Slovensko na pondelňajšej Rade EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli riešilo nevyčerpané eurofondy v tomto sektore aj "pravidlo n+2" v spoločnej poľnohospodárskej politike. Pre TASR to uviedol minister pôdohospodárstva SR Richard Takáč (Smer-SD) po skončení rokovaní.
Takáč potvrdil, že Slovensko patrí ku krajinám, ktoré chcú návrat využívania eurofondov do podoby "n+3" namiesto súčasného "n+2". Eurofondy pre agrosektor z predošlého programovacieho obdobia by sa tak mohli využívať tri roky a nie podľa súčasnej spoločnej poľnohospodárskej politiky dva roky.
"V mojom vystúpení som deklaroval, že podporujeme zmenu pravidla na n+3, tak ako to bolo v predchádzajúcom programovacom období," uviedol. Považuje to za nevyhnutný krok, lebo kvôli komplikovanej byrokracii a administratívnej náročnosti sa nedarí načas realizovať podporené projekty.
"Nevieme v stanovenom čase vyčerpať pridelené prostriedky. Je to veľký problém. Aj z hľadiska stavebných povolení, rôznych vybavovačiek. Pre poľnohospodárov a potravinárov to nie je jednoduché. Na jednej strane zjednodušujeme byrokraciu, ale na druhej strane ide o komplikovaný proces a preto pravidlo n+3 uvítame," vysvetlil Takáč. Vyjadril nádej, že nový eurokomisár pre poľnohospodárstvo tieto aspekty zohľadní.
Minister priznal, že na Rade ministrov riešil aj otázku čerpania financií z druhého piliera spoločnej agropolitiky pre poľnohospodárov, s čím má Slovensko tiež problémy. Netajil sa obavami, že nám prepadnú "značné prostriedky", lebo súčasná vláda nestihla za rok urobiť to, čo bolo treba sprocesovať za predošlé tri roky. Ide o 230 miliónov eur, ktoré treba vyčerpať do konca decembra.
Pripomenul, že ešte stále existuje možnosť pomoci zo strany Európskej komisie, ktorá pripravuje najmenej dva mechanizmy. Jeden z nich sa týka podpory pre agrosektor po škodách spôsobených suchom či zaplavenými poliami.
"Pokiaľ by došlo k urýchlenému schváleniu mechanizmu, čo prisľúbila aj predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová, ak bude EÚ v tomto pružná, tak z toho vieme tento rok vyčerpať 55 miliónov eur. Pre malých a stredných poľnohospodárov, ktorí boli postihnutí naprieč celým Slovenskom," povedal Takáč.
Veľký problém podľa neho spôsobila Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), ktorá v rokoch 2020-21 zostala bez akreditácie a jeden rok bez možnosti vyplácať platby farmárom.
"My teraz argumentujeme Európskej komisii, že na strane PPA bola nemožnosť vyplácať a budeme žiadať, aby nám nejaké projekty v nejakej výške uznali, aby sme ich nemuseli vyčerpať tento rok, ale na ten budúci a zachránili tak nejaké peniaze," uviedol Takáč.
Dodal, že vláda na budúci rok chystá viacero náročných krokov, napríklad nové finančné nástroje či využiť Slovenský investičný holding (SIH) na dlhodobé úvery pre farmárov.
"Ten mechanizmus na budúci rok z pohľadu vyčerpania európskych finančných prostriedkov bude rýchlejší," odkázal minister.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik