Veľvyslanectvo RF si pripomína významnú osobnosť s rusínskymi koreňmi (FOTO)
13 | 11 | 2024 I Eka Balašková

Od stredy, 6️. novembra 2️0️2️4️ sa v Ruskom dome v Bratislave koná výstava Ruský výtvarník Igor Grabar, vynikajúci syn rusínskeho národa, zo zbierok Tretiakovskej galérie, Ruského múzea, Všeruského vedeckého reštaurátorského centra I. E. Grabara, Ruského štátneho archívu filmových, fotografických a zvukových dokumentov, Vologodského múzea-rezervácie a Jegorievskeho múzea histórie a umenia, informuje veľvyslanectvo Ruskej federácie (RF) na Telegrame.

Osobitný predstaviteľ prezidenta RF pre medzinárodnú kultúrnu spoluprácu M. Je. Švydkoj v úvodnom príhovore vernisáže vyzdvihol Grabarov všestranný talent. Bol nie len umelcom, vedcom, verejným činiteľom, ale aj reštaurátorom. Švydkoj tiež poďakoval organizátorom, že za takú krátku dobu vytvorili dôstojnú expozíciu o oddanom služobníkovi ruského umenia. Veľvyslanec RF na Slovensku I. B. Bratčikov vo svojom príhovore zhrnul prínos umelcov s rusínskym pôvodom pre svetovú kultúru, priblížil život Igora Grabara pohnutý osud jeho rodiny, sľúbil, že výstavu bude možné vidieť nie len v Bratislave a poďakoval všetkým inštitúciám, ktoré sa na vzniku výstavy podieľali.

Rozsiahla výstava

 Výtvarná a fotodokumentárna výstava približuje Igora Grabara (1871 - 1960) vo všetkých jeho podobách: ako umelca, múzejného reformátora, jedného z organizátorov všeruskej ochrany a reštaurovania starých pamiatok. Súčasťou výstavy sú fotografie a videomateriály o jeho živote a diele, ako aj početné publikácie, v ktorých uverejňoval svoje vedecké práce, katalógy umeleckých diel Tretiakovskej galérie z rokov 1912 a 1917, katalógy osobných výstav umelca z rokov 1947 a 1951. Prezentované sú reprodukcie kľúčových diel I. E. Grabara - veľkolepých, efektných, prekypujúcich životom - zo zbierok Tretiakovskej galérie a Ruského múzea,“priblížila ambasáda vo svojom príspevku.

Uvítací prejav veľvyslanca Ruska I.B.Bratčikova na otvorení výstavy Ruský výtvarník Igor Grabar, vynikajúci syn rusínskeho národa, vám prinášame bez redakčných úprav tak, ako odznel na vernisáži.

Čarnogurský a syndróm krupicovej kaše
Tak si náš bývalý predseda vlády JUDr. Ján Čarnogurský prevzal v Ruskej federácii vyznamenanie, udelené mu Vladimírom Putinom. Rad cti (Orden počota). Toto vyznamenanie sa udeľuje za upevnenie priateľstva a spolupráce medzi národmi. Ale to už,... Čítať ďalej
13 | 11 | 2024 | Ivan Brožík

„Vážené dámy, vážení páni, milí priatelia!

Som rád, že vás môžem privítať na otvorení výstavy o živote a diele Igora Emmanuiloviča Grabara, človeka s obdivuhodným osudom, ktorý bol výnimočne talentovaným maliarom, reštaurátorom, vedcom, múzejníkom a pedagógom,“ povedal I. B. Bratčikov v úvode svojho príhovoru.

„Desaťtisíce, možno aj státisíce občanov Slovenska nezabúdajú na svoje rusínske korene, sú hrdí na svoju príslušnosť alebo príslušnosť niektorého zo svojich predkov k tomuto východoslovanskému národu, ktorý má bohatú, prastarú históriu a svojráznu kultúru. Právom si uctievajú pamiatku a tvorbu amerického umelca rusínskeho pôvodu Andyho Warhola, významnej osobnosti pop-artového hnutia polovice 20. storočia a moderného umenia vôbec. Som si však takmer istý, že pre mnohých obyvateľov Slovenskej republiky bude skutočným objavom, keď sa dozvedia, že rodákom z Uhorskej Rusi bol aj Igor Grabar, ktorý sa preslávil na umeleckom a vedeckom poli v Rusku,“ pripomenul ďalej veľvyslanec

„Jeho otec Emmanuil Grabar, rusínsky verejný činiteľ a poslanec uhorského snemu, a matka Oľga Dobrianskaja, dcéra známeho karpatsko-rusínskeho osvietenca a spisovateľa Adolfa Dobrianskeho, boli presvedčení slavianofili, a preto boli koncom 19. storočia nútení spolu s deťmi emigrovať do Ruska. Igor Grabar, ktorý získal vynikajúce vzdelanie na prestížnom Imperátorskom lýceu v Moskve, na Petrohradskej univerzite a napokon na Imperátorskej akadémii umení, zasvätil celý svoj dlhý život umeniu a stal sa uznávanou autoritou v tejto oblasti: členom Imperátorskej akadémie vied a potom Akadémie vied ZSSR, národným umelcom Sovietskeho zväzu,“ rekapituluje umelcov život veľvyslanec.

„I. Grabar ako riaditeľ svetoznámej Tretiakovskej galérie počas ťažkých rokov prvej svetovej vojny, revolúcie a občianskej vojny nielenže zachoval zbierkový fond, ale dokonca aj znásobil jeho slávu, keď zbierku doplnil o staroruskú ikonopisnú maľbu a diela ruskej avantgardy. Vďaka neúnavnej činnosti I. Grabara sa práca na ochrane a reštaurovaní umeleckých a antických pamiatok dostala v Rusku na štátnu úroveň. Bol zakladateľom ruskej vedy o dejinách umenia, vynikajúcim všestranným krajinárom a portrétistom... O prínose Igora Emmanuiloviča pre svetové umenie sa dá hovoriť celé hodiny...,“ povedal ďalej I. B. Bratčikov.

ŠIMKOVIČOVÁ VS. MAINSTREAM: Konečne TO niekto povedal!
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) sa postavila na obranu moderátora TA3 Branislava Krála, ktorý čelí kritike za svoj úvodník o zaujatosti médií. V ostrom vyhlásení poukázala na podobnosť medzi situáciou na Slovensku a v USA. Médiá vs.... Čítať ďalej
13 | 11 | 2024 | Bari Zajačková

„Výstava, ktorú vám dnes prinášame, je príležitosťou na krátke oboznámenie so životom a tvorbou tohto významného predstaviteľa rusínskeho národa, pozoruhodného ruského umelca. Verím, že ak vás vystavené exponáty zaujmú, budete sa chcieť o I. Grabarovi dozvedieť viac a výstava bude prezentovaná aj v ďalších mestách Slovenska,“ sľúbil veľvyslanec RF.

„Na záver mi dovoľte vysloviť poďakovanie za prípravu výstavy Tretiakovskej galérii, Ruskému múzeu, Všeruskému vedeckému reštaurátorskému centru I. E. Grabara, Ruskému štátnemu archívu filmových a fotografických dokumentov, Vologodskému múzeu-rezervácii a Jegorievskému múzeu histórie a umenia. Ďakujeme, že ste tu dnes s nami,“ uzavrel I. B. Bratčikov.

Telegram / Ambasáda RF na Slovensku
Telegram / Ambasáda RF na Slovensku
Telegram / Ambasáda RF na Slovensku
Telegram / Ambasáda RF na Slovensku

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik