Britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Baker premiéra Roberta Fica kritizoval za jeho vystúpenie v ruskej televízii. Na jeho adresu povedal, že Ficovo vyhlásenie, že Západ nemá záujem o mier na Ukrajine, je nepravdivé. Voči tomuto vyhláseniu sa ohradil premiér a vyjadril sa k nemu aj ľavicový politik Juraj Draxler, ktorý tvrdí, že nebolo len výsledkom Bakerovej „neotesanosti“.
Podľa premiéra sa veľvyslanec pustil do niečoho, čo nemá právo kritizovať. Draxler je presvedčený, že premiérovo ohradenie sa, je na mieste. Opiera sa pritom o znalosť diplomatickej praxe. Lenže aj do nej prenikajú aktivistické maniere a určitý pocit nadradenosti. Západné veľmoci však idú na Slovensku ešte ďalej – financujú propagandistický, či „protikorupčný“ portál. Navyše veľké krajiny v posledných rokoch dávajú tým menším pocítiť svoju nadradenosť. Draxler konštatuje, že tento aktivizmus sa podľa jeho skúseností zo Západu prejavuje ako na diplomatickej, tak aj na akademickej pôde. Navyše aj korporáty dnes žiadajú od zamestnancov, aby „vyznávali“ ich názoroový smer. Podľa politika je to horšie ako za socializmu, preto treba túto plazivú totalitu stopnúť.
„Vážený pán veľvyslanec, netuším, čo vás oprávňuje zasahovať do mojich mediálnych aktivít. Predstava, že by slovenský veľvyslanec v Londýne otvorene a verejne kritizoval britského premiéra za jeho mediálne výstupy, je absurdná," uviedol Fico s tým, že Baker by sa mal radšej zaoberať kvalitou mediálnych výstupov na Západe. Nazval ich "propagandou obhajujúcou neobhájiteľné". Veľvyslanca požiadal, aby sa zdržal vyjadrení, ktoré zasahujú do suverénnej vládnej politiky Slovenska.
„Slovenský premiér sa celkom správne ohradil voči tomu, aby britský veľvyslanec Nigel Baker komentoval jeho mediálne vystupovanie. Tradičná prax totiž káže, že vyslaní diplomati sa priamo nevyslovujú k politickému dianiu v krajine svojho pôsobenia, nie takto osobne. Ak tak robia, tak vyslovene tlmočiac stanovisko svojej vlády. To by navyše malo súvisieť s vonkajšou politikou, nie nuansami vystúpení činiteľov v cieľovej krajine,“ vysvetľuje bývalý minister školstva dodávajúc, že všetko ostatné je v tradičnej diplomacii považované za nevhodné, až neúctivé.
„Bohužiaľ, rôzne aktivistické postoje diplomatov v ostatných rokoch naberajú na intenzite, viď napr vyvesovanie LGBTI vlajok niektorými veľvyslanectvami, ktoré to považujú prakticky za povinnosť. Plus naozaj niekedy väčšie krajiny dávajú menším najavo, že ich berú ako, no, malé krajiny, ktoré možno poúčať, dávať verejné lekcie a inak im zasahovať do vnútornej politiky. Napr. americké veľvyslanectvo začalo nedávno financovať korupčný newsfilter Denníka N, či ako sa to volá. Nehoráznepoznamenáva Draxler s tým, že samotná britská vláda financuje propagandistický portál Infosecurity.
„Nie náhodou sa v diplomacii dlhé a dlhé desaťročia dodržiavali isté pravidlá zdržanlivosti. Vytváralo to nárazníky v komunikácii a zároveň sa tým pestovala určitá úctivosť vo vzťahoch. To sa v ostatné roky mení, celkovo nerešpektovaním princípu suverenity krajiny. Už asi dvadsať rokov sa o tomto akože prekonávaní princípu suverenity diskutuje aj na akademickej úrovni,“ priblížil politik.
Draxler upozorňuje, že tento aktivizmus je vyžadovaný aj v korporátoch, kde zamestnanci povinne dávajú najavo svoj vzťah k zamestnávateľovi zdieľaním jeho hodnôt.
„V niečom je to rušivejšie ako zamestnanecké vzťahy za socializmu, za toho neskorého. Tam platilo, že na pracovisku niektoré veci nemáte hovoriť, občas máte ísť na prvomájový sprievod a podobne, ale inak si môžete myslieť čo chcete. A rozprávať o režime vtipy,“ pripomína Draxler s tým, že dnes je „nepísane predpísaný“ svetonázor, ktorý musíte zdieľať. Toto podľa Draxlera funguje aj na akademickej pôde, či v diplomacii na západe. „Všetko z toho poznám aj z vlastnej skúsenosti, mimochodom,“ dodal politik.
„Ľudia majú mať právo na svoj názor, ak sa vyjadrujú s faktami a primerane slušne. Naopak, čo by nás malo desiť je tá plazivá totalita s ľudskou tvárou, ktorá hlása slušnosť a liberalizmus, ale je to len liberálna póza, nie reálny rešpekt a reflexivita. A to isté platí aj v diplomatickej komunikácii. Vráťme sa k zdržanlivosti a reálnej, nie hranej, slušnosti,“ odporúča v závere Draxler.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik