Rumunská "krajne pravicová, proruská lapália" predstavuje veľké problémy pre EÚ a NATO. "Víťazstvo ultranacionalistu" Călina Georgesca vyvoláva obavy, že Rumunsko by mohlo skĺznuť do rastúceho promoskovského tábora. Konštatuje web politico. eu. A pripomína, že, doslova - "Orbán, Fico, teraz Rumuni. A za rok Babiš.
Prvé kolo prezidentských volieb v Rumunsku bolo šokom, ktorý ešte stále neodznel. Doteraz totiž "bolo Rumunsko vnímané ako spoľahlivý partner EÚ a spojenec NATO." Píše Politico.
V Bruseli zvonia na poplach po tom, ako sa z ničoho nič objavil "krajne pravicový, proruský kandidát", ktorý vyhral prvé kolo rumunských prezidentských volieb v nedeľu.
Šokujúce víťazstvo ultranacionalistu Călina Georgesca vyvoláva obavy, že "Moskva sa môže po sporných voľbách v Moldavsku a Gruzínsku snažiť vtiahnuť do svojho tábora Rumunsko a Rumunsko, ktoré je členom NATO a EÚ – ťažkú váhu v strednej a východnej Európe s 19 miliónmi ľudí."
Georgescu, ktorý nepatrí k žiadnej politickej strane a má na TikToku približne 3,8 milióna lajkov, hovorí otvorene, vyhýba sa západnej ortodoxii, mainstreamové médiá ho nenávidia a je skeptický voči EÚ a NATO.
"Výsledok tohto tichého kandidáta je súčasťou ruskej hybridnej vojny proti európskej demokracii,"“ povedal Siegfried Mureșan, konzervatívny rumunský poslanec v Európskom parlamente.
Pozorovatelia volieb varovali pred snahou ovplyvniť výsledky nedávnych volieb v Moldavsku a Gruzínsku . Lídri Maďarska a Slovenska v EÚ už vyznávajú proruské názory a čoskoro by sa k nim mohlo pridať aj Česko, ak bývalý premiér Andrej Babiš vyhrá parlamentné voľby na budúci rok.
„Ak sledujete, čo robia Rusi v tomto regióne, viete, že Rumunsko je pre nich mimoriadne dôležité,“ povedal Milan Nič, známa postava Globsecu, analytik Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy. "Ich plán je odrezať Rumunsko od Čierneho mora... je to zvyčajná ruská príručka."
Rumunsko, ktoré hraničí s Ukrajinou na východnom okraji bloku, doteraz hralo podpornú úlohu pri podpore Kyjeva Západom. Konflikt napríklad zvýšil strategický význam leteckej základne Mihaila Kogălniceanu v Čiernom mori.
Georgescu sa vyšvihol k víťazstvu so ziskom 22,9 percenta hlasov napriek tomu, že ho nepodporila žiadna strana a prieskumy jeho popularity úplne chýbali.
Teraz sa v Bruseli obávajú, že Georgescu by mohol zvíťaziť v druhom kole 8. decembra, čím by sa Rumunsko pridalo na rastúci zoznam krajín, ktorých lídri sú kritickí voči EÚ a NATO a priateľskí k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Veľa závisí od toho, ako rumunský mainstream za ten čas dokáže zmanipulovať voličov.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik