Brusel pod tlakom. Trump ich donúti...
14 | 11 | 2024 I Roman Martiška

Donald Trump donúti Európu riešiť svoje problémy, myslí si Frank Furedi, emeritný profesor sociológie na Univerzite v Canterbury. „Bruselský establishment sa bude cítiť pod oveľa väčším tlakom ako doteraz. Biden zdieľal rovnaké hodnoty ako oni a Trump ich nezdieľa. Takže tu máte určitú disonanciu, pretože bruselská oligarchia bola voči Trumpovi od začiatku veľmi nepriateľská a dávala to najavo,“ hovorí v rozhovore pre parlamentnilisty.cz.

Donald Trump sa opäť stal prezidentom USA. Aké dôsledky to bude mať pre Európsku úniu?

V zásade ide o to, že nový americký prezident stavia na prvé miesto americké záujmy a je veľmi silne odhodlaný ich presadzovať. A preto sa nechystá hrať hru medzinárodnej diplomacie, kedy by sa podriaďoval určitému étosu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), NATO a ďalších. Vždy bude sledovať hlavne to, čo potrebuje Amerika.

To povedie k vytvoreniu určitého odstupu medzi Európou a Amerikou. Spojené štáty sa budú, samozrejme, snažiť posilniť svoju ekonomickú pozíciu zavedením protekcionistických opatrení, ako sú clá. To bude spôsobovať problémy a mohlo by to viesť k vzniku nových rokovaní.

Všeobecne si myslím, že hlavný vplyv Trumpovho prezidentstva je ten, že donúti Európu riešiť svoje problémy, ktorým sa doteraz vyhýbala. Európa sa skutočne nemôže spoliehať na to, že ju Amerika bude brániť rovnakým spôsobom, alebo sa nemôže spoliehať na to, že jej Amerika bude poskytovať určitú pomoc tak, ako tomu mohlo byť v minulosti.

Ak hovoríme o obrannej politike, Trump dal jasne najavo svoj zámer dotlačiť členské štáty NATO k tomu, aby na obranu prispievali 3 % svojho HDP. Myslíte, že k tomu skutočne dôjde? Je tu aj iný problém – krajiny ako Poľsko alebo Litva už tento cieľ plnia, ale potom sú tu západné krajiny ako Španielsko, ktoré v roku 2022 vydalo na obranu 1,5 % HDP.

Myslím, že bude existovať veľký tlak na tieto krajiny, aby sa prispôsobili a zvýšili svoje vojenské výdavky, pretože Trump povedal, že nechce, aby Spojené štáty niesli ekonomickú záťaž.

Neviem, ako rýchlo to bude viesť k zmene, ale vzhľadom na rastúce globálne napätie, keď sa ľudia naozaj obávajú o bezpečnosť oveľa viac ako pred dvadsiatimi rokmi, by som to videl tak, že európske krajiny budú vydávať na svoju obranu viac ako doteraz bez ohľadu na to, čo Trump hovorí alebo robí.

Myslíte si, že to v budúcnosti posilní NATO, alebo ho to oslabí?

Ťažko povedať. Myslím si, že vo všeobecnosti sa očakáva, že NATO oslabí. Ale myslím si, že Trump si uvedomuje, že NATO je veľmi užitočným nástrojom americkej zahraničnej politiky a Spojené štáty v ňom vždy mali dominantné postavenie. Nemyslím si, že sa toho Trump bude chcieť vzdať, on len chce, aby došlo k prenastaveniu financovania NATO.

Povedali by ste, že druhý prezidentský mandát Trumpa je signálom začínajúcej deglobalizácie?

Deglobalizácia už prebieha. Začalo byť zrejmé, že napriek všetkým rečiam o tom, že všetko je globálne a že neexistujú žiadne národné riešenia, mnoho ľudí zistilo, že keď dôjde k mimoriadnej udalosti, ako bol napríklad covid, spoliehate sa skôr na národné vlády než na globálneho boha.

Myslím, že dochádza k tomu, čomu hovorím upokojovanie ekonomík, dochádza k väčšiemu protekcionizmu a myslím, že sa to veľmi vzdialilo od globalistického hnutia.

Myslíte si, že bruselský establishment by mal radšej za americkú prezidentku Kamalu Harrisovú? A ak áno, prečo?

Myslím, že bruselský establishment sa bude cítiť pod oveľa väčším tlakom ako doteraz. Biden zdieľal rovnaké hodnoty ako oni a Trump ich nezdieľa. Takže tu máte určitú disonanciu, pretože bruselská oligarchia bola voči Trumpovi od začiatku veľmi nepriateľská a dávala to najavo.

Teraz s ním budú musieť žiť a vyrovnať sa s tým, že Trump im nebude robiť žiadne láskavosti. Podľa mňa sa v Európskej únii stane to, že rôzne krajiny ako Taliansko, Francúzsko, Nemecko – tieto všetky sa budú snažiť uzavrieť so Spojenými štátmi svoje osobné súkromné ​​dohody.

V tomto zmysle to môže oslabiť federalistický impulz v EÚ.

Poukázali ste na prípadné problémy pre EÚ. Domnievate sa, že vzhľadom na plány Donalda Trumpa na oživenie americkej ekonomiky – chce zaviesť protekcionistické opatrenia, uvaliť clá na Čínu, očakáva sa, že to isté sa bude týkať aj EÚ – hrozí colná vojna medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou?

Myslím si, že je to možné. Existuje mnoho konfliktov od všetkého, čo sa týka technológií, až po veľké sociálne médiá. Všeobecne sa bude musieť všetko vyjednať znova. Či to povedie k obchodnej vojne, alebo nie, nie je jasné, ale je to veľmi reálna možnosť, pretože celý svet sa teraz uberá smerom, keď ekonomické súperenie nadobúda na dôležitosti.

To znamená, že Európa sa bude musieť pozrieť sama na seba a položiť si otázku, prečo sa vyhýbala investíciám do technológií, prečo sa vyhýbala zvyšovaniu produktivity, aké politiky viedli k veľmi pomalému tempu rastu v mnohých častiach Európy, a pokiaľ tento problém nevyrieši, nebude schopná konkurovať Amerike a reagovať na ten druh tlaku, pod ktorý sa dostane.

Ako to bude so slobodou slova na Západe? Zlepší sa jej úroveň počas prezidentstva Trumpa?

To je to, čo povedal. Chcem povedať, že predniesol prejav o jej dôležitosti.

Veríte mu to?

Neviem, aký to bude mať vplyv, pretože si myslím, že problém, ktorý máme, je ten, že netolerancia a určitá miera nepriateľstva voči slobode slova je veľmi hlboko zakorenená v angloamerickej kultúre a západoeurópskej kultúre všeobecne. Neviem, do akej miery s tým Trump ako jednotlivec môže niečo urobiť.

Myslím si, že by mohlo dôjsť k určitým zmenám, ako je možná voľnejšia kontrola sociálnych platforiem. Aj keď Európa pohrozila americkým technologickým spoločnostiam, že pokiaľ nebudú strážiť svoje platformy, budú Európskou úniou finančne potrestané.

Čaká nás teda množstvo bitiek, ale dobré na tom je, že v tomto súboji každý vie, že sloboda prejavu je niečo, za čo sa musí bojovať, a nemožno ju považovať za samozrejmosť.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok