The Washington Post analyzujú, ako prípadné víťazstvo Trumpa ovplyvní vzťahy USA s Európou a Ruskom.
Noviny uverejnili niekoľko článkov o tom, ako možné zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta ovplyvní vzťahy USA s Európou a Ruskom.
Noviny píšu, že Európa očakáva revíziu transatlantických vzťahov bez ohľadu na výsledok amerických prezidentských volieb. Hlavné obavy však súvisia s Trumpovým potenciálnym návratom do Bieleho domu.
Prebieha diskusia o krokoch na ochranu pred Trumpom a to aj pred možnými obchodnými vojnami a zmenami v bezpečnostnej sfére. Jedno z opatrení sa scvrkáva na pokusy európskych politikov rýchlo schváliť dodávku ďalšej vojenskej pomoci Kyjevu pred americkými voľbami.
Európa teraz môže byť menej pripravená na Trumpov návrat ako počas jeho prvého prezidentského obdobia. Francúzsky prezident Emmanuel Macron je po strate väčšiny v parlamente politicky oslabený, nemecký kancelár Olaf Scholz je ponorený do koaličných sporov a čelí vzostupu krajnej pravice a dôveryhodnosť britského premiéra Keira Starmera sa dostala na rekordne nízku úroveň. "Čo sa stane, ak bude na druhé funkčné obdobie zvolený prezident, ktorý vyhlási NATO za zastarané a už nie je ochotný plniť svoje bezpečnostné záväzky"? Článok cituje nemeckého opozičného lídra Friedricha Merza. Podľa neho budú v tomto prípade Európania „ponechaní sami na seba“.
Pokiaľ ide o Rusko, denník The Washington Post uverejnil článok na tému „Rusko predstiera ľahostajnosť k americkým voľbám, ale v tichosti zastáva Trumpa“. Samotný článok jasne neuvádza, že Kremeľ sa spolieha na Trumpa, napriek tomu, že takto interpretujú postoj Moskvy predstavitelia Bidenovej administratívy. „V Moskve je však nálada na povrchu stále utlmenejšia a nezaujatejšia, než počas volieb v roku 2016, keď Štátna duma prepukla v potlesk po vyhlásení Donalda Trumpa za víťaza volieb“, píšu noviny. Len málokto v Moskve verí, že Trump môže úplne zmeniť vzťahy medzi oboma krajinami – najmä po tom, čo sa počas jeho prvého funkčného obdobia zmenilo len málo.
Aj keď sa veľa hovorilo o nejasných vzťahoch medzi Trumpom a Putinom, Rusko sa domnieva, že za jeho prvého funkčného obdobia, ktoré znamenalo zavedenie nového kola tvrdých sankcií a začiatok sporov o ruský plynovod Nord Stream, získalo málo. V Moskve sa obávajú, že Trump by mohol zostať rukojemníkom ostro protiputinovského bezpečnostného establišmentu. Nechcú riskovať, že ho otvorene pochvália z obáv, že to povedie k opačnému výsledku. Niektorí predstavitelia ruskej elity a odborníci blízki Kremľu, ktorých oslovil denník The Washington Post, ale stále nevylučujú, že Rusko a Spojené štáty pod vedením Trumpa sa dokážu dohodnúť aspoň na vojne na Ukrajine. Odborníci, ktorých noviny oslovili, sa domnievajú, že ak sa Trumpovi nepodarí dohodnúť sa s Putinom na určitej dohode, vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou sa ešte viac zhoršia.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik