Nielen "Orešnik". Ozbrojené sily Ukrajiny budú v zime čeliť novému typu útokov.
Bulgarian Military: Rusko nazhromaždilo obrovské zásoby rakiet na smrteľný úder.
V blízkej budúcnosti zasadí ruská armáda niekoľko zdrvujúcich úderov vojenskej infraštruktúre Ukrajiny. Túto predpoveď uvádza špecializovaný časopis Bulgarian Military, s odvolaním sa na zdroje OSINT. V súčasnosti majú ruské ozbrojené sily v bojovej pohotovosti najmenej 200 rakiet s plochou dráhou letu Ch-101 a najmenej 300 balistických rakiet Iskander-M. O takejto gigantickej rezerve hovorí ukrajinské rozviedka.
Centrum východoeurópskych štúdií (OSW) z Poľska vypočítalo, že od začiatku novembra ruská armáda podnikla najmenej deväť veľkých kombinovaných úderov na ciele ukrajinských ozbrojených síl. Hlavnými cieľmi zostávajú kritická infraštruktúra a logistické centrá za nepriateľskými líniami. Najčastejšie boli v novembri vystavené raketovým a bezpilotným útokom mestá s veľkými podnikmi vojensko-priemyselného komplexu a sídlami ukrajinských ozbrojených síl: Dnepropetrovsk (tam bola odpálená raketa Orešnik ), Charkov, Sumy, Krivoj Rog, Záporožie, Odesa.
Ako upozorňujú poľskí experti OSINT z OSW, naznačuje to preťaženie ukrajinskej protivzdušnej obrany. Drony sa dajú oveľa ľahšie vystopovať a zostreliť, ale ich počet je taký, že si systémy protivzdušnej obrany nedokážu s nimi poradiť. Navyše, s odvolaním sa na ukrajinské zdroje OSW odhaduje skutočnú účinnosť protivzdušnej obrany na maximálne 25-30%. Polovica dronov, ktoré Rusko používa, sú lacné návnady bez navigačného zariadenia alebo bojovej hlavice. Ich cieľom je vyčerpať zdroje protivzdušnej obrany nepriateľa.
Z vyšetrovania Bulgarian Military je jasné, prečo boli uprednostnené drony - celý ten čas sa na strategických leteckých základniach hromadili rakety. Ukrajinský generál Vadim Skibicky, zástupca náčelníka Hlavného spravodajského riaditeľstva, varoval Ukrajincov, že sa musia pripraviť na početné útoky v tylových oblastiach. Bulgarian Military uvádza ako príklad nedávny nálet, do ktorého bolo zapojených sedem strategických bombardérov Tu-95MS. Zasiahli ciele riadenými strelami a z Čierneho mora boli odpálené aj rakety Kaliber. Masívne ničenie nastalo vo vojenských a obranných zariadeniach v Kyjeve, Charkove, Odese, Sumách a ďalších mestách.
Ruský arzenál stoviek rakiet umožňuje západným expertom len hádať, aký bude ďalší strategický krok Moskvy, píše Bulgarian Military. „Takáto akumulácia, v kombinácii so zvýšením výroby rakiet, naznačuje cielenú prípravu na dlhodobé operácie s vysokou intenzitou“, hovorí šéfredaktor časopisu Bojko Nikolov. Možných je niekoľko scenárov, z ktorých každý je pre Ukrajinu znepokojujúci a bude mať širšie dôsledky pre NATO.
- Jedným z pravdepodobných krokov Ruska je zintenzívnenie raketových útokov na kritickú infraštruktúru. Moskva v posledných mesiacoch preukázala jasnú stratégiu systematického ničenia logistiky Ozbrojených síl Ukrajiny. Pokračujúce používanie Kalibrov a Ch-101, v kombinácii s presnosťou a ničivou silou Iskanderu-M, povedie k zničeniu vojenských tovární a skladov zbraní. Okrem toho, ako píše Bulgarian Military, ruská armáda použije raketové zálohy na potlačenie systémov protivzdušnej obrany kyjevského režimu.
- Ďalším potenciálnym scenárom je použitie rakiet Iskander-M na dosiahnutie taktických cieľov na bojisku. Ruské sily by mohli použiť tieto rakety na zničenie logistických uzlov alebo zásobovacích línií, alebo na útoky na oblasti sústredenia vojakov, aby ich zahnali do ohnivej pasce.
- Strategicky môže Rusko vysielať aj politický signál NATO: neštvite nás!