Marián Kéry: Aj dnes treba kľúčmi štrngať za slobodu
19 | 11 | 2024 I Eka Balašková

V nedeľu, 17-teho novembra sme si pripomenuli 35-te výročie Zamatovej / Nežnej revolúcie, alebo ak chcete prevratu, či dokonca riadeného prevratu. Na námestiach sa zišli tí, ktorí chceli pripomenúť historické udalosti, ale aj prívrženci opozičných strán. Na tomto zhromaždení vystúpili viacerí opoziční politici (František Mikloško (KDH), Alojz Hlina (SaS), či najnovšia „posila“ PS – Ivan Korčok. Ľudia pomedzi ich vystúpenia skandovali heslá, ako „Slobodu si nedáme“. Poslanec NR SR Marián Kéry (Smer-ssd) vo svojom statuse na Facebooku upozorňuje, aby o smerovaní našej spoločnosti nerozhodovali médiá, opozícia, ani atentáty, ale len a len výsledky volieb.

Kéry pripomína, o čom vlastne mala byť Nežná revolúcia, ktorá reálne začala v Bratislave ešte 16. novembra. Aj Kéry si odsledoval diskusiu na STVR, v ktorej sa stretli aktéri Novembra ´89 Ján Čarnogurský, s ktorým súhlasí a Milan Kňažko, ktorý je podľa Kéryho svojimi názormi pomýlený. Kéry aj upozornil na to, za čo by sme mali štrngať dnes. A nie je toho málo.

Nežná nezačala v Prahe

„Pred 35 rokmi sa sériou udalostí začal pád režimu, ktorý vládol vo vtedajšom Československu viac ako 40 rokov. Boli to najskôr vysokoškolskí študenti na Slovensku, ktorí nahlas vyslovili svoje požiadavky už 16. novembra 1989. Až deň na to nasledovala demonštrácia v Prahe, ktorej hlavným iniciátorom bola organizácia vysokoškolských študentov Nezávislé študentské združenie Stuha,“ pripomína Kéry s tým, že akcia bola zorganizovaná pri príležitosti Medzinárodného dňa študentov, čo bola spomienka na Jana Opletala a ďalších umučených vysokoškolákov z Česka, ktorí sa ozvali proti nacistickým praktikám. Stalo sa tak v r. 1939.

TASR | 17. november 1989

Odkazuje na Čarnogurského

„Hlavným výdobytkom 17. novembra po 35 rokoch zostávajú z môjho pohľadu najmä slobodné voľby. Súhlasím s názorom, ktorý vyslovil v diskusnej relácii O 5 minút 12 na STVR, venovanej okrúhlemu výročiu Nežnej revolúcie, Ján Čarnogurský. Aj po tak dlhom čase od novembrovej revolúcie, je dôležité, aby sme sa zakaždým dokázali zhodnúť v tom, že o zásadných otázkach smerovania našej spoločnosti budú rozhodovať voľby, a nie atentáty, či demonštrácie. A tiež nie médiá, ani opozícia. Netreba viac písať o odkaze novembra, nemám rád floskuly a prázdne gestá. Jedno by však malo byť isté. Sedemnásty november 1989 patrí celému národu, nielen opozícii, ktorá si tento sviatočný dátum ukradla aj tohto roku a pod jeho rúškom zavolala ľudí na námestie v Bratislave na svoju stranícku demonštráciu sily,“  nepáči sa Kérymu.

Pravda a láska to p.sr.li
Na záhrade mi dokvitajú posledné chryzantémy, zajtra či pozajtra už zmrznú. Mám chorého staručkého psíka a dúfam, že si ešte užijeme spoločné Vianoce. Sami dvaja. Žijem v chorej mladučkej spoločnosti, ktorá trpí na doteraz neliečenú chorobu. Je ňou... Čítať ďalej
17 | 11 | 2024 | Ivan Brožík

Pri všetkom rešpekte – Kňažko je pomýlený

Čarnogurského spoludiskutérom v relácii bol ďalší z tribúnov Nežnej revolúcie a neskorší niekoľkonásobný minister Milan Kňažko, nad ktorého názormi Kéry miestami žasol.

„Tak podľa Milana Kňažka neexistuje politika na štyri svetové strany. Vraj to je celé bluf. To vážne? Naozaj bolo zdravé, ak sme boli viac ako 40 rokov orientovaní len na východ a po roku 1989 sa ručička obrátila smerom na USA a západ? Nie, pri všetkom rešpekte, slová Milana Kňažka sú pomýlené. Slovensko je odkázané robiť rozumnú a vyváženú zahraničnú politiku na všetky svetové strany. Len tak, na štyri svetové strany, môžeme ako malý štát robiť suverénnu zahraničnú politiku, ktorá zníži šance, že sa staneme vazalmi niektorej z veľmocí,“ nesúhlasí Kéry.

Aj dnes by sme mali štrngať kľúčmi za slobodu

Marián Kéry má jasnú odpoveď aj na túto otázku. Za čo by štrngal kľúčmi on?

„Za slobodu. Za to, aby neboli vypínané nepohodlné weby (tak, ako za vlády Igora Matoviča) len preto, lebo s prejavovanými názormi nesúhlasí vládnuca klika. Či za to, ako to povedal Ján Čarnogurský, aby len preto, lebo sa objaví v diskusnej relácii verejnoprávnej televízie, nevyhadzovali ľudí zo svojich pozícií (tak, ako vo februári 2022 abdikoval riaditeľ sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Vahram Chuguryan po kritike toho, ako RTVS v relácii Správy a komentáre odprezentovala tému napätia na Ukrajine len s jedným hosťom, ktorým bol práve Ján Čarnogurský). Alebo za už spomenuté – aby o smerovaní Slovenska nerozhodovali ani médiá, ani strany, ktoré prehrali voľby a frustráciu si ventilujú cez ľudí, ktorých volajú demonštrovať na námestia, ale len a len voľby,“uzatvára Kéry.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok