerstvo zahraničia informačný denník, ktorý uvádzal, že niekoľko výskumníkov z Wuchanského virologického inštitútu (WIV) ochorelo na jeseň 2019 s príznakmi zodpovedajúcimi covidu-19 alebo sezónnemu ochoreniu, teda pred prvými známymi prípadmi epidémie. Správa tiež upozornila na výskum „gain-of-function“ vykonávaný vo WIV, ktorý zahŕňal genetické inžinierstvo koronavírusov.
Ďalej bolo zistené, že WIV od roku 2017 spolupracoval s čínskou armádou na biologických výskumoch. Bolo tiež uvedené, že vo WIV pravdepodobne dochádzalo k nedostatočnej biologickej bezpečnosti pri práci s koronavírusmi podobnými SARS, čo mohlo zvýšiť riziko náhodného úniku vírusu.
Kanadská molekulárna biologička Alina Chanová potom v júni 2024 uviedla, že „súčasné genetické údaje a údaje o prvých prípadoch ukazujú, že všetky známe prípady covidu-19 pravdepodobne pochádzajú z jediného zavlečenia SARS-CoV-2 medzi ľudí a k vypuknutiu epidémie na trhu vo Wu- chanu pravdepodobne došlo až potom, čo vírus už cirkuloval medzi ľuďmi“.
Sociálne dištancovanie, definované ako udržanie fyzického odstupu medzi ľuďmi, bolo kľúčovou politikou počas pandémie covidu-19. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (Center for Disease Control and Prevention, CDC) dňa 22. marca 2020 odporučilo udržiavať vzdialenosť šiestich stôp (cca dva metre) ako najlepší spôsob obmedzenia šírenia vírusu. Toto pravidlo ovplyvnilo každodenný život mnohých ľudí: Malé podniky obmedzili kapacitu zákazníkov, obchody označovali miesta na státie a školy čelili komplikáciám.
Chýbali vedecké dôkazy podporujúce konkrétne šesť stôp ako optimálnu vzdialenosť. Podľa Anthonyho Fauciho išlo o empirické rozhodnutie, ktoré nebolo podložené údajmi. "Neexistovala žiadna kvantitatívna vedecká podpora pre šesť stôp sociálneho odstupu," vypovedal Fauci.
Podvýbor Snemovne reprezentantov pre koronavírusovú pandémiu sa zameral aj na nosenie rúšok a respirátorov. Úradníci, vrátane CDC a WHO, spočiatku odporúčali, aby zdraví ľudia masky nenosili, a vyhradili ich pre chorých alebo zdravotnícky personál. Napríklad 29. februára 2020 generálny chirurg vyzval verejnosť, aby si masky nekupovala. Pozícia sa však zmenila 3. apríla 2020, keď CDC odporučilo nosenie látkových masiek ako dodatočné opatrenie v oblastiach s vysokým komunitným prenosom.
Zmeny v odporúčaniach boli reakciou na obmedzené informácie dostupné v prvých dňoch pandémie. Napriek tomu systematický prehľad od Cochrane Collaboration neskôr zistil, že nosenie chirurgických masiek alebo respirátorov N95 neprinieslo jasné zníženie respiračných vírusových infekcií v zdravotníckom prostredí. Takýto výsledok bol v rozpore s rozsiahlou podporou povinného nosenia rúšok počas pandémie, ktorú presadzovali verejné zdravotnícke agentúry.
„Úradníci verejného zdravotníctva, ktorí bez úplnej vedeckej transparentnosti prehodili výhybku v otázke účinnosti a používania tvárových masiek, vyvolali nedôveru v zdravotníckych zariadeniach,“ uviedol preto podvýbor Snemovne reprezentantov ako kľúčové zistenie svojho výskumu s tým, že „americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb sa pri vydávaní povinných rúšok opierala o chybné štúdie“.
Bidenova administratíva potom podľa výboru prekročila svoje právomoci plošným nariadením nosenia rúšok.
Kontroverzným opatrením bola aj povinnosť nosenia rúšok deťmi, vzhľadom na to, že covid-19 ohrozil deti menej ako dospelých, ako ukazoval článok v časopise JAMA z mája 2020, ktorý uviedol, že chrípka predstavuje pre deti väčšie riziko ako covid-19. Napriek tomu boli deti nútené nosiť masky aj po zistení ich nižšej zraniteľnosti voči vírusu.
To mohlo prispieť k oneskorenému vývoju reči a jazyka, pretože deti sa s maskou zdráhali komunikovať. V roku 2023 prieskum Americkej logopedickej asociácie ukázal nárast počtu detí s poruchami reči, čo logopédi spájajú s nosením rúšok počas pandémie.
„Ignorovanie vedeckých poznatkov a faktov o čovide-19 a škodlivosti nosenia rúšok u malých detí bolo zo strany vedenia predstaviteľov verejného zdravia v krajine hlboko nemorálne. Budúce dôsledky týchto typov drakonických politík zatiaľ nie sú známe, ale vedúci predstavitelia verejného zdravia by si mali v budúcnosti uvedomiť , že o všetkých politikách treba rozhodovať vyvážene,“ uvádza dokument podvýboru Snemovne reprezentantov spolu so zistením, že „násilné nosenie rúšok u malých detí od dvoch rokov spôsobilo viac škody ako úžitku“.
Za najzávažnejšie z dôsledkov lockdownov podvýbor Snemovne reprezentantov označil škody na americkej ekonomike. „Trvalé lockdowny počas covidu-19 zbytočne poškodili ekonomiku USA,“ zhrnul výbor. Uzavretie podnikov, prepúšťanie zamestnancov a prudký nárast inflácie zasiahli milióny Američanov.
Zmeny spotrebiteľských návykov a narušenie dodávateľských reťazcov viedli k rastu ziskov veľkých korporácií a akciového trhu, čím zvýhodnili bohatých jednotlivcov. Lockdowny teda spôsobili nielen ekonomické problémy, ale aj prehĺbili nerovnosti v krajine.