Hoci naša Ústava pojem „dezinformácia“ nepozná, mnohí sa ním roky doslova oháňajú a ako kladivom ním „bijú po hlavých“ svojich názorových oponentov. Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda si myslí, že pojem „dezinformácia“ sa nadužíva, čím sa „zatvárajú ústa“ názorovým oponentom. Upozornil na to v relácii Teraz takto s Ankou Žitnou.
Dekan PF ÚK Eduard Burda vysvetlil, aké pojmy pozná, či nepozná Ústava. Nepáčia sa mu trendy, ktoré hovoria o postihoch za „dezinformácie“, v čom bola majsterkou bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS). Obmedzovanie informácií je podľa neho znakom totalitných režimov, pričom ale pripúšťa aj situácie, kedy sú obmedzenia niektorých slobôd na mieste. Ako sa však brániť?
„Každý totalitný režim je postavený na tom, že cenzuruje informácie a používa na to rôzne pojmy,“konštatuje dekan Burda s tým, že práve pojem dezinformácia bol použitý práve takýmto spôsobom. Naša Ústava pritom zaručuje slobodu prejavu. Aj toto je konštatovanie, ktoré priniesla nedávna konferencia v Bratislave, ktorá sa týkala práve ohýbania pojmu dezinformácia. Burda upozornil, že Ústava pozná pojmy ako právo na slobodu prejavu, zákaz cenzúry a právo nebyť cenzurovaný.
“Začínajú sa objavovať názory, že dezinformácie by sa mali právne postihovať. Ak by sa tento pojem stal súčasťou právneho poriadku, dali by sa filtrovať informácie, ktoré štátna moc chce alebo nechce pustiť na verejnosť. A toto úzko súvisí so slobodou slova,”upozornil dekan Burda. Ten tiež pripomenul, že práve Mária Kolíková mala snahy trestne postihovať šírenie toho, čo ona považovala za nepravdivé informácie.
„Ak sa mi nejaká informácia nepáči, označím ju za dezinformáciu, a pokiaľ by odznela vo verejnom priestore, každý jeden z nás by bol trestne zodpovedný,” hovorí dekan Burda prípomínajúc, že práve takýto prístup – postihovanie šírenia akýchkoľvek informácií je typický pre totalitné režimy.
To by podľa neho malo za následok filtrovanie informácie tým, kto má v rukách štátnu moc, čo by mohlo vyústiť aj do právneho postihovania. Tak, ako sa to stalo v r. 2022, kedy boli dokonca blokované weby, ktoré poskytovali nepohodlné informácie. Práve na poučenie z týchto chýb by mala slúžiť debata vo verejnom priestore. Dekan Burda prízvukuje, že ako v čase covidu sa začala výrazne obmedzovať sloboda prejavu.
„Tu si treba uvedomiť, že každé ľudské právo je limitované právami iných ľudí. Tu nám vzniká interpretačný priestor na to, do akej miery môžeme obmedziť slobodu prejavu. To závisí od ľudí, ktorí to interpretujú, kam zájdu,“pripomenul dekan. Aj obmedzenie tejto slobody je možné v rámci určitých krízových situácií, pričom ako príklad uviedol situáciu, ak by sme tu mali ochorenie so skutočnou úmrtnosťou nad 80 percent, nad obmedzením stretávania či pohybu by sa nik nezamýšľal. „Keďže covid takúto úmrtnosť nemal, tak samozrejme tá otázka prekročenia tých hraníc je omnoho legitímnejšia.“
Jedna vec je, že sú situácie, kedy je niektoré slobody nutné obmedziť. Boj proti „dezinformáciám“ však vníma skôr ako boj proti slobode prejavu.
„Pokiaľ chceme hovoriť o pojme dezinformácia, alebo nepravdivá informácia, mali by sme v prvom rade rozlišovať, na aký účel tento pojem používame. Či je to účel spoločenskej debaty, či je to účel právnym spôsobom moderovania diskusie, alebo je to účel trestnoprávnej, alebo inej sankčnej represie vo vzťahu k ľuďom, ktorí tie akože dezinformácie šíria,“ vysvetlil dekan PF UK. Práve tu sme nemali pripustiť, aby bol pojem „dezinformácia“ vnímaný ako trestný čin. Podľa neho je toto veľmi nebezpečná cesta. Do určitej miery tak môže byť aj viera v Boha vnímaná, ako „dezinformácia“.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik