Čoraz viac sa rysuje scenár, že na veľmi rýchlo blížiacom sa hlasovaní o rozpočte na rok 2025 v Národnej rade Slovenskej republiky spojí predseda vlády vyjadrenie vôle poslancov k rozpočtu s požiadaním o ich dôveru. Teda, pôjde aj o hlasovanie poslaneckého zboru o dôvere vo vládu Roberta Fica.
Takúto možnosť nedávno pripustil sám predseda vlády. Udialo sa tak zjavne v reakcii na trvale nevyjasnený spor vovnútri SNS (ak berieme do úvahy jej kandidátnu listinu), alebo medzi Národnou koalíciou Rudolfa Huliaka a SNS Andreja Danka. Namočený doň je však nevinne aj HLAS, ktorý v tejto situácii preukazuje až mimoriadnu zdržanlivosť a čaká, kedy už konečne dostane rozum počtom poslancov naslabší člen koalície - SNS. Čaká však zjavne márne a tak je možné, že rozseknúť národniarsky koaličný gordický uzol sa rozhodne už v blízkej budúcnosti sám Robert Fico, predstaviteľ nielen vlády, ale aj najsilnejšieho koaličného subjektu - SMER - SSD.
Tento scenár však má nielen negatívne stránky. Ak poslanci NR SR nevyslovia dôveru vláde Roberta Fica, znamenalo by to predčasné voľby a tie by mohli mať dve pozitíva pre SMER aj pre HLAS. Opozícia ich totiž síce túžobne chce, ale vôbec nie je na ne pripravená. Zo strategického pohľadu nijako pred verejnosťou neprezentuje možnosť, že by dokázala zostaviť vládu. Lebo by to pri súčasných preferenciách nedokázala. Naopak, Robert Fico by dokázal s Hlasom aj s Republikou vládu zložiť už dnes. A to bez Andreja Danka, Rudolfa Huliaka i Tomáša Tarabu. A bol by konečne pokoj na vládnutie.
Konečne by prestali trenice a vydieračky a konečne by z vlády vypadli - možno aj nezaslúžene - najnenávidenejšie červené súkna opozície pod značkou SNS. Teoreticky tak ani po nevyslovení dôvery žiaden armagedom nenastane, prezident Pellegrini poverí súčasnú vládu dovládnutím, prídu predčasné voľby, možno aj o rok - veď tak k spokojnosti terajšej opozície rozhodla aj Čaputová a bude absolútny pokoj. Dokonca, predseda vlády si môže zreorganizovať kabinet a už mu ako poverenému vládnuť nehrozí nič.
A tými je predovšetkým parlamentná matematika. Podľa slovenskej ústavy je totiž jeden veľký rozdiel medzi vyslovením nedôvery vláde a nevyslovením dôvery vláde v parlamente. A ten spočíva v počtoch potrebných hlasujúcich. Ale dajme najskôr slovo Ústave SR. Požiadanie o vyslovenie dôvery vláde v zmysle zákona 460/1992 Zb. (Ústava Slovenskej republiky) podľa článku 114 znie: "Vláda môže kedykoľvek požiadať Národnú radu Slovenskej republiky o vyslovenie dôvery. Vláda môže spojiť hlasovanie o prijatí zákona alebo hlasovanie v inej veci s hlasovaním o dôvere vláde".
Vláde stačí na vyslovenie dôvery aj 39 poslancov, a to v prípade, ak je na hlasovaní v Národnej rade SR prítomných 76 poslancov potrebných na to, aby bolo plénum uznášaniaschopné. Kabinet tak nepotrebuje nadpolovičnú väčšinu všetkých 150 poslancov, ale len prítomných. Avšak - na vyslovenie nedôvery kabinetu je v ústave stanovená špeciálna norma, ktorá hovorí o potrebe nadpolovičnej väčšiny všetkých 150 poslancov. Čiže na vyslovenie nedôvery vláde treba aspoň 76 hlasov. A Robert Fico zvažuje prvú možnosť - požiadať o vyslovenie dôvery. Teotreticky, pri zníženom kvóre - počte prítomných poslancov na hlasovaní, teda môže získať predseda vlády a celá jeho vláda dôveru. Ona ju môže získať aj teraz, má tesnú väčšinu 76 hlasov, ale naozaj nikto nevie, ako sa zachovajú Dankovci, kto bude aktuálne chorý a ako si do slovenčiny preložiť oxymoron Rudolfa Huliaka znejúci tak, že až do vyriešenia sporu Národnej koalície a SNS o ministerské kreslo nebude hlasovať s koalíciou, ale bude hlasovať za vládny program.
Z jej pohľadu by bolo obrovským politickým diletantstvom hlasovať tak, aby dôveru vláda Roberta Fica nezískala. Jasne, nadšenie za nevyslovenie dôvery bude priam tiecť z Galka a z Matovičovcov, zrejme aj z politicky hlúpych progresívcov. ale - už nedávno pri tajnej voľbe predsedu jedného z parlamentných výborov "prihodila" opozícia slušný počet hlasov koalícii a dodnes sa k nim nikto verejne nemá. To by bolo - byť opozičným poslancom - treba brať ako vážne memento, lebo "na Slovensku je to tak". A nikdy inak. V celkovom počte parlamentných opozičných hlasov totiž nie sú iba tie sektárske.
Dúfajme, že Robert Fico vie, čo robí a čo urobí, napokon, v parlamentných hlasovačkách je za tie roky už preborník a málokto v tej disciplíne na neho má. Necháme sa prekvapiť, ale "koniec sveta" príde odinakiaľ zjavne skôr, ako z rokovacej sály Národnej rady Slovenskej republiky.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik