V radoch európskych konzervatívcov po prezidentských voľbách v USA zavládla radosť. Člen vedenia hnutia Republika, generál vo výslužbe Jozef Viktorín až takým optimizmom ale nesrší. V exkluzívnom rozhovore pre Hlavný denník vysvetlil, že Trumpova politika sa bude sústrediť v prvom rade na prospech USA a to aj na úkor Európskej únie.
Generál vo výslužbe Jozef Viktorín je pri tej radosti z Trumpovho víťazstva opatrný a v rozhovore pre HD aj vysvetlil, aké dopady to bude mať na EÚ, a teda aj na Slovensko. Je opatrný aj pri výroku o ukončení konfliktu na Ukrajine do 24 hodín, vysvetlil, že každá dohoda, aj tá s USA, je vypovedateľná a teraz je veľmi vhodný čas na rokovanie. Hovoril tiež o tom, aká je, alebo nie je podľa neho budúcnosť Ukrajiny v euroatlantických štruktúrach.
Aj gen. Viktorín registruje to nadšenie z Trumpovej výhry, on sám je veľmi opatrný. Lebo pre Trumpa bude Amerika na prvom, druhom aj treťom mieste. Stíchli aj naši podporovatelia Kamaly Harrisovej. Čo Trumpovo víťazstvo ale znamená pre Európu?
„Európa si musí konečne uvedomiť to, o čom sa hovorí v desať, pätnásť, možno dvadsať rokov, - že musí byť sama zodpovedná za veci, v ktorých bude rozhodovať, o ktoré sa budú týkať hlavne bezpečnosti Európy a občanov Európskej únie. To znamená, že aj slovenskej republiky v tomto prípade. Floskula, ktorú nám predkladali, že Spojené štáty zabezpečia z hľadiska transatlantického partnerstva bezpečnosť pre všetky štáty Európy,“ upozorňuje Viktorín. Jeho pesimizmus pochádza z istoty, že Trump sa bude starať „v prvom a každom ďaleom rade“ o Spojené štáty. „A Európa, ty sa staraj o seba sama,“ doplnil.
Áno, aj on je do istej miery spokojný s víťazstvom Trumpa, pretože je to pragmatik a to môže priniesť „nový vietor“ aj do Európy. A rovnako, ako Európa, aj Slovensko a jeho lídri sa budú musieť prestať spoliehať na USA a budú nútení „zabrať“, keďže všetky nariadenia z EÚ sa bezprostredne dotýkajú aj obyvateľov Slovenska. „Keď to má zhoršiť ich životný štandard, tak si myslím, že to nie je prijateľné pre žiadnu vládu, ani vládu Slovenskej republiky,“myslí si politik.
Generál Viktorín si nemyslí, že sa naplní ten Trumpov prísľub konca vojny na Ukrajine do 24 hodín. Je to len pekná fráza, keďže takto sa to ešte nikdy nikomu v histórii nepodarilo.
„Neverím, že sa to podarí aj Trumpovi, všetko má svoj vývoj, všetko má svoj čas. Všetko sa robí v prúde diplomacie a v prúde dialógu a vzájomných diskusií. Neverím, že druhá strana – Rusko bude robiť také isté chyby, ako spravilo pri Minských dohovoroch a aké spravilo v predchádzajúcom období,“ avizuje Viktorín.
Viktorín je od začiatku jedným z kritikov zmluvy s USA, ktorú Slovensko podpísalo len pár dní pred vypuknutím špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Viktorín súhlasí s tým, že to bola aj téma hnutia Republika, ktoré od začiatku tvrdí, že takáto zmluva pre Slovensko nie je potrebná.
„Máme dostatočne silnú bilaterálnu základnú zmluvu so všetkými takzvanými našimi partnerskými štátmi, takisto so Spojenými štátmi. Čiže v tomto zmysle sme členskou krajinou Severoatlantickej aliancie. To znamená, že sme pristúpili k zmluve, ktorá sa dotýka Aliancie a jej súčasťou sú aj Spojené štáty. Táto extra zmluva škodí Slovenskej republike strácame priestor na autonómne rozhodovanie. V tomto smere si myslím, že je to téma, ktorá musí byť stále otvorená,“vysvetľuje generál. Nesúhlasí ani s tvrdením, že so zmluvou sa nedá nič robiť. Je síce podpísaná na desať rokov, no pre neho je zásadný argument, že každá zmluvasa dá vypovedať. Práve z hľadiska toho Trumpovho pragmatizmu vidí veľkú šancu otvoriť zmluvu a vysvetlil, kde potrebujeme vyrokovať zmeny tejto zmluvy. Ide hlavne o autonómne pôsobenie SR na územiach, kde sa budú americkí vojaci pohybovať. A potrebujeme aj napríklad kontrolovať konvoje prechádzajúce cez SR, aby sme vôbec vedeli, čo slovenským územím prechádza kvôli bezpečnosti našich občanov.
„Zmluva je vypovedateľná – vo vzájomnom dialógu dvoch strán a to sa dá urobiť jednoduchým spôsobom, že Spojené štáty stiahnu svoj podpis a Slovenská republika sa tomu prispôsobí, zmluva je neplatná,“ponúka „návod“ armádny generál. Súčasní vládni politici sa uspokojili s vysvetlením, že zmluva je na 10 rokov a nedá sa vypovedať, no rokovania prebiehajú.
„Osobne si myslím, že Ukrajina nepatrí do Severoatlantickej aliancie a každá diskusia je vťahovanie Európy a v súčasnom stave Severoatlantickej aliancie do vojnového konfliktu a vyvolania globálneho konfliktu vo svete. Ja si myslím, že na to občania nie sú pripravení a žiaden štát na to nie je pripravený. Samozrejme, že my budeme zbytočne o týchto otázkach filozofovať, alebo stačí keď jedna členská krajina vyjadrí nesúhlas so vstupom a je to vyriešené, Ukrajina sa členským štátom nestane,“ myslí si Viktorín a neobáva sa ani toho, že nová administratíva USA bude naklonená členstvu Ukrajiny v NATO.
Čo sa týka EU, je dobré hovoriť o členstve Ukrajiny, dôležité sú však podmienky, ktoré musí pred vstupom splniť každá krajina.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik