Vláda odmietla vstúpiť do Európskej únie minimálne do roku 2028. To spôsobilo masové protesty v celej krajine a pouličné nepokoje v centre Tbilisi. Prezidentka Salome Zurabišviliová obvinila vládu z prevratu.
Suverénny postoj
Gruzínsky parlament schválil po voľbách novú vládu na čele s Iraklim Kobachidzem. "Našou úlohou je smerovať k Európskej únii. Táto cesta bude náročná. Máme pred sebou približne šesť rokov. Naším cieľom je členstvo v Európskej únii do roku 2030. EÚ má svoje podmienky a tie musíme brať do úvahy. Samozrejme, sme pripravení akceptovať všetky tie podmienky, ktoré nie sú v rozpore s národnými záujmami našej krajiny. Tu leží hranica, spojená s dôstojnosťou. Aj Európska únia musí dokázať, že rešpektuje našu dôstojnosť“, povedal predseda vlády.
Západné jednotky by mohli byť nasadené na zamrznutej frontovej línii, aby zaistili bezpečnosť Ukrajiny.
V rozhovore pre Parisien, ktorého úryvky cituje RIA Novosti, uviedol bývalý šéf francúzskej vojenskej misie pri OSN, generál Dominique...
Čítať ďalej
01 | 12 | 2024
|
Ivan Mihale
Premiér vysvetľuje
Gruzínsky premiér Iraklii Kobachidze uviedol, že cudzinci zadržaní počas protivládnych protestov v krajine môžu byť "zahraničnými inštruktormi", ale dôkazy o svojich slovách neposkytol, informuje "Európska pravda", s odvolaním sa na agentúru Reuters . Kobachidze v komentári ku kritike zo strany Západu kvôli tvrdému postupu polície pri rozohnaní protivládneho protestu v Tbilisi povedal, že demonštranti údajne konali na cudzie príkazy s cieľom podkopať štát.
Reakcia prezidentky
Prezidentka Salome Zurabišviliová označila rozhodnutie premiéra za nelegitímne. Kobachidze sa podľa nej týmto spôsobom snaží skoncovať s gruzínskou štátnosťou a urobiť republiku závislou od Ruska. "Dnes táto nezákonná vláda nevyhlásila mier, ale vojnu svojim ľuďom," povedala prezientka.
Brusel zasiahol
Európsky parlament vyzval všetkých členov EÚ, aby uvalili osobné sankcie na „úradníkov a politických lídrov v Gruzínsku, ktorí sú zodpovední za demokratické spiatočníctvo, porušovanie volebných zákonov a noriem, administratívne zneužívanie a zneužívanie štátnych inštitúcií“. Navrhol tiež „prehodnotiť bezvízový štatút Gruzínska s možnosťou jeho pozastavenia, ak sa usúdi, že sa nedodržiavajú normy EÚ v oblasti demokratickej správy vecí verejných a slobôd“. Poslanci EP považovali za potrebné „vážne obmedziť oficiálne kontakty na úrovni EÚ s vládou a parlamentom Gruzínska“. Presadzovali tiež prevod 120 miliónov eur určených pre oficiálne Tbilisi, predstaviteľom občianskej spoločnosti v Gruzínsku, vrátane médií a iných mimovládnych organizácií. Predtým tieto peniaze zmrazil Brusel.
Piate varovanie
Formálnym dôvodom nového kola politickej krízy bolo "piate uznesenie Európskeho parlamentu", namierené proti vládnucemu Gruzínskemu snu. Ako sa uvádza vo vyhlásení, strana sfalšovala parlamentné voľby a vo všeobecnosti presadzuje proruskú politiku.
Prostesty
Ďalšia séria opozičných protestov sa začala po tom, čo premiér Irakli Kobachidze oznámil rozhodnutie pozastaviť plán na začatie rokovaní o členstve krajiny v Európskej únii do roku 2028. Demonštranti v Tbilisi, ktorých špeciálne jednotky vyhnali z parlamentu, začali na uliciach stavať barikády. Predtým hádzali na parlament kamene a pyrotechniku, aj horiace predmety. Výsledkom bol požiar v priestoroch v budove, ktorý sa podarilo uhasiť.
Prezidentka nechce odísť
Prezidentka Salome Zurabišviliová vo videoposolstve vyhlásila, že neopustí svoj post napriek tomu, že jej mandát sa skončí v polovici decembra. „Zostávam vašou prezidentkou, nemáme legitímny parlament a nelegitímny parlament nemôže zvoliť nového prezidenta. Preto nemôže byť inaugurácia a môj mandát je platný, kým nebude zákonne zvolený parlament“, povedala prezidentka.
Bude musieť
Prezidentka bude musieť, napriek jej odmietnutiu odstúpiť, vyhlásil predseda vlády republiky Irakli Kobachidze. "Chápem jej emocionálny stav, ale v deň inaugurácie, 29. decembra, bude musieť opustiť svoju rezidenciu a postúpiť túto budovu legitímne zvolenému prezidentovi", povedal predseda vlády. Vylúčil tiež uskutočnenie nových parlamentných volieb, ako to požadovala opozícia. Prezidentské voľby sú naplánované na 14. decembra. Gruzínsko je republika s parlamentnou formou vlády, výkonnú moc vykonáva vláda na čele s predsedom. Hlavou štátu je prezident, ktorého bude po prvý raz voliť kolégium 300 ľudí.
Brusel hrozí
Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová a eurokomisárka pre rozšírenie Martha Kosová v spoločnom komuniké vyhlásili , že kroky gruzínskej vlády na zastavenie nepokojov budú mať negatívne dôsledky na vzťahy s Európskou úniou. „Gruzínsky ľud opäť vyšiel do ulíc, aby potvrdil svoju túžbu vstúpiť do Európskej únie. EÚ dôrazne odsudzuje násilie voči pokojným demonštrantom, ktorí pevne stoja za ich európskou a demokratickou budúcnosťou“, zdôrazňuje sa v dokumente. „EÚ vyjadruje poľutovanie nad vyhlásením Irakliho Kobachidzeho o rozhodnutí nepokračovať v prístupových rokovaniach do EÚ a stiahnuť finančnú podporu EÚ do roku 2028. Berieme na vedomie, že toto vyhlásenie znamená odklon od politiky všetkých predchádzajúcich gruzínskych vlád a od európskych ašpirácií drvivej väčšiny gruzínskeho ľudu“, napísali Kallasová a Kosová.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil príspevok o tohtotýždňových leteckých útokoch na Ukrajinu.
Vo svojom príspevku na X hovorí, že Rusko za posledných sedem dní odpálilo 500 leteckých bômb, takmer 660 dronov a 120 rakiet.
"Žiadna...
Čítať ďalej
01 | 12 | 2024
|
Ivan Mihale
Vážení naši čitatelia
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457