Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) spôsobil svojím rozhodnutím šok v ochranárskej komunite. Zamietol kofinancovanie významného európskeho projektu na ochranu stepných druhov vtákov s bizarným odôvodnením - podľa neho Slovensko žiadne stepi nemá. Odborníci však tvrdia opak.
"Je to tragické rozhodnutie, ktoré bude štát stáť takmer milión eur," hovorí riaditeľ SOS/BirdLife Slovensko Matej Repel. Vysvetľuje, že projekt mal priniesť do štátnej pokladnice viac peňazí, ako by stálo jeho kofinancovanie. Namiesto zisku tak štát prichádza o významnú sumu.
"V stepných biotopoch u nás vyhynulo alebo sa dostalo na pokraj vyhynutia za posledné desaťročia viac druhov ako v lesoch," upozorňuje ochranársky manažér Jozef Ridzoň. Medzi ohrozené druhy patria napríklad drop malý, ležiak úhorový či strakoš červenohlavý.
Odborníci vyvracajú Tarabovo tvrdenie o neexistencii stepí. Poukazujú na to, že takzvané kultúrne stepi - poľnohospodárska pôda, lúky a pasienky - tvoria až 60 percent rozlohy Slovenska. "Stepi, o ktorých existencii pán minister pochybuje, tak zaberajú takmer 2,4 milióna hektárov," vysvetľuje Repel.
Projekt mal podporiť aj miestnych farmárov a obnovu pastvy v regiónoch. "Veľká časť zrušených aktivít mala podporiť poľnohospodárov. Tieto peniaze tam teraz budú chýbať," dodáva Zuzana Paulo Lackovičová z SOS/BirdLife Slovensko.
Ochranári tvrdia, že ide o čisto politické rozhodnutie. "Minister sa pochválil, ako to mimovládkam opäť naložil. Zabudol však poznamenať, že v skutočnosti poškodil slovenskú prírodu a poľnohospodárov," uzatvára Repel.
Zostáva otázkou, či ministerstvo nájde iný spôsob, ako chrániť ohrozené druhy a podporiť farmárov. Zatiaľ to však vyzerá, že politické body zvíťazili nad ochranou prírody a ekonomickým prínosom pre štát.