„My, študenti, máme strach,“ nariekala na Orbána a Fica. Účastník z roku 1989 jej to vysvetlil
21 | 11 | 2024 I Gabriela Fedičová

Vydesená študentka prišla na diskusiu o 17. novembri, ktorú v Plzni organizoval Český rozhlas. Vyjadrila obavy, že aj oni budú musieť demonštrovať. „Mnoho mojich kolegov sa bojí, že sa blížime k situácii, keď budeme musieť protestovať, pretože spoločnosť sa radikalizuje,“ uviedla a spomenula Maďarsko či Slovensko. To však nemala robiť. Marcel Hájek, vojak, lekár a študentský líder z novembra 1989, sa postavil na obranu Viktora Orbána a vysvetlil, že dnes sa nemá čoho obávať. Vladimír Líbal, bývalý vedúci odboru kultúry plzenskej radnice, povedal: „Neexistuje nič lepšie ako demokracia. Napriek všetkým chybám, ktoré sa urobili a ešte určite urobia, ideál novembra stále funguje,“ píšu české Parlamentní listy.

Máme sa dobre

Bývalá študentská aktivistka Hana Fáberová uviedla: „Som veľmi spokojná, pretože môžem žiť a robiť to, v čo verím. Verím v Boha, venujem sa rómskym deťom, a to je úžasné. Za komunistov by som to nemohla, takže som spokojná.“

Bývalý novinár Jaroslav Anton dodal: „Ak niekto ľutuje, že cinkal kľúčmi na námestí, hovorím mu – čo si čakal, nejaké spasenie? Tie prvé dni boli najsilnejším zážitkom, aký sme mohli zažiť. Čo nasledovalo potom, rôzne obdobia, deväťdesiate roky, milénium. Zvolenie Václava Havla za prezidenta na Vianoce 1989, to je zážitok na celý život.“

Marcel Hájek, bývalý šéf štrajkového výboru medikov, reagoval: „Ja som očakával len slobodu. Neočakával som, že zbohatnem, budem mať luxusné auto. Myslím, že ľudia sa až príliš sťažujú. Zažil som obrovskú biedu vo svete, žil som v krajinách ako Irak alebo Afganistan, kde pošlete ráno deti do školy a neviete, či sa vám vrátia. My tu žijeme v krajine, ktorá je skvelá na život. Problémy, ktoré tu máme, sú všade – aj v krajinách, na ktoré vzhliadame, ako Británia či Švédsko. Ak to znevažujeme, môžeme si hľadať inú planétu.“

Obavy zo radikalizácie

Študentka však pokračovala: „Mnoho mojich kolegov sa bojí, že spoločnosť sa radikalizuje.“ Anton reagoval: „To je nesrovnateľné. My sme chceli odstrániť totalitný režim, kde boli mŕtvi, perzekúcie. Dnes tu máme demokraciu. Ak sa niekomu nepáči vláda, má právo proti nej vystúpiť. Ale stále je to demokracia.“

Študentka dodala: „Nemám na mysli dnešok, ale mám strach, čo z toho vznikne. Je tu množstvo dezinformácií a mnohí ľudia nevedia, čo sa deje vo svete.“

Hájek reagoval, že „situácia na Slovensku je otázna vzhľadom na novú garnitúru, ktorá sa vydáva zvláštnym smerom. V Maďarsku je Orbán populistom, no Maďarsko ako štát sa správa pomerne štandardne.“

Diskusia pokračovala výmenou názorov na Maďarsko, Slovensko, dezinformácie a radikalizáciu spoločnosti. Záverom sa diskutujúci zhodli, že demokracia, napriek nedostatkom, ostáva najlepším systémom na ochranu práv a slobôd.

ŠOKUJÚCA NEHODA: Auto zrazilo 12-ročného chlapca a vodička ušla!
V Prievidzi došlo k šokujúcej dopravnej nehode, ktorá otriasla miestnymi obyvateľmi. Na priechode pre chodcov zrazilo auto 12-ročného chlapca. Podľa výpovedí matky vodička po incidente neposkytla prvú pomoc a okamžite ušla z miesta nehody. Matka... Čítať ďalej
21 | 11 | 2024 | Gabriela Fedičová

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok