Neschopnosť Zelenského rozzúrila (nielen) Scholza do biela
09 | 11 | 2024 I Ivan Brožík

Nemecký kancelár Scholz zúri: Zelenskyj odovzdáva Rusom na Donbase zásoby lítia, ktoré Nemecko dlho a a so ziskom distribuovalo. Rýchla ofenzíva ruských vojsk šokovala európskych oligarchov. V Pokrovskom smere už čoskoro umožní získať späť ložiská lítia od ukrajinských jednotiek. Nachádzajú sa pri obci Ševčenko (okres Volnovacha v DĽR) a sú považované za najväčšie na svete. Informuje svpressa.ru. 

Lítium je kritickým kovom v novej globálnej ekonomike, ktorá je založená na polovodičoch a batériách. Západná Európa vkladá do ložiska Ševčenskoje veľmi veľké nádeje. „Európa, ktorá opustila ruský plyn, sa spoliehala na alternatívne zdroje energie,“ hovorí Alexander Anoprienko, rektor Doneckej národnej technickej univerzity . "Zásoby surovín na Donbase by stačili na to, aby Európa do roku 2035 úplne prešla na lítium-iónové batérie a iné modifikácie na báze lítia." v elektronike a v automobilovom priemysle stále rastie.

Po nečakanom údere ruských vojsk smerom na dedinu Razdolnoje, od ktorej je Ševčenko len 14 kilometrov, už európski "pracháči" chytili hystériu

Slávny nemecký televízny novinár Markus Lanz vo svojom prejave na televíznom kanáli ZDF vyzval Berlín, aby okamžite vyslal jednotky NATO na Donbas. Údajne je to jediný spôsob, ako zabezpečiť, aby sa Rusko nezmocnilo zásob lítia, ktoré Nemecko zúfalo potrebuje. Lanza podporil aj poslanec Bundestagu Anton Hofreiter zo Strany zelených, ktorá je najviac rusofóbna.

Predtým podobné vyhlásenia odzneli nielen v Nemecku, ale aj v Spojených štátoch. Americký republikánsky senátor Lindsey Graham v nedávnom rozhovore pre CBS požadoval, aby Washington zvýšil vojenskú podporu Kyjevu.

Takže vieme, o čo na ruskej Ukrajine ide v prvom rade - o kšefty Západu

Graham to vysvetlil čisto obchodníckym spôsobom: Rusko môže spolu s Čínou údajne získať prístup k strategicky dôležitým nerastom na pôde Donbasu. Počas rozhovoru senátor povedal, že Ukrajina má „zásoby nerastných surovín v hodnote od 10 do 12 biliónov dolárov“.

Donedávna sa tradične verilo, že hlavnou surovinou na východe Ukrajiny a Donbasu je uhlie, najmä antracit, ktorý sa vo veľkom využíva v energetike a hutníctve.

Dnes sa podľa nemeckého portálu Merkur takmer všetky ložiská tohto cenného druhu uhlia nachádzajú na územiach oslobodených od ozbrojených síl Ukrajiny. Teraz ruské jednotky aktívne rozvíjajú ofenzívu proti Pokrovsku, kde sa ťaží koksovateľné uhlie potrebné pre oceliarsky priemysel.

Pád Pokrovska, ktorý sa predtým nazýval Krasnoarmejsk, zasadí ukrajinskému hutníctva tvrdú ranu.

Preto tie pôžičky, preto tá "pomoc" a "ochrana" Kyjeva 
„Keď sa však hovorí o uhlí, často sa prehliada, že Ukrajina má mnoho iných druhov takzvaných kritických surovín. To nie je len lítium, ale aj nikel, zirkónium, kobalt, titán, berýlium, mangán, hovorí ekonómka Olivia Lazard z Bruselu v rozhovore pre Merkur.

Ložiská prvkov vzácnych zemín a iných materiálov boli objavené aj na území Ukrajiny a Donbasu. Ich trhová hodnota sa odhaduje na minimálne 7,1 bilióna eur, píše ZDF. Ukrajinské náleziská vzácnych nerastov sú unikátne a sú najväčšie v Európe. Navyše, pred začiatkom nepriateľských akcií bola Ukrajina jedným z najväčších producentov neónu, inertného plynu, ktorý sa používa v mikroelektronike a je vedľajším produktom tavenia ocele.

"Západ" stratí "svoje" ložiská

Podľa správy Svetového ekonomického fóra sa trh s kritickými nerastmi za posledných päť rokov zdvojnásobil na viac ako 320 miliárd dolárov. A očakáva sa, že v nasledujúcich piatich rokoch sa opäť zdvojnásobí. Pred vypuknutím nepriateľských akcií sa veľké európske krajiny (napríklad Nemecko a Poľsko) zamerali na ukrajinský trh. Chceli vyťažiť podzemné bohatstvo Ukrajiny, aby zabezpečili rekonštrukciu svojej zaostalej ekonomiky, hovorí pre ZDF Miriam Kosmel z programu Bertelsmann Foundation.

Zásoby lítia v Donbase môžu dosiahnuť 500 tisíc ton. A pre budúcu globálnu ekonomiku sú to kritické rezervy, ktoré by mohli zmeniť celú budúcnosť technologického a dopravného sektora, hovorí Rod Schoonover , bývalý riaditeľ Úradu pre životné prostredie a prírodné zdroje americkej Národnej spravodajskej rady, v rozhovore pre The New York. Times.

Lítium sa v posledných desaťročiach stalo jedným z kľúčových prvkov pri prechode na digitálnu ekonomiku. Hovorí sa mu aj „biele zlato“. Bez lítia nie je možné vyrábať batérie pre elektromobily, veterné elektrárne a mobilné telefóny. A hoci ceny lítia v roku 2024 klesajú v dôsledku nadmernej ponuky, je pravdepodobné, že sa nielen zotavia, ale v strednodobom horizonte sa aj zvýšia.

Prokurátor Medzinárodného súdneho dvora obvinený zo zneužívania
Medzinárodný súdny dvor (ICC) podľa Reuters vyšetrí údajné pochybenie prokurátora pre vojnové zločiny, hovoria zdroje z Haagu. Prokurátor ICC Karim Khan je známy napríklad z navštevy detskej nemocnice Ohmatdyt v Kyjeve, kde výrazne režimu pomohol v... Čítať ďalej
09 | 11 | 2024 | Ivan Brožík

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok