Demografický vývoj Európskej únie priťahuje pozornosť. Pôrodnosť rýchlo klesá a vládne stimuly nefungujú. Nemec Ole Lehmann, podnikateľ v technologickom sektore, vysvetľuje na sociálnej sieti X, prečo je to tak a aký to má význam pre celý svet. Hovoria o ekonomickej pasci a sociálnej revolúcii. "Táto kombinácia ekonomického tlaku a sociálnych zmien vytvorila demografickú špirálu smrti," hovorí Lehmann. Hoci vlády míňajú veľa peňazí na prorodinné programy, pôrodnosť stále klesá, podľa neho sa liečia skôr symptómy ako príčiny.
"Európa umiera. Pôrodnosť rýchlo klesá. Vládne stimuly nefungujú. Do roku 2100 stratí Európa 117 miliónov ľudí," uviedol Lehmann na sociálnej sieti X.
Tu zdieľa graf štatistického úradu EÚ, ktorý ukazuje, že počet obyvateľov Európskej únie klesá už druhý rok po sebe. Zatiaľ čo počet obyvateľov v EÚ dlho rástol, tempo rastu sa v posledných rokoch spomalilo. V roku 2022 mala EÚ približne 446,8 milióna obyvateľov, zatiaľ čo v roku 2021 to bolo 447 miliónov, uviedol Eurostat.
Demografické údaje ukazujú významné rozdiely v počte pôrodov medzi regiónmi sveta. "V Afrike sa na ženu narodí v priemere 4,3 dieťaťa, na Blízkom východe je to 2,8 dieťaťa na ženu, v Spojených štátoch, kde riešia podobný problém ako v EÚ, je priemerný počet detí na ženu 1,7. Priemer EÚ (1,5 dieťaťa na ženu) je oveľa nižší ako 2,1 dieťaťa potrebného na stabilitu populácie, dodáva Lehmann.
I'm German.
— Ole Lehmann (@itsolelehmann) November 28, 2024
Europe is dying out.
Birthrates are rapidly collapsing. Government incentives aren't working.
By 2100, Europe will have lost 117 million people.
Here's why Europe's population is imploding (and what it means for the world) 🧵: pic.twitter.com/gt5xn68AGD
Nízka pôrodnosť je najmä v južnej Európe, ktorá sa stala miestom, kde sa prejavuje kríza. "Španielsko vedie pokles s iba 1,19 dieťaťa na ženu, nasleduje Taliansko s 1,24 a Portugalsko s 1,28. Počet živonarodených detí v EÚ práve dosiahol rekordné minimum," upozorňuje nemecký podnikateľ.
Dokonca aj Francúzsko, ktoré sa často uvádza ako úspešný demografický príklad Európy, zostáva pod mierou obnovy na úrovni 1,83, a to aj napriek rozsiahlym programom na podporu rodín. To naznačuje hlbší problém, ktorý samotné peniaze nevyriešia.
Čo je teda skutočnou príčinou tohto poklesu? Lehmann hovorí o ekonomickej pasci. Odvoláva sa na slová jedného z europoslancov, ktorý v krátkom videu poukazuje na to, že po prvýkrát v histórii Európskej únie začína počet obyvateľov Európskej únie klesať. To spôsobí obrovský problém v hospodárstve, pretože pre mnohých starších ľudí bude pracovať menej mladých ľudí, ktorí poberajú dôchodky. Bude tiež väčší tlak v systéme zdravotníctva a môže dôjsť k poklesu inovácií, takže by sa mohla zrútiť celá spoločnosť, problém je veľmi veľký, ale podľa neho ho Európsky parlament ignoruje.
Európania sa ocitli v zložitej situácii, ktorá im znemožňuje založiť si rodinu: nárast cien bývania až o 120 % od roku 2020 spôsobil, že vek na kúpu prvého domu dosiahol 34 rokov, čo opäť odďaľuje stabilitu potrebnú pre rodinný život. Okrem toho vysoký študentský dlh a potreba dvoch príjmov na pokrytie základných životných nákladov zvyšujú neistotu mladých ľudí.
Európa prešla najdramatickejším posunom hodnôt vo svojej histórii. Od roku 1990 sa počet manželstiev znížil o 40 %. Priemerný vek rodičov pre prvé dieťa je 31 rokov. Jedna zo štyroch žien sa rozhodla zostať bezdetná. Vplyv náboženstva je na historickom minime," vysvetľuje nemecký podnikateľ v ďalšom grafe.
"Táto kombinácia ekonomického tlaku a sociálnych zmien vytvorila demografickú špirálu smrti. Mladí Európania odkladajú založenie rodiny neskôr a neskôr – často až kým nie je príliš neskoro.
Niektoré európske vlády to berú vážne. Napríklad Maďarsko zaviedlo najagresívnejšie stimuly na kontinente: Doživotné oslobodenie od dane pre matky s viac ako 4 deťmi. Podporila tiež vyššiu pôrodnosť bezplatnou IVF liečbou, teda procesom umelého oplodnenia, a spustila aj stimuly na príspevky na bývanie či odpustenie detských pôžičiek.
Nemecko tiež investovalo veľa peňazí. "Štrnásť mesiacov platenej dovolenky. 219 € mesačne na dieťa. Bezplatná starostlivosť o deti. Výrazné daňové úľavy," hovorí Lehmann.
Poľská vláda zaviedla program 500+ pre rodiny. Poľské rodiny môžu dostať 500 PLN mesačne na každé dieťa mladšie ako osemnásť rokov. Okrem toho chce Poľsko v budúcnosti reformovať dôchodkový systém, kde by výška dôchodku závisela od počtu vychovávaných detí. Nízka pôrodnosť však reformu komplikuje. A program, ktorý bol zavedený v roku 2016, stále nespĺňa očakávania vlády.
Hoci sa na tieto programy míňajú miliardy, pôrodnosť stále klesá. Dokonca aj v krajinách s najštedrejšími dávkami.
Lehmann verí, že je to preto, že lieči skôr symptómy ako príčiny. Podstata problémov je oveľa hlbšia: kariérne štruktúry nezlučiteľné s rodinným životom. Trhy s bývaním vytvorené pre bezdetných. Sociálna atomizácia a strata komunity. Úzkosť z budúcnosti v súvislosti so životným prostredím. Zmenili sme očakávania o živote a jeho zmysle," uvádza niektoré z hlavných príčin problému.
Podľa oficiálnych údajov a čísel je zrejmé, že do roku 2050 bude mať každý tretí Európan viac ako 65 rokov, počet pracovníkov sa zníži o 35 miliónov a dôchodkové systémy dosiahnu bod zlomu. To vytvára zlomyseľný, nikdy nekončiaci kruh. Menej pracovníkov bude znamenať nižšiu ekonomickú produkciu, nižšiu produkciu znamená menej finančných prostriedkov na sociálne programy a menej programov urýchľuje pokles populácie.
Matematika sa stáva desivou, keď si skutočne uvedomíte, čo to znamená pre budúcnosť európskych spoločností. "Každý pokles populácie o 1 % spôsobuje ~2 % pokles HDP. Každý dôchodca potrebuje na financovanie dôchodkov 2,5 pracovníka. Do roku 2050 to bude len 1,5 pracovníka na dôchodcu," zdôrazňuje Lehmann.
Podľa prognóz OSN bude do roku 2100 v Európe stratených 117 miliónov ľudí.
"Nie je to len o demografických zmenách. Je to demografický kolaps. Aj keď sa zajtra náhle zvýši pôrodnosť, pokles populácie bude pokračovať desaťročia v dôsledku demografickej dynamiky," hovorí Lehmann.
Miliardár Elon Musk tiež neustále bije na poplach. Tento populačný kolaps považuje za "najväčšiu hrozbu pre civilizáciu". Je to jednoduché: Ak sa viac nerozmnožujeme, vymrieme.
Či Európa zvládne svoj úpadok bez sociálneho kolapsu, sa dozvieme v najbližších 30 rokoch. "V súčasnosti však demografická zima v Európe nevykazuje žiadne známky topenia. Hodiny tikajú..." uzatvára Ole Lehmann.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik