Veronika Remišová (bývalé OĽaNO / Za ľudí) si svoju opozičnú politiku založila na nenávisti voči jej nástupcovi. Aj v čase, kedy pôsobila na MIRRI, zaujímalo ju viac pexeso s tvárami ľudí, ktorých potrebovala zničiť. Ale áno, popri tom robila interiérovú dizajnérku MIRRI a postarala sa o kšeft firmám, ktoré mali pohľadávky voči strane Za ľudí. Richard Raši (Hlas-SD) je ministrom niečo vyše roka. Za ten čas, okrem iného, na rezortných dňoch v regiónoch s vedením samospráv, hľadá riešenia problémov bežných ľudí. Vo štvrtok navštívil Kysuce, v piatok je v Komárne...
Kým Veronika Remišová z kúta hanby brojí proti súčasnej vláde, jej zlyhania už dávno kritizovala aj bývalá europoslankyňa, po nej aj prezidentkou menovaná „úradnícka“ progresívna vláda. Po nástupe vlády Smeru, Hlasu a SNS Remišovej nástupca o eurofondoch nie len hovorí, ale aj navštevuje regióny, kde s miestnymi samosprávami hľadá najvhodnejšie riešenia pre ich problémy.
Jednou z prvých, kto Veroniku Remišovú kritizoval, bola Lucia Ď. Nicholsonová.
„Exministri, ktorí odmietli v roku 2020 presunúť eurofondy na postpandemickú pomoc ľuďom, rodinám, jednotlivcom, samoživiteľom a drobným živnostníkom, by sa mali k svojmu zlyhaniu čestne priznať a vyvodiť voči sebe zodpovednosť,“ napísala ešte začiatkom júna vtedajšia europoslankyňa na sociálnej sieti.
„Sulík sa za mňa ospravedlnil koaličným partnerom. Moja vtedajšia kolegyňa Cigániková napísala na Facebook, že bola s nesprávnym človekom na nesprávnom mieste, a Remišová ma vyzvala, aby som sa jej ospravedlnila,“ dodala vtedy dotknutá Ďuriš Nicholsonová. Jej status bol reakciou na analýzu, ktorú si nechal vypracovať Peter Balík, prezidentkou dočasne poverený vedením ministerstva.
„Všetky eurofondy zachrániť nestihneme,“ oznámil aj predseda prezidentkinej vlády Ľudovít Ódor (dnes PS) po preskúmaní porgramov eurofondov. Potvrdil tak slová ministra investícií a regionálneho rozvoja Petra Balíka. Ten sa vôbec netajil faktom, že financie vyčlenené na obdobie 2014-2020, ktoré treba dočerpať do konca roka 2023, boli v zlom stave. Na základe toho, čo Balík vtedy predložil na rokovanie vlády, nám podľa Ódora malo prepadnúť 800 miliónov eur.
Richard Raši a jeho noví štátni tajomníci si museli riadne vysúkať rukávy. Zrušili akýsi informačný časopis, cez ktorý Remišová komunikovala s obyvateľmi a v spolupráci s ďalšími rezortmi „rozhýbali“ aj eurofondové výzvy. Súčasťou ich práce sú aj tzv. Rezortné dni, v rámci ktorých navštevujú jednotlivé regióny, kde s predstaviteľmi samospráv rokujú o možnosti pomoci.
V Žiline a v kysuckom regióne sa konal rezortný deň vo štvrtok, 14. novembra. Raši na Facebooku konštatuje, že tu videl niekoľko úspešne rozbehnutých projektov. Tie sa aj vďaka eurofondom a vedeniu samospráv, stanú realitou.
„Najskôr som na Mestskom úrade v Žiline pozdravil našich seniorov, ktorí sú súčasťou projektu „Digitálni seniori”. Som rád, že chcú byť na týchto školeniach, že ich zaujíma online svet. Vďaka informáciám, ktoré získajú, budú vedieť nielen o pozitívnych stránkach internetu, ale aj o jeho nástrahách,“ priblížil Raši.
„V Čadci som si následne pozrel výstavbu novej rozhľadne, ktorá sa vďaka novele zákona o verejnom obstarávaní z dielne MIRRI, mohla začať oveľa skôr. Rozhľadňa bude pre miestnych obyvateľov aj turistov príjemným športovým a spoločenským miestom,“ informuje minister investícií.
„V srdci Čadce sa nachádza známy Palárikov dom. Ten sa dočká po 20 rokoch kompletnej rekonštrukcie. Znova dostane nádych kultúrno-spoločenského centra, po ktorom Čadčania dlho túžia. Celý projekt a rekonštrukcia bude zastrešená eurofondami,“ píše ďalej Raši.
15. novembra v Komárne minister Raši aj s ministrom práce, soc. vecí a rodiny Erikom Tomášom (Hlas) predstavili výzvu za viac ako 44 mil. eur na prevenciu duševných chorôb, posilnenie rodinných vzťahov a zlepšenie medzigeneračnej komunikácie.
„Áno, toto sú tie správne príklady v praxi. Keď samosprávy majú rozviazané ruky a dokážu jednoduchšie získavať nielen peniaze z eurofondov, ale aj podporu pri realizácii svojich projektov,“ uzavrel minister Richard Raši.
Vážení naši čitatelia
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik