V Národnej rade SR je od štvrtka pozmeňovací návrh zákona o mimovládnych organizácií. Predložil ho Adam Lučanský (SNS) a spolupracovali na ňom Erik Kaliňák a Juraj Gedra (obaja Smer-SSD) z Úradu vlády SR. Tí v Rozhovoroch s Mimi Šramovou vysvetlili, že zmeny v zákone sa robili po konzultácii s EK tak, aby mu nebolo možné niečo vytknúť.
Kaliňák pripomína, že ide o zamedzenie zasahovania politických mimovládok do toho, kto môže alebo nemôže pôsobiť na akom poste. „Inšpirovali sme sa informáciami, ktoré prišli z EK, ale aj zo zasadnutia Greco, ktoré sme tu mali. To rieši hlavne korupciu, pranie špinavých peňazí a lobing,“spresnil Kaliňák s tým, že ak tento návrh prejde, do platnosti vstúpi už začiatkom budúceho roku a bude to splnený jeden z predvolebných sľubov.
Podstata je v tom, že mimovládky, ktoré čerpajú veľké množstvo peňazí, budú musieť vypĺňať akýsi výkaz, ktorý ukáže prehľadnejší tok financií a ak to mimovládky odmietnu, budú aj prísnejšie sankcie. Práve ony rozprávajú o transparentnosti, no mnohokrát sa týmto povinnostiam vyhýbajú. V rámci sankcií budú podľa Erika Kaliňáka tri kolá – prvé dve finančné, tretie kolo zrušenie OZ-ka. „Ak tu rozprávajú do politiky a chcú byť transparentní, tak nech sú,“ myslí si Kaliňák.
Juraj Gedra dopĺňa, že upustili od pôvodného zámeru – ísť na to cez „zahraničných agentov“, čo by neprešlo práve cez Európsku komisiu. „Ak my dnes niekde vidíme sústredenie politického lobingu, tak je to znôška vybraných mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré si z toho urobili svoj biznis projekt a na politické ciele zneužívajú veľakrát dobré myšlienky a úmysly aj ľudí, ktorí pracujú v treťom sektore,“doplnil Gedra.
V zákone tiež definovali čo je lobing a subjekt, ktorý sa takýmto aktivitám venuje, bude povinný to pri svojom mene označiť. Takými sú napríklad organizácie Via Iuris, Nadácia zastavme korupciu či im podobné, ktoré podľa Gedru túto definíciu spĺňajú na sto percent.
Tieto organizácie budú štvrťročne povinné informovať o svojich stretnutiach s politikmi, účel ich stretnutia, prípadne či tam bolo nejaké finančné plnenie. „Aby to ich správanie bolo transparentné a verejnosťou overiteľné. V takom prípade aj vidíme, koho reálne zastupujú. Alebo – pre koho mimovládne organizácie pracujú. Poviem to ešte inak – ktorí politici si chodia po rozumy do mimovládnych organizácií,“hovorí Juraj Gedra s tým, že ak tieto povinnosti splnené nebudú, nastúpia sankcie.
Gedra tiež vysvetľuje, že tieto úpravy si vyžiadala enormná nadpráca týchto mimovládok pred voľbami. Deje sa tu aj dnes a ešte vo väčšom meradle.
Gedra však jednoznačne upozornil, že návrh tohto zákona sa netýka organizácií a združení, ktorých náplňou je sociálna práca s ľuďmi, či rôznych zvieracích útulkov, ktoré sú tiež vedené ako občianske združenia. „Týka sa to len tých, ktorí majú chuť starať sa do riadenia štátu bez toho, aby prešli parlamentnými voľbami.“
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik