Rothmayerová o "Čaputovskej bubline"
07 | 11 | 2024 I Ivan Brožík

Spisovateľka a novinárka Gabriela Rothmayerová priznáva na webe noveslovo.eu, že "film Prezidentka som si išla pozrieť s predsudkom, očakávala som prehliadku divadelných kostýmov a sladké reči. Nestalo sa. Film Prezidentka je pravdivá správa, no nie o Zuzane Čaputovej, ale o bubline, do ktorej ju uzavrela mediálna a „kultúrna“ svorka." Autorka pripomína, že "tá svorka tu stále je, a preto je dobre, že ten film vznikol, aby sme si to uvedomovali každý deň."

Gabriela Rothmayerová za problém vo verejnom živote považuje fakt, že u nás "nemá šancu vzniknúť pravdivý obraz o Slovensku, pretože je maľovaný už celé roky jednou farbou. Zuzana Čaputová mala pre svoju bublinu veľký význam, pretože sa ňou zaštítili a vlastne aj tak trochu za ňu skryli tí, čo sami neboli a nie sú schopní zaujať viac, ako tých svojich 20 – 25 percent občanov." Ona odišla, ale oni tu v mediálnej bubline naďalej všetci pôsobia.

Bezradnosť a zúfalstvo z občianskej demokracie

Autorka textu pokračuje úvahou, že "čaputovská bublina" tu po Čaputovej zostala bezrasdná. "Zostali bezradní a záver filmu, keď slnko nevyšlo (plátno je čierne) a počuť len odpoveď na zúfalú otázku, čo len teraz bude so Slovenskom triezvu odpoveď Zuzany Čaputovej: „Ale veď práve sa skončili voľby a ľudia sa rozhodli. Taká je demokracia,“ je pekná bodka" Píše Gabriela Rothmayerová.

Tak trošku kópia

Film sa podľa autorky citovaného textu "jasne inšpiroval časozberným Občanom Havlom, nie je však výpoveďou celkom o Zuzane Čaputovej, ale najmä je to výpoveď sui generis o tvorcoch. Pre nich je Fico zlo a na to, aby mohli svoju správu o svojom prežívaní šíriť, im poslúžila. Ľutujem, že si ju takto privlastnili a mali asi pocit, že to ich si ľud zvolil…, ona sama je omnoho triezvejšia a poctivejšia. Nemala ich počúvať."

Autori filmu prevtelili Čaputovú do seba

"Filmári postavili svoju postavu do stredu svojich predstáv o nej a krajine, ktorú obývajú, no nežijú v nej. Od prvých záberov je to ich statická predstava, aj keď sa veľkou rýchlosťou s húkačkami preháňajú v rýchlych autách po tom našom malebnom vidieku. Zuzana Čaputová sa vezie. V kratučkých okamihoch jej dajú možnosť vysloviť niečo z hlbšieho vnútra – napríklad vtedy, keď by mala podľa vžitej predstavy štítivo grcať pri menovaní vlády Roberta Fica. No ona povie – ja som ty a tvoríme jednotu v prírode. Nezabudla som, že mi nadávali, ale dnes je dnešok a začína sa písať nový príbeh. Oni si ho naplnia svojimi skutkami."

Rothmayerová celkom rozumie Čaputovej výhradám k filmu

"Je vyrovnaná a omnoho sympatickejšia než obraz, ktorý o nej vytvorila mediálna bublina. Sinologička Marina Čarnogurská jej podarovala svoj preklad knihy Tao Te ťing a Zuzana Čaputová jej (vo filme) povie, že čítala český preklad Cesty Tao a veľmi ju ovplyvnil. Preto rozumiem lepšie jej výhrade k filmu Prezidentka. Zrejme to nie je jej egocentrizmus, naopak, rada by sa bola ukázala v pestrejšom obraze, tvorcovia si ju však vopchali do svojej šablóny, so svojimi prioritami – a svojou nenávisťou. Nechala sa vmanévrovať." Vysvetľuje spisovateľka Rothmayerová.

Palácu vládnu (vládli) "poradcovia"

Dej filmu Prezidentka  v recenzii Gabriely Rothmayerovej "posúvajú tvorcovia podľa svojej šablóny, zarámcovali si ju na začiatku filmu: podliak Fico môže za smrť Jána Kuciaka a podliaka treba vždy ukázať ako podliaka, dobrú prezidentku ako dobrú prezidentku. Peknú, milú, vľúdnu, ľudskú. Panenku v pekných šatách. To oni, poradcovia, ktorí jej píšu prejavy, sú vlastne prezidenti. Majú len tú smolu, že sú Len nezvoliteľní."

Nie je to film o hľadaní charakteru postavy

Autorka ponúka príklad - "ako Kusturicov El Pepe – vrcholový život (o uruguajskom prezidentovi José Mujicovi) ktorý, mimochodom, tiež premietli na Filmovom festivale v Jihlave. Ani Na Hrane demokracie, film o politickom procese, v ktorom v Brazílii odsúdili súčasného prezidenta Lulu da Silva. A na rozdiel od obrazu Václava Havla vo filme Občan Havel, v Šulíkovom filme nie je Zuzana Čaputová spiritus movens. Film je zarámcovaný do atmosféry bubliny – je tu zloduch, ktorý je zodpovedný za smrť Kuciaka, za atmosféru nenávisti, vyhrážok – a je tu dobrotivá prezidentka, symbol slušnosti a Zmeny. Paradoxne v závere je takmer mŕtvy „zloduch“: Robert Fico… Pre mňa je šokujúce, že nevidím známky pohnutia či súcitu v tvárach bubliny, nechcem radšej čítať, čo tam vidím. Na rozdiel od plaču pri Teplárni. Preto hovorím, že je to pravdivý obraz bubliny a tá je tu s nami. Dobre vedieť"

(Podľa webu noveslovo.eu - redakciou HD krátené.).

Vláda USTÚPILA sestrám! Platy PORASTÚ podľa plánu
Platy sestier, pôrodných asistentiek, záchranárov a ďalších vybraných skupín zdravotníkov majú v nasledujúcich dvoch rokoch rásť rovnako, ako bolo plánované pred prijatím konsolidačných zmien. Vyplýva to z vládnej novely zákona o poskytovateľoch... Čítať ďalej
06 | 11 | 2024 | Bari Zajačková/ TASR

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik