Sťahuje sa slučka okolo Von der Leyenovej: „Pfizergate“ sa v Bruseli nepodarilo zamiesť pod koberec – prichádza súdne konanie, píše maďarský portál Mandiner.
Ursula von der Leyen uzavrela v máji 2021 zmluvu s Pfizerom v hodnote 35 miliárd eur a podrobnosti dohadovala cez SMS. Novinári s maďarského denníka Mandiner preskúmali, v akom štádiu je kauza, ktorú pri vypuknutí označili za „najväčší korupčný škandál v dejinách ľudstva“.
Európska komisia neposkytla verejnosti „dostatočne široký prístup“ k zmluvám o vakcínach proti Covid-19 a v niektorých častiach dokumentov sa našli nezrovnalosti v odôvodnení redakčných úprav – toto sa ukázalo v júli 2024.
Prípad iniciovala skupina poslancov Európskeho parlamentu zo strany Zelených, ktorí žiadali prístup k zmluvám na vakcíny a k príslušným dokumentom, aby pochopili dohodu medzi Európskou komisiou a výrobcami vakcín proti Covid-19 z roku 2021. Komisia však poskytla len čiastočný prístup, pričom argumentovala ochranou obchodných záujmov a ochranou osobných údajov.
Poslanci EP sa s týmto stavom neuspokojili, a na základe rozhodnutia bruselského súdu bolo konštatované, že rozhodnutie Komisie odstrániť určité časti zverejnených verzií zmlúv bolo nezákonné. Súd zároveň uviedol, že Komisia nepreukázala, že širší prístup k spomínaným klauzulám by skutočne ohrozil obchodné záujmy dotknutých spoločností.
Podľa informácií denníka Financial Times bude 15. novembra Európsky súd prejednávať kauzu známe pod názvom „Pfizergate“.
Ako je známe, Ursula von der Leyen uzavrela v máji 2021 obrovskú zmluvu s Pfizerom v hodnote 35 miliárd eur na obstaranie 1,8 miliardy dávok vakcíny proti koronavírusu, pričom podrobnosti dohody prakticky dohodla cez SMS s Albertom Bourlom, generálnym riaditeľom Pfizeru.
V prípade sa začalo vyšetrovanie, v rámci ktorého sa ukázalo, že tím Von der Leyenovej úmyselne bránil vyšetrovanie, keď tvrdil, že nenašli žiadne textové správy medzi predsedníčkou Komisie a Bourlom.
Neskôr však vyšlo najavo, že preskúmali len internú evidenciu dokumentov a SMS správy nie, pretože boli označené za príliš „krátkodobé“, a preto nespadajú pod právne predpisy EÚ o uchovávaní dokumentov súvisiacich s politickými rozhodnutiami. Von der Leyen sa bránila tým, že sa na rokovaniach priamo nezúčastnila, a preto tieto správy nemali vplyv na priebeh obchodu.
Podľa ombudsmanky Emily O’Reilly správanie členov Európskej komisie nespĺňalo požiadavky na transparentnosť podľa pravidiel EÚ a vôbec sa nepokúsili vykonať dôkladné vyšetrovanie prípadu.
„Najväčší korupčný škandál v dejinách ľudstva“ – takto sa k prípadu vtedy vyjadril bývalý chorvátsky poslanec Európskeho parlamentu Mislav Kolakušić, ktorý Von der Leyenovú označil za „ženu 4,5 miliardy dávok“.
Pôvodne bola dohodnutá diskusia o vakcinačnej stratégii na rok 2022 s účasťou odborníkov z členských štátov v Európskom parlamente, táto schôdzka sa však nakoniec neuskutočnila a Von der Leyen prezentovala detaily dohody s Pfizerom ako fakt, ktorý Komisia schválila.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik