Hromadia sa negatívne javy a situácia začína pripomínať stav spred dvoch rokov. Viac ako dva roky po tom, čo prezident Vladimír Putin použil energiu ako zbraň, Európa opäť bojuje o energetickú bezpečnosť, píše vg.hu s odvolaním na Bloomberg. Situáciu komplikuje snaha kontinentu úplne sa odstrihnúť od ruských fosílnych palív. Problémy by sa mohli ešte prehĺbiť, pretože plynové dodávky, ktoré tento rok pomohli naplniť zásobníky, už v budúcom roku pravdepodobne nebudú dostupné.
Znepokojujúci je aj fakt, že ceny plynu tento rok vzrástli o približne 45 % v dôsledku narastajúceho napätia spôsobeného vojnou na Ukrajine, píše Mandiner.
Hoci sú tieto ceny stále nižšie ako rekordy z roku 2022, už dosahujú úroveň, ktorá môže domácnostiam spôsobiť ďalšiu existenčnú krízu a zasadiť ďalší úder priemyselným firmám, ktoré už čelia ťažkostiam. Studené počasie navyše rýchlo vyčerpáva plynové zásoby a absencia veterného počasia obmedzuje možnosti výroby veternej energie.
Situáciu ešte zhoršujú sankcie USA voči Gazprombanke – poslednej ruskej finančnej inštitúcii, ktorá sa doteraz vyhla sankciám a prostredníctvom ktorej európske krajiny, vrátane Maďarska, platili za ruský plyn. Tieto sankcie, ktoré majú za cieľ znížiť príjmy Kremľa z vývozu energie, však zvyšujú riziko zastavenia dodávok plynu cez potrubia, ktoré stále zabezpečujú dodávky pre niekoľko stredoeurópskych krajín.
Ak dôjde k výpadku posledných ruských dodávateľských kanálov, zvýši sa tlak na celý európsky plynový trh a globálne ceny plynu by mohli prudko vzrásť.
Rast cien spôsobuje nielen možný výpadok lacného ruského plynu, ale aj oneskorené dodávky skvapalneného plynu z USA a očakávaná studená zima.
Ďalším nezvyčajným znakom tlaku na systém zásobovania je skutočnosť, že letné ceny – zvyčajne nižšie kvôli lacnejšiemu plneniu zásobníkov – sú vyššie ako zimné ceny. To naznačuje, že náklady na energiu zostanú vysoké dlhšie, a čím nižšia bude úroveň zásob v tejto zime, tým ťažšie bude ich opätovné doplnenie.
Situácia sa začína podobať na scenár z roku 2022, kedy Európska únia kupovala plyn za akúkoľvek cenu, uviedol Arne Lohmann Rasmussen, hlavný analytik spoločnosti Global Risk Management v Kodani.
Portál vg.hu varuje, že tento negatívny vývoj môže zasadiť ďalší tvrdý úder nemeckému priemyslu.
V Nemecku, kde boli mnohé továrne pred dvoma rokmi nútené zastaviť alebo obmedziť výrobu kvôli vysokým nákladom na energiu, rýchlejšie vyčerpávanie zásob naznačuje, že tlak na najväčšiu európsku ekonomiku bude pretrvávať už tretí rok po sebe. Opäť môžu najviac trpieť energeticky náročné ekonomiky, predovšetkým Nemecko, ktorého automobilový, chemický a strojársky priemysel už teraz zápasia s problémami, dodal Ole Hansen, šéf komoditnej stratégie v Saxo Bank AS.
Za týchto podmienok je úplne nepredvídateľné, aké výsledky prinesú predčasné voľby vo februári v Nemecku, ktoré už niekoľko rokov stagnuje a kde opätovne rastúca inflácia pridáva na neistote.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik