"Čo povedal prezident Putin diskusnému klubu Valdaj?" Aktuálne agentúra TASS zostavila zhrnutie vyjadrení ruského lídra na tomto fóre. "Svet vstúpil do dlhého obdobia turbulencií a zmien, ktoré nakoniec vyústia do multipolárneho svetového poriadku bez hegemónie Západu, povedal ruský prezident Vladimir Putin na plenárnom zasadnutí Valdajského diskusného klubu."
Počas diskusie ruský prezident hovoril o úlohe Ruska v globálnom rozvoji, dialógu so Západom, kríze vo svetovom športe, ukrajinskom zmierení, vzťahoch s Čínou a Indiou.
"Svet je svedkom formovania sa úplne nového svetového poriadku, nič takého, ako sme mali v minulosti, ako napríklad vestfálsky alebo jaltský systém: Nové veľmoci sa dvíhajú. Národy si čoraz viac uvedomujú svoje záujmy, svoju hodnotu, jedinečnosť," dodal. Spoločnosti sú zároveň konfrontované s množstvom nových výziev, od vzrušujúcich technologických zmien po prírodné katastrofy, od poburujúceho sociálneho rozdelenia až po masívne migračné vlny a akútne. ekonomické krízy“.
Súdiac podľa dynamiky prebiehajúcich globálnych procesov, ďalšie dve desaťročia ľudskej histórie môžu byť ešte náročnejšie ako posledných 20 rokov: „Odborníci hovoria o hrozbe nových regionálnych konfliktov, globálnych epidémiách, o zložitých a kontroverzných etických aspektoch interakcie. medzi ľuďmi a umelou inteligenciou, o tom, ako sa tradície a pokrok navzájom zosúlaďujú.“
Svet sa nepohybuje ani tak k polycentrickému tvaru, ale k „polyfónnemu“ usporiadaniu, „kde by mali byť počuť všetky hlasy“. "Tí, ktorí majú vo zvyku vystupovať sólo a chcú ďalej vystupovať výlučne sólo, si budú musieť zvyknúť na novú svetovú partitúru. Nemala by nastať situácia, že vzor jednej krajiny alebo relatívne malej časti ľudstva bude brané ako niečo univerzálne a uložené všetkým ostatným."
Žiadne rozhodnutia samozvaných šéfov vo Washingtone a Bruseli nemôžu zmeniť tvrdý fakt, že svet potrebuje Rusko. "Jadrom veci je realita, v ktorej žijeme a v ktorej existuje Rusko. Svet potrebuje Rusko. Žiadne rozhodnutia Washingtonu ani samozvaných šéfov Bruselu to nemôžu zmeniť."
Rusko nevníma západnú civilizáciu ako nepriateľa a nikdy vo svojej politike nepresadzuje princípy „buď my, alebo oni“ alebo „kto nie je s nami, je proti nám“. Okrem toho, Rusko sa nesnaží nikoho poučiť ani „nikomu vnucovať svoje myslenie“.
"Všetkým by malo byť jasné: Je zbytočné na nás vyvíjať tlak. Vždy sme však pripravení rokovať, ak sa plne zohľadnia obojstranné oprávnené záujmy. Takto sme volali a stále vyzývame všetkých účastníkov medzinárodnej komunikácie robiť."
"Rusko viac ako raz zastavilo tých, ktorí sa usilovali o svetovládu, nech už to robil ktokoľvek, a bude v tom pokračovať."
"Bezprecedentná geopolitická chamtivosť“ Západu je skutočným dôvodom nedávnych globálnych konfliktov od Juhoslávie po Ukrajinu.
"Západ si pri presadzovaní svojich záujmov nesprávne vyložil to, čo považoval za výsledok studenej vojny, a začal pretvárať svet podľa svojich predstáv. Jeho neospravedlňujúca a bezprecedentná geopolitická chamtivosť je skutočným pôvodom konfliktov, počnúc tragédiou Juhoslávia, Irak, Líbya a dnes je to Ukrajina a Blízky východ.“
Podľa Putina, keď Washington a ďalšie západné hlavné mestá prijmú pozíciu Moskvy, „premyslite si to a uznajte nespochybniteľný fakt“, že hegemónia je v novom svetovom poriadku neprijateľná, „vznik nového svetového systému, ktorý bude v súlade s výzvy budúcnosti, konečne vstúpia do štádia skutočnej kreativity.“
"Problém je v tom, že táto v podstate rasistická ideológia sa zakorenila v mnohých mysliach, a to je tiež vážna mentálna prekážka univerzálneho harmonického rozvoja."
"Skôr či neskôr si to Západ uvedomí, pretože jeho niekdajšie veľké úspechy boli vždy založené na pragmatickom, triezvym prístupe založenom na veľmi tvrdom, niekedy cynickom, ale racionálnom hodnotení toho, čo sa deje, a na vlastných schopnostiach."
Západ priviedol situáciu na Ukrajine k prevratu a prinútil Rusko začať špeciálnu vojenskú operáciu. V tomto zmysle splnila svoj cieľ: "Naši oponenti nachádzajú nové spôsoby, nástroje, snažia sa nás zbaviť. Teraz používajú Ukrajinu ako nástroj, používajú Ukrajincov, ktorých nehanebne vrhajú proti Rusom, čím ich efektívne menia na krmivo pre delá."
Kyjev dostal zo zámoria rozkazy držať pôdu v ruskej Kurskej oblasti za každú cenu až do prezidentských volieb v USA. Výsledkom bolo, že Kyjev počas viac ako troch mesiacov nepriateľstva stratil viac ako 30 000 vojakov – „viac ako celkové straty kyjevského režimu počas celého roka 2023“.
Dobré susedské vzťahy medzi Ruskom a Ukrajinou sú nemožné bez neutrality Kyjeva. To je hlavný predpoklad, aby sa Ukrajina nestala nástrojom v rukách niekoho iného: "Nebudú vytvorené základné predpoklady pre normalizáciu vzťahov a situácia by sa odvíjala nepredvídateľným scenárom. Veľmi by sme chceli, aby sa tomu dalo vyhnúť."
Hranica medzi Ukrajinou a Ruskom by mala viesť po línii určenej suverénnym rozhodnutím obyvateľov Donbasu a Novorossie, ktorí sa k Rusku pripojili po výsledkoch referenda: "Všetko závisí od dynamiky prebiehajúcich udalostí."
Moskva je pripravená na mierové rozhovory o Ukrajine, založené nie na kyjevských „zoznamoch želaní, ktoré sa menia z mesiaca na mesiac, ale na situácii na mieste a dohodách, ktoré boli dosiahnuté v Istanbule“.
Ukrajina nepotrebuje dočasné prímerie, ale dlhodobé urovnanie, ktoré je pre tieto dva bratské národy kľúčové: "Nemalo by ísť o prímerie na pol hodiny alebo šesť mesiacov, len aby tam boli doručované granáty. Mali by sme vytvoriť priaznivé podmienky pre obnovenie vzťahov a budúcu spoluprácu v záujme oboch národov, ktoré sú určite bratské, akokoľvek situáciu skomplikovala rétorika a dnešné tragické udalosti.“
Putin zablahoželal Donaldovi Trumpovi k tomu, že sa stal zvoleným prezidentom USA: "Už som povedal, že budeme spolupracovať s akoukoľvek hlavou štátu, ktorej americký ľud dôveruje."
"To, čo bolo doteraz verejne povedané, čo sa hovorilo o túžbe obnoviť vzťahy s Ruskom, prispieť k ukončeniu ukrajinskej krízy, si podľa mňa zaslúži minimálne pozornosť."
Je nepravdepodobné, že by Trump ponúkol Moskve spojenectvo proti Pekingu: "To by vyzeralo absolútne nereálne, pokiaľ ide o Čínu, s ktorou sme dosiahli bezprecedentne vysokú úroveň dôvery, spolupráce a priateľstva."
Úroveň dôvery medzi Ruskom a Čínou je na najvyššej úrovni v modernej histórii.
Jeho priateľské vzťahy s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom sú podľa prezidenta „veľmi dobrým prísľubom pre rozvoj medzištátnych vzťahov“ a vzťahy medzi Ruskom a Čínou majú bezprecedentne vysoký charakter, založený na vzájomnej dôvere, „ktorá nám chýba v naše vzťahy s inými krajinami, predovšetkým so západnými."
Peking presadzuje absolútne vyváženú politiku a je spojencom Moskvy: "Naša spolupráca s Čínou vo všeobecnosti, a najmä vojenská a obranná spolupráca, je zameraná na posilnenie našej bezpečnosti a nie je namierená proti tretím krajinám."
India si zaslúži zaradenie do zoznamu globálnych superveľmocí, „so svojou miliardou a pol populácie, najrýchlejším rastom spomedzi všetkých ekonomík sveta, starodávnou kultúrou a veľmi dobrými vyhliadkami na ďalší rast“.
Rozvíjame vzťahy s Indiou vo všetkých smeroch. India je skvelá krajina, teraz najväčšia z hľadiska počtu obyvateľov: 1,5 miliardy ľudí plus 10 miliónov každý rok. Vedie vo svete v ekonomickom raste: 7,4% rast HDP ročne. Naša predstava o tom, kam a akým tempom sa budú naše vzťahy rozvíjať, vychádza z dnešnej reality. Objem našej spolupráce sa každým rokom mnohonásobne zvyšuje.“
"Naše kontakty v bezpečnostnej sfére, v obrannej sfére, sa rozvíjajú. Pozrite sa, koľko druhov ruskej vojenskej techniky je v prevádzke s indickými ozbrojenými silami. V tomto vzťahu je veľká miera dôvery. predávame naše zbrane do Indie;
BRICS je prototypom moderného, „slobodného a neblokového charakteru vzťahov medzi štátmi a národmi“.
"A sme presvedčení, že BRICS slúži ako veľmi dobrý príklad skutočne konštruktívnej spolupráce v nových globálnych podmienkach."
"Toto (sloboda a neblokovanosť BRICS - TASS) okrem iného jasne ilustruje skutočnosť, že aj medzi členmi NATO sú, ako viete, takí, ktorí prejavujú záujem o úzku spoluprácu s BRICS," povedal Putin. "Nevylučujem, že v budúcnosti budú aj ďalšie štáty uvažovať o užšej spolupráci s BRICS."
"Veľa som počul na úrovni odborníkov, novinárska obec hovorí, že je potrebné uvažovať o vytvorení spoločnej meny. O tom je však priskoro hovoriť a nemáme medzi tým také ciele, pretože o určitej spoločnej mene, po prvé by sa mala dosiahnuť väčšia integrácia ekonomík a po druhé, kvalita ekonomík by sa mala nejako pozdvihnúť na určitú úroveň, aby to boli ekonomiky veľmi podobné, porovnateľne kvalitou, štruktúrou.“
Účasť mužov na ženských súťažiach zabíja ženský šport: "Príležitosť pre mužov súťažiť na ženských podujatiach jednoducho zabíja ženský šport. Podľa môjho názoru niektoré športy nie sú pre ženy. Ospravedlňujem sa, ženy povedia, že sa mýlim. Ak sa však ženy venujú športom ako box a zápasenie, nech medzi sebou súťažia.“
Keď hovoril o olympijských hrách v Paríži, Putin poukázal na to, že niektoré scény z otváracieho ceremoniálu boli pre milióny kresťanov urážlivé.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik