Aktuálna repríza frašky s názvom Nordstream?
19 | 11 | 2024 I Ivan Brožík

Památáte sa ešte na výbuchy na plynovode Nordstrem? Najprv progresívne médiá obvinili Rusko. Potom sa objavili správy o ukrajinskej stope, ktoré vyšetrovanie potvrdilo. A potom už progresívne médiá k tejto téme nenapísali ani ťuk. Máme tu ďaľšiu epizódu z pravdepodobne už seriálu - podmorská diverzia. Scenár je totožný, ako pri Nordstreame. Prvé obvinenia Rusov, hoci opatrné, už boli publikované.

Euro kábel bol prerušený, spojenie sa stratilo: Nemecko, Švédsko, Fínsko, Litva sa zachmúrene pozerajú do vôd Baltského mora - píše web svpressa.ru. Zatiaľ oficiálne ešte neexistujú žiadne obvinenia voči Rusku, ale čoskoro ich určite budeme počuť.

Ako podľa kopíraku

Nemecko a Fínsko sú znepokojené poškodením podmorského komunikačného kábla medzi oboma krajinami v Baltskom mori a prebieha vyšetrovanie, uviedli strany v spoločnom vyhlásení.

„Sme hlboko znepokojení poruchou podmorského kábla spájajúceho Fínsko a Nemecko v Baltskom mori. Skutočnosť, že takýto incident vyvoláva podozrenie z úmyselného poškodenia, hovorí o nestabilite našej doby. Prebieha dôkladné vyšetrovanie,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na oficiálnom portáli nemeckého ministerstva zahraničných vecí.

Predmetný kábel je dlhý takmer 1 200 kilometrov a je jediným priamym spojením medzi Fínskom a strednou Európou, ktoré vedie popri iných dôležitých častiach infraštruktúry vrátane potrubí a elektrických káblov

Či náhodou alebo nie, neskôr sa objavili informácie o poškodení kábla medzi Litvou a Švédskom. Podľa zástupcu prevádzkovateľa, litovskej spoločnosti Telia, Andriusa Semeskeviciusa , kábel už predtým zažil nehody, pretože je dosť starý.

Ide teda o zhoršovanie infraštruktúry? Alebo bude stále obviňované Rusko? Je dosť zvláštne, že ešte neboli obvinení... Sabotáž v objektoch NATO by sa zdala byť logickou reakciou na dodávku rakiet dlhého doletu na Ukrajinu...

„Tieto káble poskytujú informačnú a telekomunikačnú konektivitu krajinám pobaltského regiónu a sú dôležitým prvkom informačnej infraštruktúry EÚ,“ vysvetľuje Vsevolod Shimov, poradca prezidenta Ruskej asociácie pre baltické štúdie .

Vzhľadom na geografickú izoláciu Fínska, Švédska a pobaltských štátov od „pevninskej“ Európy má komunikácia v Baltskom mori osobitný význam.

V Litve sa prerušenie kábla so Švédskom vysvetľuje opotrebovaním. Je to možné?

„To sa nedá vylúčiť, najmä preto, že káble a potrubia nevyhnutne podliehajú korózii v morskej vode. Ale incidenty tohto druhu v Baltskom mori sa začali objavovať podozrivo často a všeobecná situácia v regióne prispieva k vzniku verzií sabotáže," pokračuje Vsevolod Shimov.

Niet pochýb o tom, že sa objaví verzia „ruskej stopy“. Rusko už obvinili z poškodenia ropovodu medzi Fínskom a Estónskom. Opäť je to vhodný dôvod na ďalšie vytláčanie Ruskej federácie z Pobaltia.

Zaujímavý kábel

Podľa Vadima Truchačeva, docenta na Fakulte medzinárodných vzťahov a zahraničných regionálnych štúdií Ruskej štátnej univerzity humanitných vied , tento podvodný kábel zabezpečuje stabilitu telefónnej komunikácie a internetu. Vrátane špeciálnej komunikácie. V tomto prípade medzi Fínskom a hlavnou časťou Európy. Ide o dôležitú internú komunikáciu Európskej únie.

Aj kábel medzi Litvou a Švédskom bol poškodený. Náhoda?

V jeden deň sa takéto veci stanú s pravdepodobnosťou tisícin percent. Pripomína svpressa.ru.

Ukrajinci majú povolenie strieľať na Rusko. Trump mladší začal byť vulgárny
Ukrajina získala povolenie použiť americký raketový systém dlhého doletu na útoky na ruské územie. Ruský prezident Vladimir Putin už skôr varoval, že použitie rakiet dlhého doletu bude považovať za priamu účasť NATO vo vojne proti Rusku. Syn... Čítať ďalej
19 | 11 | 2024 | Gabriela Fedičová

Švédsko: Prokuratúra vyšetruje prerušenie podmorských káblov ako sabotáž

Švédska prokuratúra v utorok uviedla, že začala vyšetrovanie poškodenia dvoch podmorských káblov v Baltskom mori. Jeden spájal Litvu a Švédsko a druhý Fínsko a Nemecko. TASR informuje podľa agentúry AFP.

"Trestný čin sa v súčasnosti vyšetruje ako sabotáž. Predbežné vyšetrovanie je v počiatočnom štádiu. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne ďalšie informácie o vyšetrovaní," uviedol prokurátor Henrik Soderman vo vyhlásení. Niekoľko hodín predtým aj susedné Fínsko oznámilo, že prípad začala vyšetrovať aj jeho polícia.

Počet nevysvetlených incidentov v Baltskom a Severnom mori a ich okolí vzrástol po 26. februári 2022, keď Rusko spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajine. Zjavné akty sabotáže a pokusy o špionáž a zasahovanie sú podľa vysokých predstaviteľov bezpečnostných zložiek príkladmi ruskej "hybridnej vojny".

V septembri 2022 boli poškodené potrubia plynovodu Nord Stream v Baltskom mori. Seizmické záznamy neskôr ukázali, že tesne pred únikom plynu došlo k sérii podvodných výbuchov. Európski predstavitelia to vyhlásili za sabotáž a obvinili z nej Rusko. Novšie správy v médiách spájajú incident s Ukrajinou, Kyjev to tvrdo odmieta.

V októbri 2023 podmorský plynovod medzi Fínskom a Estónskom poškodila kotva čínskej nákladnej lode. Incident podľa Štokholmu poškodil aj komunikačný kábel medzi Estónskom a Švédskom.

Zničenie plynovodov Nord Stream a vojna na Ukrajine prinútili Nemecko vybudovať viacero terminálov na skvapalnený plyn. Zvýšená aktivita dronov okolo infraštruktúry však vyvolala podozrenie, že boli skúmané "na účely sabotáže", uviedli nemeckí predstavitelia.

Drony "neboli na to, aby pozorovali krásnu miestnu krajinu, ale preto, že sa tam nachádza chemický park a v blízkosti... úložisko jadrového odpadu," povedala ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková v októbri s tým, že ide o "hybridnú vojnu" Moskvy.

Obavy vyvoláva aj aktivita ruských špionážnych lodí. Podľa nemeckých médií systematicky skúmali európsku kritickú infraštruktúru vrátane veterných elektrární, potrubí a káblov. "Nebezpečenstvo považujeme za veľmi reálne," povedal médiám šéf nemeckej spravodajskej služby Bruno Kahl.

V apríli Estónsko a ďalšie pobaltské štáty varovali, že rozsiahle rušenie GPS zvyšuje riziko leteckej nehody. Fínsky dopravca Finnair preto pozastavil lety do estónskeho mesta Tartu neďaleko ruských hraníc.

Rusko vyvolalo znepokojenie aj snahou o zmeny námornej hranice v Baltskom mori. Tento rok zverejnilo uznesenie, že plánuje od roku 2025 jednostranne zmeniť svoje námorné hranice s Fínskom a Litvou. Ruská pohraničná stráž v máji odstránila hraničné bóje z rieky Narva, ktoré ukazovali hranicu s Estónskom. Ide o použitie "nástrojov ... na vyvolanie strachu a úzkosti", uviedla vtedy estónska premiérka Kaja Kallasová.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok