Oskar Rózsa povedal, že mRNA vakcíny sú nebezpečnejšie ako heroín. ŠÚKL v momente reagoval
„Ten rozdiel spočíva v tom, že z toho heroínu sa za istých okolností, aj keď veľmi obtiažne, dá dostať. Ale keď si švacnete mRNA vakcínu, jednu, dve, tri, tak tie grafénové vlákna už z tela nedostanete,“ vyslovil Rózsa svoje argumenty.
„Takže vakcína je horšia ako heroín? Pre mňa určite, lebo ja som sa z toho heroínu dokázal dostať, ale vakcínu, to by som neriskoval,“ dodal.
„Úlohou štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je zabezpečiť, aby všetky vakcíny, ktoré sa dostanú k slovenským pacientom, boli bezpečné, účinné a kvalitné,“ uviedol riaditeľ ŠÚKL Roman Dorčík. Zároveň zdôraznil, že ŠÚKL pristupuje k povinnosti poskytovať jasné a vedecky podložené informácie zodpovedne a s maximálnou transparentnosťou.
Na posudzovaní liekov vrátane vakcín sa podieľajú medzinárodné tímy odborníkov – vedcov, lekárov, farmaceutov, biológov a mnohých iných. Očkovať mRNA vakcínami sa začalo pred vyše štyrmi rokmi a len do marca 2023 bolo celosvetovo podaných viac ako 13 miliárd dávok. „Dnes už máme k dispozícii veľké množstvo údajov, ktoré jednoznačne ukazujú, že prínosy mRNA vakcín výrazne prevyšujú nad možnými rizikami,“ doplnil Dorčík.
ŠÚKL zároveň ozrejmil, že mRNA vakcíny sú výsledkom desiatok rokov výskumu a prešli najprísnejšími regulačnými procesmi v histórii medicíny. Sú presným opakom heroínu – zachraňujú životy, namiesto toho, aby ich ničili. „Ak by vakcíny mali čo i len zlomok rizík, aké má heroín, nikdy by sa nedostali do obehu – a ak by sa ukázali byť nebezpečné, okamžite by boli zakázané,“ zdôraznil štátny ústav.