Na jednej strane sa javí, že poslanec Rudolf Huliak príliš veľa rozpráva. Na druhej strane zas prekvapuje, že Andrej Danko v podstate na to, čo zverejňuje Rudolf Huliak, nijako nereaguje. Ide pritom o závažné vyhlásenia. A už vôbec tieto záhady neznepokojujú iba kvôli samým sebe. Ide tu totiž o vážny osud vládnej koalície. Jej väčšina v parlamente pri zohľadnení všetkých aktuálnych okolností je mimoriadne a riskantne tesná.
Zdalo by sa naozaj logické konštatovať, že "požiadavky poslancov okolo Rudolfa Huliaka na ministerstvo sú záležitosťou SNS a musí ich riešiť predseda národniarov Andrej Danko." Presne takto sa vyjadril minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). Aj podľa ministra vnútra a predsedu Hlasu-SD Matúša Šutaja Eštoka sú "páni poslanci Huliak, Ľupták a Šefčík (Národná koalícia) súčasťou problému SNS".
Vyústenie problému pomenoval Richard Raši: "Pokiaľ viem, títo páni chcú jedno z ministerstiev, ktoré má v gescii SNS, preto je to záležitosť Andreja Danka. Strana Hlas-SD nemá záujem o žiadne presuny žiadneho ministerstva," upozornil Raši. A vcelku logicky. Išlo by o otváranie koaličnej dohody a v situácii, v ktorej SNS hrá veľmi vysokú, až existenčnú, no nelogickú hru, by to mohol byť koniec koalície. Aj Matúš Šutaj Eštok naďalej vníma záležitosť i požiadavky trojice zástupcov Národnej koalície ako súčasť problému SNS. "Musí ich preto riešiť predseda SNS Andrej Danko," dodal. Lenže, Andrej Danko sa vôbec netají animozitami voči HLASU i jeho predsedovi, ktoré zrejme pochádzajú z problému neobsadeného kresla predsedu parlamentu a začali sa ešte voľbou prezidenta Pellegriniho. V tom čase to bolo nateraz naozaj posledné ústretové gesto Andreja Danka voči koalícii a jej voličom. Odvtedy sa už žiadne podobné zo strany SNS neobjavilo.
Zatiaľ do stola rázne nebuchol: "Registrujem vyjadrenie poslancov (Národnej koalície - pozn. red. HD), že nechcú byť tými, ktorí by vládu povalili, takže verím, že v kľúčových zákonoch koalíciu podporia," povedal. Priznal ale, že ak by mala koalícia v parlamente len 76 hlasov, bolo by to "pomerne problematické". A Danko zas nič. Akoby mu to nijako neprekážalo a osud parlamentného hlasovania mu bol ukradnutý. Podľa medializovaných informácií sa v záujme hľadania nejakej dohody stretol premiér s trojicou poslancov Národnej koalície na Úrade vlády SR, ale k dohode neprišlo. Fico už predtým registroval požiadavky trojice poslancov, deklaroval, že je jeho úlohou nájsť spôsob spolupráce koalície s týmito poslancami, ktorí predtým vyhlásili, že nechcú spôsobiť pád vlády.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) verí, že k dohode medzi poslancami a predsedom SNS napokon dôjde. Upozornil, že "Huliakovci" neohlásili odchod do opozície, aj bez nich má stále koalícia väčšinu v parlamente. "Kríza by nastala vtedy, ak by prestali prechádzať zákony v parlamente." Nuž ale - na programe rokovania NR SR sú okrem tradičných odvolávačiek aj také legislatívne normy, ako je rozpočet. A tu už čakanie, ako to dopadne, naozaj na premyslenú politiku nestačí. Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) tiež prezentuje navonok pokojný tón a odvoláva sa na vyjadrenia Rudolfa Huliaka, že bude podporovať vládu. "Pán Huliak je dostatočne veľký chlap, ktorý vie, že chlap svoje slovo drží," skonštatoval Kaliňák. Znie to však skôr ako výzva či adresná otázka. "To, že si inak predstavuje fungovanie, procedúry pri presadzovaní zákonov a jednotlivých politických záujmov je prirodzenou súčasťou politického života, no nemyslím si, že by poslanci okolo pána Huliaka mali záujem ohroziť koalíciu," uviedol s možno až prílišným optimizmom Robert Kaliňák.
"Viete, že dohoda bola, že ministerstvo životného prostredia bude moje. Dohoda bola jasná, že keď sa vymení prezident, že ten rezort mi vrátia," vo verejnoprávnej televízii povedal Rudolf Huliak. A nielen to: "Rok sme sa snažili to udržať v rámci vlastnej straníckej kuchyne mimo verejnosti. Potom sme ale museli vystúpiť zo svojho tieňa, lebo už sa to nedalo.“
Tým je podľa údajných dohôd ešte z čias prezidentovania Čaputovej - pôvodne dočasný - minister životného prostredia Tomáš Taraba. A jeho - aspoň podľa Dankovho postoja, hoci mlčanlivého - navonok neotrasiteľná pozícia. Tu vyvstáva otázka, či sa pre osobu Tomáša Tarabu, ktorý v tom naozaj môže byť aj "nevinne" Andrej Danko obáva vyhovieť Rudolfovi Huliakovi. A ešte dôležitejšia je otázka - prečo? Čím a ako je Danko tlačený k takémuto, zdá sa, neochvejnému postoju? Ten sa dá charakterizovať iba ako absolútny nezáujem a neochotu riešiť problémy medzi ním a Rudolfom Huliakom. Danko dokonca ani ostentatívne nesúhlasil s naozaj pre SNS malichernosťou, no pre Národnú koalíciu zásadou vecou - premenovaním klubu SNS na nejaký dvojnázov obsahujúci aj Národnú koalíciu. Čím by, mimochodom, SNS preferenčne posilnil, teda, nastal by pravý opak toho, čo sa deje podľa prieskumov teraz.
Danko hopvorí o Huliakovi ako o "agresívnom hulvátskom človeku". "Pán Huliak si vedľa mňa nesadne už v živote," znie notoricky známy výrok Andreja Danka.
Tú možno vidieť v slovách poslanca Národnej koalície Ľuptáka, že: "dostali prisľúbenie priamej účasti v koaličnej rade." tento poslanec v rozhovore pre postoj.ak to označil "ako keby zazmluvnenie ako koaličného partnera." 110 tisíc preferenčných hlasov cez SNS pre koalíciu od voličov Národnej koalície by si to naozaj zaslúžilo. Napokon fakt, že Národná koalícia sa významne pričinila o volebný úspech SNS sa nedá spochybniť.
Andrej Danko neustále pripomína svoje nenárokovateľné "argumenty", ktorými sa v rámci trojkoalície uchádza o post predsedu NR SR. lenže, zároveň ignoruje fakt, že z desiatich zvolených poslancov z kandidátky SNS sú traja z Národnej koalície. A teda, Huliakovci majú naozaj nespochybniteľný nárok na pomerný zisk "vládnych postov".
Tým je spojenie hlasovania o dôvere vláde s hlasovaním o rozpočte. Fico jasne deklaroval, že sú aj "iné alternatívy politického vývoja", teda predčasné voľby. A tie byznamenali Dankov definitívny konierc v politike, aspoň tej parlamentnej. Chce to naozaj "dotiahnuť" až tam?
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik