Generál Šandor: Na tomto mieste sa vojna rozhodne, je mi ľúto, ale tak to bude
19 | 11 | 2024 I Gabriela Fedičová

Údery do hĺbky ruského územia nemôžu viesť k zásadnej zmene na bojisku, a u tých, ktorí tomu veria, ide len o želanie, ktoré je otcom myšlienky, hovorí bezpečnostný analytik a bývalý šéf Vojenského spravodajstva Andor Šándor. Rusi na ne budú musieť reagovať, ale určite si dajú pozor, aby nepodnietili rozmiestnenie vojsk NATO na ukrajinskom území. Bidenova administratíva povolila Ukrajincom použitie striel dlhého doletu na ruské územie.

Exkluzívny rozhovor s generálom Šandorom, zverejnený v Parlamentní listy.cz prinášame v plnom znení.

Čo všetko táto správa znamená a môže znamenať?

Prezident Biden to robí z niekoľkých dôvodov. Prvým dôvodom je, aby nikto nemohol povedať, že počas svojho funkčného obdobia neurobil nič pre Ukrajinu alebo že ju opustil. Ak Donald Trump po svojom nástupe do funkcie 20. januára 2025 zmení názor a bude konať inak, Biden bude môcť povedať, že je z obliga, pretože jeho demokratická administratíva podporovala spravodlivý boj Ukrajincov až do posledného dňa v Bielom dome. Tento krok si môže dovoliť v situácii, keď už nepoškodí Kamalu Harrisovú po jej volebnej prehre a nebude to mať vplyv na politickú budúcnosť jej ani Demokratickej strany.

Možno Biden vedome akceptoval Zelenského ilúziu, že ak ukrajinské vojská udržia pozície v Kurskom oblúku, dajú Ukrajine šancu pri vyjednávaní. Teda že budú mať lepšiu pozíciu a že Rus vymení Donbas za časť Kurska. Toto je však nereálna a chybná úvaha. Rusi navyše podmieňujú začatie mierových rozhovorov okrem iného aj tým, že sa Ukrajinci stiahnu z Kurskej oblasti.

Ukrajinci rozhodne nemajú veľký počet striel dlhého doletu, a preto to nebude mať zásadný vplyv na boj na fronte v Donbase, nijako ho to neovplyvní a Rusi budú pokračovať ďalej v porážaní ukrajinskej armády. Neverím ani tomu, že by to malo veľký psychologický dopad na Kim Čong-una, voči ktorého vojakom v Kurskom oblúku môžu byť nasadené. Kim nebude chcieť pôsobiť slabo pred svetom, tým menej pred Južnou Kóreou a Spojenými štátmi. Inými slovami, tých severokórejských 10-tisíc vojakov asi nebude hrať veľkú rolu. Nezabúdajme, že tam nie sú z rozmaru, ale na základe dohôd medzi Putinom a Kim Čong-unom z leta tohto roku.

Sú Ukrajinci schopní s raketami dlhého doletu operovať samostatne?

Domnievam sa, že bez navádzacích systémov Spojených štátov môžu takéto rakety ťažko účinne odpaľovať s presným zásahom na ciele vo vzdialenosti 300 kilometrov. Delostreleckú a mínometnú paľbu alebo palbu z raketometov môžu viesť bez satelitného navádzania, ale použitie striel dlhého doletu bez pomoci USA realizovať nemožno. Preto aj Rusi tvrdia, že povolením týchto striel sa západné krajiny vlastne dostávajú do vojny s Ruskom.

Môže nasadenie týchto striel viesť k širšej eskalácii?

Otázkou je, či Ukrajinci tieto strely naozaj použijú vzhľadom na možné varovania budúcej Trumpovej administratívy. Ťažko predvídať, či sa Zelenskyj odhodlá na ich použitie, aj keď to celú dobu chcel. Dôležité však je, koľko rakiet bude odpálených, aké budú ciele a či dôjde k zabitiu väčšieho počtu civilistov. Rusi musia reagovať, to je fakt, aj keď to nechcem zľahčovať. Napokon to vidíme aj medzi stranami iných konfliktov, napríklad medzi Izraelom a Iránom.

Ruská reakcia môže zahŕňať väčšie údery na ukrajinské energetické zariadenia. Na druhej strane si myslím, že Rusi budú dávať pozor, aby eskalačná špirála z ich strany nepodnietila rozmiestnenie vojsk NATO na ukrajinskom území, čo by mohlo viesť k širšiemu konfliktu, keďže by sa vojská stretli na bojisku.

Nemyslím si, že Bidenov krok spôsobí tretiu svetovú vojnu. Je to určite ďalšia eskalácia, ale nepovedal by som, že svet posunula bližšie k prahu svetového konfliktu.

Zmení povolenie rakiet situáciu na bojisku?

V našom priestore bolo od politikov aj komentátorov počuť nadšenie, že Biden konečne povolil Ukrajincom použitie týchto rakiet, a že pomer síl sa znovu otočí v prospech Kyjeva. Hovoríte, že to tak nebude. Skutočne Bidenova administratíva povolila tieto kroky len kvôli vlastnému obrazu?

Nebude za tým nič viac, než to, čo som už povedal – Bidenova administratíva nechce byť tou, ktorá by sa prizerala zrúteniu ukrajinskej armády len kvôli nedostatočnej americkej podpore. Biden nechce po Afganistane pripustiť ďalšie fiasko. Údery do hĺbky ruského územia nemôžu viesť k zásadnej zmene na bojisku, a tí, ktorí tomu veria, si len želajú, aby to tak bolo. Celá debata o použití striel do hĺbky ruského územia je výsledkom toho, že sme Ukrajinu slovne podporovali oveľa viac, než sme jej boli schopní reálne poskytnúť.

Ukázalo sa, že sila ukrajinskej armády so všetkými jej aspektmi a problémami nemôže stačiť na silu ruskej armády. Ak si niekto myslí, že tento Bidenov krok môže zvrátiť výsledok konfliktu, mýli sa. Vojna sa rozhodne na fronte v Donbase. Je mi ľúto, ale tak to bude.