ČÍNA na leteckej prehliadke ŠOKOVALA SVET (VIDEO)
24 | 11 | 2024 I Gabriela Fedičová

Peking dal celému svetu jasne najavo, že nie je náhodou hlavným vyzývateľom Spojených štátov. Podľa portálu Portfolio sa v juhovýchodnom čínskom meste Ču-chaj od roku 1996 koná každé dva roky Čínska medzinárodná letecká a kozmická výstava. Na jej 15. ročníku Čína predstavila svoje najmodernejšie technológie, čím demonštrovala svoju silu voči rivalom, píše Mandiner.

Moderná výzbroj ako dôkaz rastúcej moci

Čínske letectvo na prehliadke predviedlo rad lietadiel, čím ukázalo, že čoskoro môže patriť medzi svetovú špičku v oblasti vojenskej výzbroje. Čína sa tak stala druhou vojenskou veľmocou na svete po USA, ktorá plánuje zavedenie dvoch stíhačiek piatej generácie. Jednou z noviniek je model J-35A, ktorý bol predstavený na výstave. Tento stredne veľký bojový lietadlový stroj je navrhnutý s mnohostrannými možnosťami využitia, pričom sa očakáva, že jeho varianty budú určené aj pre námorníctvo na použitie na lietadlových lodiach.

Hoci Peking o časovej implementácii mlčí, lietadlo je považované za jeden z aktuálnych superzbraní.

„Biely cisár“ – koncept budúcnosti

Na prehliadke v Ču-chaji bola predstavená aj futuristická stíhačka šiestej generácie s prezývkou „Biely cisár“, ktorá je zatiaľ len konceptom. Tento model však signalizuje, že Čína sa usiluje stať prvou vojenskou veľmocou na svete schopnou pozdvihnúť schopnosti svojho letectva na novú úroveň. Podľa plánov by mala byť táto stíhačka schopná:

  • prekonať hranice atmosféry pri nadzvukovej rýchlosti,
  • lietať vo vesmíre.

Tieto technológie by predstavovali revolučný krok v histórii letectva.

Čínske zbrane: Pokroky aj nedostatky

Portál Portfolio upozorňuje, že napriek špičkovej technológii chýbajú čínskym zbraniam skúsenosti z ostrých situácií, čo je veľká výhoda Spojených štátov. Čína sa zároveň snaží presadiť na globálnom trhu zbraní, pričom jej hlavným odberateľom sú finančne slabšie krajiny, najmä v Afrike. Zákazníci však často kritizujú nízku kvalitu a vysokú poruchovosť lacnejších zbraní.

Napriek tomu Čína využíva spätnú väzbu na postupné zlepšovanie technológií, čím minimalizuje počiatočné chyby. Hoci nedostatok bojových skúseností stále predstavuje nevýhodu, každá nová prehliadka ukazuje, že Peking je potrebné brať vážne.

Čína tak svojimi technologickými inováciami neustále dokazuje, že jej ambície sú neoddeliteľnou súčasťou globálnej vojenskej rovnováhy.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok