ČRIEPKY ZDRAVÉHO ROZUMU 4 - VALDAJ 2024
18 | 11 | 2024 I Andrej Rehak

Niektoré otázky a odpovede V. V. Putina z diskusie na 21. ročníku Valdajského klubu zo dňa 7. 11. 2024, ktorá trvala vyše 4  hodiny

(Podtitulok: Prerastú obchodné, prípadne finančné vojny do vojny „horúcej“?)

Zdroj: video (4:32:00) + prepis na stránke  http://kremlin.ru/events/president/news/75521

Preložil: Andrej Rehák, Levice, 15.11.2024

Otázka (účastník zo Saudskej Arábie): Keď som počúval váš prejav v tejto sále, mimovoľne som si spomenul na váš prejav na Mníchovskej konferencii v roku 2007.

Svetový poriadok skutočne prestal byť unipolárny. Teraz sú tu tri veľmoci – USA, Rusko a Čína. Podľa všetkého si tieto krajiny budú navzájom konkurovať. Horúca vojna medzi nimi je nepravdepodobná, pretože každý z nich má zbrane hromadného ničenia. Ale Západ už začal viesť obchodné vojny a sankcie. A to sa môže rozvinúť do finančných vojen.

Preto moja otázka, pán prezident: je Rusko pripravené na takýto vývoj udalostí, najmä ak sú tieto vojny dlhodobé, alebo má podľa vás svetový poriadok inú možnosť vývoja?

Vladimír Putin: Po prvé, medzi veľmoci musí byť, samozrejme, zahrnutá aj India: jeden a pol miliardy ľudí, najvyššie miery ekonomického rastu medzi veľkými ekonomikami, starodávna kultúra atď. A perspektíva, veľmi dobrá perspektíva rastu.

Ale sú aj iné rýchlo sa rozvíjajúce krajiny, ktoré, samozrejme, budú patriť medzi štáty, ktoré majú veľký vplyv na súčasnú politiku, na svetový vývoj a na budúcnosť ľudstva. Pozrite sa, čo sa deje s Indonéziou – 300 miliónov [populácia]. A v niektorých afrických krajinách? Saudská Arábia, mimochodom, tiež zohráva veľmi dôležitú úlohu v globálnom energetickom sektore. Toto samo o sebe stačí. Jeden pohyb, jedno slovo korunného princa stačí na ovplyvnenie globálnych energetických trhov – kolosálny vplyv.

Čo sa týka krajín, ktoré ste spomínali, hovorili ste o konkurencii medzi nimi. Ale viete, zdravá súťaživosť je vždy dobrá, nikdy nikomu neuškodila. Hovorím to bez akejkoľvek irónie, naozaj. To jednoducho oživuje vnútorné sily jednej alebo druhej strany a napomáha jej rozvoju.

Monopol je zlý. Tam, v zámorí, hovoria, že existuje len jeden prípad, keď je monopol dobrý: keď je váš vlastný. Ale to je vtip, pretože v skutočnosti je aj toto zlé, podkopáva to vnútorné základy, vnútornú energiu rastu tých, ktorí sedia na tomto monopole.

Preto tu nie je nič zvláštne. Ide hlavne o to, aby sa táto prirodzená súťaživosť nerozvinula do akejsi agresivity jednej strany voči druhej. Hlavná vec je, aby sa pravidlá vyvinuté a odsúhlasené všetkými účastníkmi medzinárodnej komunikácie, najmä odsúhlasené a nie vymýšľané niekým pre seba a vo vlastnom záujme, dodržiavali. Aby obmedzenia a sankcie, ktoré my nazývame nelegitímne, neboli akceptované a používané ako nástroj konkurencie. Prečo hovorím „nelegitímne“? Pretože odporujú súčasným medzinárodným normám, normám WTO atď. Preto sú nelegitímne. Čo je tu legitímne? To je jasná vec. Sú spolitizované a následne využívané v súťaži.

Uvalenie sankcií proti Rusku alebo uvalenie sankcií na Čínu – je to často na úkor tých, ktorí ich uplatňujú.

USA a Čína majú obrovské množstvo ekonomických interakcií. No, uplatnili sankcie proti Číne, čo ďalej? A možno urobili niečo na vlastnú škodu.

V Európe napríklad obmedzujú niektoré čínske tovary a zavádzajú obmedzenia. Na čom sedela Európa? Sami Európania priznávajú  ich dve hlavné výhody: relatívne lacné energetické zdroje z Ruska a lacný spotrebný tovar z Číny. A čo bude teraz? Zlikvidujú ich, sami sebe dobrovoľne vypli naše zdroje, opakujem relatívne lacné zdroje. Vidíme, že tam všetko balansuje na hrane recesie. Teraz odmietnu pomerne lacný čínsky tovar. Čo sa stane? Bude inflácia. To isté sa stane v Spojený‎ch Štátoch. Majú tam dosť problémov: trojitý deficit, 34 biliónov [dolárov] dlhu, deficit zahraničného obchodu, deficit súvisiaci s rozpočtom – čo tam majú, šesť percent alebo tak niečo. A náš deficit, napriek všetkým obmedzeniam, ktoré sa nám snažia uvaliť, je okolo dvoch percent, menej ako dve percentá. A ich je šesť. Sami sebe si podkopávajú ich vlastné metódy a inštitúcie rozvoja.

Preto zdravá súťaživosť – áno, je prirodzená a možná. Používanie nelegálnych nástrojov ako prostriedku hospodárskej súťaže je zlé a poškodí predovšetkým tých, ktorí ich používajú. Dúfam, že povedomie o tom príde na takej zdravej, dobrej politickej úrovni a budeme sa vedieť dohodnúť na všetkom. O tom, ako to urobiť, som hovoril vo svojom prejave.

ČRIEPKY ZDRAVÉHO ROZUMU 1 - VALDAJ 2024
Niektoré otázky a odpovede V. V. Putina z diskusie na 21. ročníku Valdajského klubu zo dňa 7. 11. 2024, ktorá trvala vyše 4 hodiny Zdroj: video (3:50:00) + prepis na stránke Preložil: Andrej Rehák, Levice, 9.11.2024 R. Köppel, Švajčiarsko:... Čítať ďalej
11 | 11 | 2024 | Andrej Rehák/HD

ČRIEPKY ZDRAVÉHO ROZUMU 2 - VALDAJ 2024
Niektoré otázky a odpovede V. V. Putina z diskusie na 21. ročníku Valdajského klubu zo dňa 7. 11. 2024, ktorá trvala vyše 4 hodiny (Podtitulok: Ako vidí Rusko (ne)porušenie medzinárodného práva) Zdroj: video (3:21:00) + prepis na stránke ... Čítať ďalej
13 | 11 | 2024 | Andrej Rehak

ČRIEPKY ZDRAVÉHO ROZUMU 3 - VALDAJ 2024
Niektoré otázky a odpovede V. V. Putina z diskusie na 21. ročníku Valdajského klubu zo dňa 7. 11. 2024, ktorá trvala vyše 4 hodiny (Podtitulok: Vráti sa Rusko bez Putina do svojich „starých“ koľají? Zdroj: video (4:02:00) + prepis na stránke ... Čítať ďalej
13 | 11 | 2024 | Andrej Rehak

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok