Na úrovni Európskej komisie by malo dôjsť k diskusii o predĺžení výnimky na dovoz ruskej ropy, ktorá okrem iného predstavuje dôležitý import pre domácu rafinériu Slovnaft. Slovensko spolu s Maďarskom taktiež podporujú vstup krajín západného Balkánu do Európskej únie a odmietajú rýchle prizvanie Ukrajiny, uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) vo štvrtok po bilaterálnom rokovaní s ministrom zahraničných vecí a obchodu Maďarska Péterom Szijjártóom, informuje osobitná spravodajkyňa TASR.
"Hovorili sme o energetickej bezpečnosti. Je to absolútne kľúčová vec pre nás a hovoríme to veľmi otvorene, že pre nás Ruská federácia bola spoľahlivý partner. My sme nemali nikdy problém s tým, že by Ruská federácia nedodržala svoje kontrakty a dodávky. Či už je to jadrové palivo, alebo je to plyn, alebo je to ropa. A preto je úplne prirodzené, že ísť do nejakých aktivít, že budeme nakupovať komodity z iných krajín, ktoré sú štvornásobne drahšie alebo päťnásobne drahšie, je pre ekonomiky, či už Maďarska aj Slovenska, takmer neprijateľné," povedal Blanár.
Šéf slovenskej diplomacie ďalej upriamil pozornosť na dôležitosť čínskych investícií, ktoré by mali zohrávať dôležitú úlohu v prípade SR aj Maďarska, napríklad v súvislosti s prechodom na elektromobilitu.
Blanár taktiež upriamil pozornosť na dôležitosť vzájomnej obchodnej spolupráce Slovenska a susedného Maďarska, pričom táto krajina predstavuje pre domácu ekonomiku štvrtého najdôležitejšieho obchodného partnera. Okrem súčasne platných bilaterálnych zmlúv medzi oboma krajinami by malo ďalej dôjsť k uzavretiu novej dohody o spolupráci zameranej na zlepšenie infraštruktúry a taktiež stavu životného prostredia.
Šéfovia diplomacií mali v rámci bilaterálneho stretnutia hovoriť aj o kooperácii v oblasti atómovej energie, pričom Blanár vyzdvihol účasť slovenských firiem na výstavbe jadrových elektrární v Maďarsku.
Okrem iného hovoril o téme posilnenia slovenského jazyka na našom území, ktoré je súčasťou programového vyhlásenia súčasnej vlády. V tejto súvislosti uviedol, že tento krok nemôže byť vykonaný tak, aby bol na úkor menšín žijúcich na Slovensku.
Na záver upozornil na spoločný postoj oboch krajín v súvislosti s presadzovaním promptného začatia mierových rokovaní na Ukrajine. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k úpadku konkurencieschopnosti EÚ a zníženiu životnej úrovne jej obyvateľov, doplnil.
Szijjártó podľa agentúry MTI podčiarkol, že Maďarsko a SR si navzájom poskytujú bezpečnosť v najcitlivejších oblastiach. "Pokiaľ ide o fyzickú, energetickú a ekonomickú bezpečnosť našich krajín, spolupráca vo všetkých troch oblastiach nám obom dáva väčšiu bezpečnosť," dodal.
Podľa šéfa maďarskej diplomacie z hľadiska fyzickej bezpečnosti nejde len o boj proti nelegálnej migrácii, ale aj o obranu vzdušného priestoru Slovenska, ktorú tento rok zabezpečuje maďarská aj česká armáda.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik