NBÚ varuje: Black Friday ako raj podvodníkov
24 | 11 | 2024 I Eka Balaskova

Blek frajdeeej!, kričí na nás buď agresívny hlas, prípadne nie menej agresívny nápis takmer z každej reklamy na internete. Veď práve toto je obdobie, kedy sme ochotní „pustiť perie“ viac, ako inokedy v roku. Lebo kabelka pre sestru, kniha pre otca, či bunda pre mamu majú také lákavé ceny...! Nie všetky ponuky sú seriózne voči zákazníkom, varuje Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) na svojom webovom sídle.

NBÚ radí, na čo všetko si treba dávať pozor a veru nie je toho málo. Lenže ide nie len o vaše peniaze a tak sa oplatí byť opatrný. Ak sa vám na e-shope čokoľvek nepáči, pokojne ho zavrite. Radšej oželieť na fotke pekne vyzerajúci tovar, ako byť okradnutý... 

Nejde len o peniaze

Šikovný podvodník nepotrebuje veľa času na to, aby si vytvoril stránku, ktorá vyzerá na nerozoznanie od originálneho e-shopu. Ak sa na takej stránke rozhodnete nakupovať, nemusíte prísť len o peniaze, ale aj o osobné a platobné údaje, ktoré podvodník zneužije mnohokrát až keď vy už ste zabudli, že ste nejakú ponuku využili, priblížil NBÚ.

POZOR! SOI zverejnila zoznam rizikových e-shopov. TU nenakupujte!
S blížiacimi sa sviatkami sa mnohí spotrebitelia môžu stať obeťami podvodov na rizikových internetových obchodoch. Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) preto varuje a zverejnila zoznam internetových stránok, ktoré považuje za rizikové. Prečo sú... Čítať ďalej
16 | 11 | 2024 | Gabriela Fedičová

Na čo si teda dávať pozor?

V prvom rade – je potrebné nakupovať len cez oficiálnych predajcov. Ak má „podozrivý“ e-shop na svojich sociálnych sieťach priveľa pozitívnych recenzií, stále je tu hrozba, že si ich obchodník vytvoril sám, alebo „kúpil“ kdesi v Indonézii či Indii.

Redakčná skúsenosť: na sociálnych sieťach je množstvo skupín, kde sa môžete členov opýtať na konkrétny obchod. A verte, že hoci sa tam permanentne preberajú niektoré e-shopy, vždy sa nájdu ľudia, ktorí dostanú brakový tovar po niekoľkomesačnom čakaní; prípadne nedostanú žiaden.

Podozrivé by vám mohli byť aj nízke ceny. Ak v štandardnom obchode stojí napríklad kabelka sto eur a niekto vám ju ponúka za desatinu ceny, mali by ste tiež spozornieť. „Oficiálni predajcovia dodržiavajú podobnú cenovú politiku. Je nepravdepodobné, že na jednej stránke nájdete produkt oveľa lacnejší, ako na iných,“  radí NBÚ.

S kartou a osobnými údajmi veľmi opatrne

Pri neznámom obchode buďte opatrní na spôsob platby. Oficiálny obchod ponúka niekoľko možností platby – okrem platby kartou aj možnosť dobierky, prevodom, či pri osobnom prevzatí. Ak obchod nepoznáte, nechajte si tovar poslať na dobierku, prípadne ho vyplaťte pri osobnom prevzatí. Ak máte možnosť len platby kartou, uistite sa, že brána, cez ktorú budete platiť je dobre zabezpečená a ide o oficiálnu platobnú bránu.

Ak online nákupy využívate často, oplatí sa vám jedna karta len na tento účel. Mali by ste na nej mať nastavený limit na platby a na účte, ku ktorému je vydaná, len obmedzenú výšku finančných prostriedkov. NBÚ však radí aj využívanie jednorazových virtuálnych kariet.

Podvodníci často žiadajú aj neštandardné osobné údaje. Ak od vás pri registrácii, či platbe predajca chce napríklad dátum narodenia, či číslo občianskeho preukazu, je tu hrozba, že mu ide práve o podvodné získanie týchto údajov.

Ak máte pocit, že v adrese stránky ste našli preklep, radšej ju hneď zatvorte – nejde ani o preklep, ani o omyl, ale o podvod. Pri serióznej stránke by sa podľa NBÚ mal nachádzať symbol zámku a tiež adresa začína https... Ani to však nezaručuje, že nejde o podvodníkov.

Nakupujete online? TOTO by ste mali vedieť skôr, než kliknete na 'Kúpiť'!
BRATISLAVA - Pandémia a nekonečné lockdowny s nezmyselnými nariadeniami nás, spotrebiteľov, naučili masívne nakupovať všetko možné od topánok, cez knihy, až po plavky či príslušenstvo k mobilnému telefónu cez e-shopy. A s tými sa v posledných... Čítať ďalej
05 | 10 | 2024 | Eka Balašková

Čo ešte sledovať

Ani informácie typu obchodné podmienky, kontakty na predajcu a údaje o servisy chýbajú, stránku radšej zatvorte. Urobte tak, aj keď je stránka evidentne nekvalitne preložená. Poctivé platia nemalé peniaze za napísanie seriózneho textu.

Veľa vám napovie aj to, kedy bola doména registrovaná. Platí rovnaké pravidlo, ako keď vás niekto na sociálnej sieti požiada o priateľstvo – ak si založil profil „pred troma dňami“, je okamžite podozrivý. Rovnaké pravidlo platí aj pri e-shopoch. Overiť si to viete aj cez stránku https://www.whois.net.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok