Severské krajiny Európskej únie už istý čas varujú svojich občanov, že Rusko by mohlo postupovať rovnako ako na Ukrajine a napadnúť Fínsko či Švédsko. Obyvatelia týchto krajín by preto podľa vlád mali počítať s touto možnosťou. Podľa nemeckých médií sa aj Nemecko začalo pripravovať na scenár, že Rusko rozpúta ďalšiu vojnu proti niektorému z európskych štátov, informujú Parlamentní listy.
Nemecký minister obrany, sociálny demokrat Boris Pistorius, už začiatkom tohto roka varoval, že ruský prezident Vladimir Putin môže nariadiť útok na niektorý z členských štátov NATO. V súvislosti s tým začal pripravovať opatrenia, aby sa krajina dokázala na takýto scenár čo najlepšie pripraviť. V operačnom pláne, ktorý bol vypracovaný, sa uvádza, že podniky by mali byť pripravené na energetickú sebestačnosť a riešenie nedostatku personálu. Bundeswehr v súčasnosti trénuje jednotky obrany podľa tajného dokumentu s názvom „Plán operácie Nemecko“.
Informáciu o tomto pláne priniesol server nemeckého denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, ktorého správy prevzali napríklad aj švajčiarske médiá.
Tajný plán údajne obsahuje tisíc strán a má byť neustále prepracovávaný podľa aktuálnej situácie. V prípade vojny s Ruskom má Nemecko zohrávať špeciálnu úlohu ako centrum pre desiatky až stovky tisíc vojakov, ktorí by museli byť presunutí na východ, pravdepodobne do Pobaltia. Okrem toho by bolo nutné zabezpečiť prepravu zbraní, liekov a potravín pre bojovníkov.
Jörn Plischke, podplukovník a šéf regionálneho veliteľstva v Hamburgu, poskytol firmám konkrétne rady, ako postupovať v prípade ruského útoku na pobaltské štáty. Podobné inštrukcie vraj dostávajú aj podniky v iných častiach Nemecka.
Podľa nemeckých materiálov Rusko už teraz vedie hybridnú vojnu proti Nemecku. Snaží sa zisťovať umiestnenie skladov so zbraňami a iným strategickým vybavením, a tiež sabotovať výrobu v rôznych nemeckých podnikoch.
„Rusko sa začalo pripravovať na vojnu. O štyri až päť rokov bude ochotné a schopné zaútočiť ďalej na západ,“ uviedol Plischke s odvolaním sa na nemecké spravodajské služby.
Plischke upozornil na niektoré ekonomické riziká, ktoré by vojna priniesla. Napríklad 70 % všetkých nákladných áut v Nemecku šoférujú vodiči z východnej Európy. „Ak vypukne vojna, kde budú títo ľudia?“ spýtal sa na stretnutí s podnikateľmi. Odporúčal, aby si firmy vyškolili aspoň piatich náhradných vodičov kamiónov na každých sto zamestnancov.
Zamestnávatelia by podľa neho mali vypracovať krízové plány, aby zamestnanci vedeli, čo sa od nich očakáva v prípade krízy. Pokiaľ ide o energiu, armáda vyzvala firmy, aby sa zamysleli nad tým, ako by mohli byť sebestačné, napríklad prostredníctvom veterných turbín.
Tieto opatrenia majú medzi predstaviteľmi firiem pozitívny ohlas. „Musíme zvýšiť povedomie o tom, aká dôležitá je dobre pripravená a odolná ekonomika pre civilnú aj vojenskú obranu Nemecka,“ uviedol Malte Heyne, výkonný riaditeľ hamburskej obchodnej komory.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik