"Aj keď v súčasnosti neexistuje žiadny plán, môžeme predvídať, aké by mohli byť niektoré súčasti budúceho plánu." Penziónovaný austrálsky generál Mick Ryan na svojom blogu podrobne rozobral možný plán riešenia ruského vpádu na Ukrajinu z dielne budúcej administratívy Donalda Trumpa. Ryan sa domnieva, že prípadné zmrazenie konfliktu je vlastne morálnou prehrou Západu. Základný problém sa podľa Ryana odhalil už v Afganistane v roku 2010. A pokiaľ bude v mierovej dohode presadený jeden konkrétny bod, v praxi to bude podľa Ryana znamenať veľké víťazstvo Vladimíra Putina. Medzitým urobil ukrajinský prezident Zelenskyj veľkú chybu.
V posledných dňoch sa zrýchlili špekulácie o potenciálnom „riešení mieru na Ukrajine“ zo strany nastupujúcej Trumpovej administratívy. V minulosti sa údajne vyvinuli aj iné plány, vrátane návrhu z mája 2024, ktorý napísal generálporučík americkej armády Keith Kellogg na dôchodku . Podľa tohto plánu budú USA pokračovať vo vyzbrojovaní Ukrajiny, aby odradili Rusko od útoku počas alebo po dosiahnutí dohody, ale pod podmienkou, že Kyjev bude súhlasiť so vstupom do mierových rozhovorov s Ruskom.
Tá opisuje vypracovaný plán, ktorý zahŕňa nárazníkovú zónu, zmrazenie konfliktu, Rusku ponechané v súčasnosti zadržiavané územie, „napumpovanie Ukrajiny zbraňami USA“, aby odradilo Rusko, a odloženie členstva Ukrajiny v NATO na roky.
"Je načase preskúmať niektoré zložky týchto plánov a problémy, ktoré môžu obsahovať. Môžeme len preskúmať potenciálne komponenty, pretože realita je taká, že zatiaľ neexistuje schválený Trumpov plán pre Ukrajinu. A, žiaľ, neexistuje ani stratégia USA pre Ukrajinu, ktorú za posledné tri roky vypracovala Bidenova administratíva." Píše Micky Ryan.
"Potenciálne zložky akéhokoľvek budúceho plánu Trumpovej administratívy môžu zahŕňať niektoré alebo všetky tie, ktoré sú preskúmané v nasledujúcich odsekoch." Vysvetľuje ich v ďalšej časti textu penziónovaný austrálsky generál Mick Ryan.
Zmrazenie konfliktu. Ak by bol konflikt zmrazený podľa súčasných línií, Rusko by tak okupovalo takmer 20 percent ukrajinského územia. Hlavným cieľom Ukrajiny v tejto vojne bolo získať späť celé jej územie okupované Ruskom a vrátiť sa k hraniciam z roku 1991.Okrem toho majú Rusi v súčasnosti strategickú a operačnú dynamiku na Ukrajine.
Ukrajinská ofenzíva Kursk, ktorá má zmeniť trajektóriu vojny, držať ruské územie v ohrození a vynútiť si vojenskú a politickú odpoveď od Putina, však tieto ciele nedosiahla. A keďže sa tam údajne 50-tisícové rusko-severokórejské sily zhromažďujú na veľkú ofenzívu, Ukrajina nemusí mať v čase, keď sa začnú rokovania, veľa – alebo vôbec nič – z Kurska.
že veľa Ukrajincov zostane v okupovanom Rusku. Akékoľvek zmrazenie konfliktu na momentálne ovládanom území by však znamenalo strategické zlyhanie a morálne zlyhanie západných politických vodcov.
Najnovší únik informácií zahŕňa vytvorenie 1200-kilometrovej (použijem metrickú Európu - Mick Ryan) nárazníkovej zóny. V podstate to bude podobné demilitarizovanej zóne (DMZ), ktorá oddeľuje severnú a južnú Kóreu. Rozdiel je v tom, že kórejská DMZ je dlhá 250 kilometrov; ukrajinská by bola takmer päťkrát dlhšia. Ide o mimoriadne dlhý kus terénu, ktorý zaisťuje oddelenie oboch strán, a ak má byť posiaty mínami a inými zariadeniami na zabránenie prekračovania, jeho zavedenie môže trvať roky.
Toto bude takmer určite sporná otázka medzi Ukrajinou a Ruskom. Obaja budú chcieť, aby to bolo na území, ktoré vlastní druhá strana. S najväčšou pravdepodobnosťou sa v dohodnutom termíne rozšíri o rovnakú vzdialenosť k akejkoľvek prednej línii. Ale ako ďaleko v každom smere? Komplexná vojenská dohoda z roku 2018 podpísaná Severnou a Južnou Kóreou je príkladom toho, ako môže byť vytvorená nárazníková zóna, ale aj ako môže zlyhať. Severná Kórea túto dohodu zrušila v roku 2023 . podmienky akejkoľvek dohodnutej dohody súvisiacej s nárazníkovou zónou. A tam začnú byť veci naozaj zaujímavé.
V správe v The Telegraph sa uvádza, že zasvätenci Trumpa uviedli, že jednotky na vynútenie nárazníkovej zóny by mali pochádzať zo Spojeného kráľovstva a Európy. Ako poznamenáva jeden spravodajský zdroj: ""Neposielame amerických mužov a ženy, aby udržiavali mier na Ukrajine. A neplatíme za to. Nechajte Poliakov, Nemcov, Britov a Francúzov, aby to urobili," povedal člen Trumpovho tímu.
Po prvé, Ukrajina aj Rusko sa budú musieť dohodnúť na tom, ktoré štáty poskytnú jednotky pre mierové sily. Koniec koncov, Spojené kráľovstvo a Európa v posledných rokoch poskytovali Ukrajine zbrane, ktoré boli použité proti Rusom. Je nepravdepodobné, že Rusko bude súhlasiť s eurocentrickými silami. Namiesto toho bude pravdepodobne trvať na zmiešaní európskych, stredoázijských a afrických národov a na tom, aby to bolo pod dohľadom Organizácie Spojených národov. Toto bude zložité vyjednávanie.
Krajiny po celom svete sledovali túto vojnu a dozvedeli sa o mimoriadnej smrteľnosti moderného bojiska. Ak väčšina národov nebola ochotná poslať svoje jednotky do relatívne menej nebezpečného južného Afganistanu v roku 2010, prečo by sme si mysleli, že národy by boli ochotné nasadiť sily na pravdepodobne najnebezpečnejší 1200 kilometrový úsek zeme na Zemi?
Dodanie ďalších zbraní Ukrajine . Toto je jeden z najzaujímavejších prvkov, ktoré vyplynuli z únikov informácií o mierovej dohode Trumpovej administratívy pre Ukrajinu. Kľúčová otázka znie: majú USA a Európa skutočne kapacity na urýchlenie dodávok zbraní na Ukrajinu v krátkodobom až strednodobom horizonte? Doteraz poskytli veľké množstvo svojich existujúcich zásob, ale nedostatočným tempom na to, aby Ukrajina vyhrala vojnu. Za posledné tri roky došlo k určitému rozšíreniu kapacít obranného priemyslu, ale je nepravdepodobné, že by to postačovalo na zabezpečenie zvýšenej a rýchlejšej dodávky západných zbraní na Ukrajinu.
Skomplikujú to ďalšie dva problémy. Po prvé, USA majú celý rad bojových plánov, ktoré stanovujú držbu rôznych zariadení a munície. Americká armáda v snahe prebudovať svoje zásoby a vybudovať väčšie bojové zásoby, aby odradila budúcu ruskú a čínsku vojenskú agresiu, bude mať slovo v type, množstve a tempe dodávok zbraní.
Pre Ukrajinu to bude značná rana, keďže členstvo v NATO, ako aj ďalšie bezpečnostné záruky boli ústredným bodom Zelenského mierových návrhov. Komuniké zo samitu vo Vilniuse v roku 2023 uviedlo , že: "Plne podporujeme právo Ukrajiny zvoliť si vlastné bezpečnostné opatrenia. Budúcnosť Ukrajiny je v NATO. Opätovne potvrdzujeme záväzok, ktorý sme prijali na samite v roku 2008 v Bukurešti, že Ukrajina sa raz stane členom NATO." Aliancia NATO poruší tento svoj sľub, čo vyvolá nedôveru v aliancii aj mimo nej.
Bude to kapitulácia pred ruskými požiadavkami a pre Putina to bude obrovská výhra. Toto odloženie NATO tiež poskytne Putinovi čas na rekonštitúciu.
Ako vyzerá mierový plán Trumpovej administratívy, to sa ešte len uvidí. Prichádza však v čase, keď je Ukrajina pod čoraz väčším tlakom a západným štátom sa nepodarilo vytvoriť a implementovať stratégiu, ktorá by Ukrajine pomohla poraziť ruskú inváziu.
Stratégia Západu pre Ukrajinu už nejaký čas zlyháva.
Stratégia Západu pre Ukrajinu už nezlyháva. Jednoznačne zlyhala. Nemuselo to tak byť. Ale generácia západných politických vodcov, ktorá bola podmienená nedbalým strategickým myslením dlhým mierom po studenej vojne a pomalými vojnami posledných dvoch desaťročí, nebola schopná dostatočne prispôsobiť svoje myslenie, aby sa vysporiadala s Ukrajinou.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik