Azerbajdžan povedal NIE, máme sa báť zimy?
04 | 11 | 2024 I Bari Zajačková

Európska únia čelí vážnej energetickej kríze po tom, čo Azerbajdžan nepodpísal očakávanú dohodu o dodávkach plynu cez ukrajinský systém. Za prekvapivým zvratom môže stáť dohoda medzi Putinom a Alijevom, ktorá by mohla prinútiť EÚ prehodnotiť svoje sankcie voči Rusku, uvádza portál Pravda.ru.

Slovensko zostane na suchu?

Situácia je kritická najmä pre Slovensko a ďalšie stredoeurópske krajiny. Súčasná tranzitná dohoda s Ukrajinou končí v decembri 2024 a náhradné riešenie je v nedohľadne. Európske krajiny pritom pokrytecky naďalej nakupujú ruský skvapalnený plyn cez LNG terminály, ktorý tvorí až pätinu všetkých dodávok.

SPP v ťažkej pozícii

Slovenský plynárenský priemysel stojí na čele snáh o zachovanie tranzitu napriek prebiehajúcej vojne. Alternatívne trasy sú výrazne drahšie - európske ceny plynu sú už teraz štvornásobné oproti americkému trhu.

Azerbajdžanská nádej sa rozplýva

"O dodávkach pravidelne diskutujeme, ale informácie o pripravovanom uzatvorení zmluvy nie sú pravdivé," uviedol SPP k správam agentúry Bloomberg o možných dodávkach 12-14 miliárd kubíkov plynu ročne z Azerbajdžanu. Túto informáciu popreli aj zdroje z azerbajdžanskej spoločnosti SOCAR.

Alijev hrá vabank

Azerbajdžanský prezident Alijev, posilnený víťazstvom nad Arménskom, využíva svoju pozíciu. "Napriek tomu, že Európsky parlament kritizuje Azerbajdžan za porušovanie ľudských práv a vyzýva na ukončenie energetickej závislosti, realita je iná," vysvetľuje energetický analytik. "Baku sa stalo kľúčovým hráčom nielen pre EÚ, ale aj pre Izrael a najmä Rusko."

Putinova šachová partia

Obchodná výmena medzi Ruskom a Azerbajdžanom vzrástla o 20% na 5 miliárd dolárov. Moskva investovala v krajine už 10 miliárd. "Ak sa Putin a Alijev skutočne dohodli na vzájomnej podpore, podobne ako s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, Európa bude čeliť ťažkej voľbe," varujú experti.

Neisté vyhliadky pre Európu

EÚ má teraz dve možnosti: buď zruší energetické sankcie voči Rusku, alebo bude riskovať sociálne nepokoje kvôli vysokým cenám energií. Niektorí analytici dokonca nevylučujú obnovenie dodávok cez Nord Stream.

Kyjev zatiaľ odmieta rokovať s Moskvou o tranzite plynu, hoci Rusko deklarovalo ochotu v dodávkach pokračovať. Cez Ukrajinu sa tento rok prepraví len 14 miliárd kubíkov ruského plynu, čo je zlomok predvojnových objemov.

Dramatický pokles dodávok

Cez Ukrajinu tento rok pretečie len 14 miliárd kubických metrov ruského plynu, čo je zlomok predvojnových objemov. "Ako sa budú udalosti vyvíjať ďalej, nemôžem povedať," priznáva hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Európska únia sa ocitla v pasci vlastných sankcií a idealistických predstáv o energetickej nezávislosti. Realita ukazuje, že geopolitika a pragmatické záujmy víťazia nad politickými deklaráciami.

Desať miliónov Ukrajincov emigrovalo - kam utieklo najviac z nich?
Ukrajina za posledné dva roky zažíva exodus obyvateľstva. Milióny ľudí utiekli do zahraničia pred vojnou, ale aj pred Zelenského mobilizačnými zákonmi a násilným odvádzaním na front. Takmer desať a pol milióna Ukrajincov radšej zvolilo útek z... Čítať ďalej
04 | 11 | 2024 | Ivan Brožík

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok