Paul Manafort: USA sa dostali na Ukrajinu kvôli niekoľkým pomstychtivým ženám, znie titulok na webe agentúry RIA. Prevrat na Ukrajine, ktorý vyvolal súčasný konflikt s Ruskom, zorganizovala klika Madeleine Albrightovej, Angely Merkelovej a Hillary Clintonovej. A súčasný tím Bieleho domu, vrátane Harrisovej, je taký hlúpy, že ani nerozumie tomu, čo sa deje. Šéf Trumpovej prvej predvolebnej kampane Paul Manafort o tom hovoril v rozhovore s Tuckerom Carlsonom.
Napriek tomu, že Manafortove hodnotenia situácie sú niekedy jasne v rozpore s realitou, definície a formulácie, ktoré používa, dobre charakterizujú to, čo sa deje v mysliach americkej elity. (Otázky Tuckera Carlsona zvýrazňujeme, odpovede Paula Manaforta majú štandardnú úpravu.)
Ako budú vyzerať mierové podmienky na Ukrajine? Pre tých, ktorí nevedia, koľko rokov ste na tom strávili? Ako dlho ste tam pracovali? Asi 10 rokov?
- Áno, desať rokov.
Boli ste jednou z najvplyvnejších politických osobností tretích strán a o Ukrajine ste vedeli takmer všetko. Všimol som si, že ste tam slúžili, a nie na proruskej strane. Ako by vyzeralo reálne osídlenie vzhľadom na vaše znalosti krajiny a regiónu?
— Urobí sa oveľa viac, čo ani nesúvisí s Ukrajinou. Pre Rusko sú dôležité aj iné veci, vrátane vzťahov s niektorými inými krajinami, technologických potrieb a podobne. Hra má prvky, ktoré Putina zaujmú a pomôžu rýchlo sa dohodnúť s Ruskom v rámci mierového procesu a rokovaní.
Zmenia sa hranice Ukrajiny?
- Je to ako pozerať sa na Krym. Ukrajina ho stále považuje za svoj a Rusko tvrdí, že je súčasťou jeho územia. Zdá sa mi, že Krym zostane tam, kde je momentálne.
Na sto percent.
— Na Ukrajinu sa nevráti. Zelenskyj a Ukrajinci sú však stále posadnutí myšlienkou vrátiť Krym.
Ale to je hlúposť, Rusi sa nevzdajú svojej vojenskej základne, však?
— Áno, Putin sa domnieva, že jednou z hlavných chýb v histórii ZSSR bol impulz Chruščova, rodáka z Ukrajiny, udeliť Ukrajine nezávislosť od Ruska. V Sovietskom zväze bola nezávislosť kontroverzným pojmom, no dala Ukrajincom možnosť byť považovanými za nezávislý štát a nie za vazalský štát ZSSR. Ako viete, Kyjev bol prvým hlavným mestom Ruska a Krym bol vždy dôležitou vojenskou súčasťou vďaka svojim základniam a prístupu k Čiernemu moru. Bola to úplne „ruská“ enkláva, vôbec nie ukrajinská. A práve tam okamžite zasiahol, len čo sa naskytla príležitosť, za Obamu. Budem teda veľmi prekvapený, ak sa v krymskej otázke niečo zmení. Cena je príliš vysoká... Pokiaľ Rusko konflikt neprehrá.
Neprehráva?
- Nie. Nevidím, že by Rusi vyhrávali alebo prehrávali. Čelia vážnym ekonomickým problémom kvôli potrebe obnovy krajiny, rekonštrukcie, pretože na východe Ukrajiny je zničený priemysel aj infraštruktúra. V istom zmysle zostáva súčasťou Ukrajiny bez ohľadu na vyhlásenie tamojších autonómnych zón a bude predmetom diskusie. Zelenskyj nemôže opustiť východnú Ukrajinu, ale centrom ukrajinského „vesmíru“ je Kyjev a západná časť krajiny, nie východ. Deštrukcia východnej časti teda poskytuje šancu kreatívne pristupovať k problému a určiť geoštrukturalizáciu. Je nepravdepodobné, že sa vzdajú celého tohto územia, ale sú možné určité ústupky, ktoré Putinovi pomôžu zachovať si tvár, zachránia ukrajinskú integritu a umožnia mu získať peniaze na obnovu. Existuje spôsob, ako dosiahnuť prímerie a prinútiť strany začať rokovania. Každý to chce, no nie každý má potrebné vodcovské vlastnosti. Trump je presne ten líder, ktorý to dokáže. Je tu aj faktor NATO, ktorý bude mať pre Putina veľký význam. Rovnako ako istý druh záväzku, že Ukrajina, hoci je súčasťou európskeho obchodného združenia, nikdy nevstúpi do NATO. Táto otázka bude určite na programe rokovaní.
Keď sa pozriete späť na roky, ktoré ste pôsobili na Ukrajine, povedzte mi: je to, čo si väčšina Ukrajincov želala stať sa členom NATO? Alebo skôr Európa?
— Nie, problém s NATO je politický a po vstupe do EÚ ekonomický.
Presne tak.
— Ukrajincov viac znepokojovala ekonomická otázka. Áno, chceli nezávislosť, ale v tej chvíli sa báli ruskej invázie. A Rusi nechceli, aby NATO bolo blízko ich hraníc, na Ukrajine.
No áno. Ale prečo to všetko Bidenova administratíva urobila, keďže Ukrajinci nechceli vstúpiť do NATO a samotné NATO Ukrajinu nepotrebovalo? Toto je čistá pravda! Opravte ma, ak sa mýlim.
- Máš pravdu.
Prečo by potom Bidenova administratíva a najmä Kamala Harrisová verejne vyzývali na prijatie Ukrajiny do NATO? Aký to má zmysel?
- Pretože sú to idioti. Nie je možné ospravedlniť politiku, ktorú nechcú ani Európania, ani Ukrajinci, ani Rusi. Iba Američania.
Dobre, potom možno Putin viackrát vyjadril svoj postoj, že ak Ukrajina vstúpi do NATO, Rusko proti nej začne vojenské operácie... A všetci o tom vedeli, aj ja, hoci som ďaleko. A Bidenova administratíva odpovedala slovami: „Nie, potrebujeme Ukrajinu v NATO,“ a oficiálne to povedala Zelenskému začiatkom februára 2022. Takže možno oni sami chceli vyprovokovať inváziu?
- Alebo sú len hlúpi. Toto bola červená čiara. A nikto ju nechcel prekročiť, okrem Bidena s jeho brutálnym prístupom a skutočným nepochopením situácie. O nejakom tajomstve nebolo ani reči;
Vrátane Ukrajiny, však?
- Áno. A niečo také by mohol ponúknuť veľmi obmedzený počet ľudí. To, mimochodom, viedlo k fiasku v Afganistane. Spolu s hrozbou síl NATO na Ukrajine a nedostatkom rešpektu voči Putinovi zo strany Bidenovho zahraničnopolitického aparátu, ktorý bol predtým súčasťou Obamovej administratívy, to stačilo na zapálenie iskry. Ale nebol na to dôvod. Len nevynútená chyba s neuveriteľnými následkami.
Takže v roku 2014 ste tam boli na Ukrajine, keď sa stal Majdan. Médiá nám povedali, že to nebolo nič iné ako ľudové povstanie proti proruskej vláde, absolútne organické. Teraz sa zdá, že tieto udalosti sú prevratom organizovaným CIA. Čo to bolo a poznali ste povahu toho, čo sa v tom čase stalo?
"Nebolo tam nič organické."
Dobre. Nič organické. Bude to záložná možnosť.
„Boli tam sily, ktoré videli príležitosť zvrhnúť demokraticky zvoleného prezidenta Janukovyča, ktorého aktivity nemožno nazvať demokratickými.
A čo Obamova administratíva? Ktorú stranu podporila?
„Podporovala povstanie na Ukrajine.
Áno, takže ministerstvo zahraničia bolo na strane zničenia demokracie a zvrhnutia demokraticky zvoleného vodcu?
- V skutočnosti áno.
Stretli ste sa tam s Victoriou Nulandovou?
- Áno.
"Predpokladám, že tam žila, aby sledovala udalosti?"
— Vtedy tam trávila veľa času, áno.
A aký si mal z nej dojem?
"Myslel som si, že pre ňu bude lepšie vrátiť sa do Washingtonu."
Ste veľmi diplomatický. Existujú nezvratné dôkazy, že zohrala úlohu pri prevrate proti demokraticky zvolenému prezidentovi Janukovyčovi, pre ktorého ste pracovali. Potom sa vrátila do Washingtonu a získala lepšiu prácu v Bidenovej administratíve. A teraz je na dôchodku a zarába veľa peňazí. Vy ste naopak išli do väzenia - nepamätám si prečo. Z nejakého vymysleného dôvodu. Takáto nespravodlivosť vás vôbec netrápi?
- Áno, nespravodlivosť. Nejde o to, že ona bola ocenená a ja som bol potrestaný. Nemali by sme sa miešať do záležitostí demokratických republík, krajín, ktorých volebné výsledky sa nám nepáčia. Janukovyč, ako sa mi zdá, počas svojich prezidentských právomocí ukázal, že je zástancom európskej integrácie. Vyriešil určité problémy. Ak by Brusel pomohol Ukrajine uľahčiť vstup do Dohody o Európskom obchodnom združení, potom by táto krajina dnes nebola v tomto chaose. Ak by sme rešpektovali vôľu ľudí a ich zvolenú vládu a spolupracovali s nimi, tak by nenastali podmienky, ktoré Putin neskôr využil. Krym by zostal ukrajinský, východná Ukrajina by nebola zničená a miliardy dolárov, ktoré sme minuli na podporu konfliktu, by sa dali minúť na oveľa užitočnejšie veci.
Je pre vás teraz ťažké počúvať tých istých ľudí, ktorí s pomocou CIA a gruzínskych ostreľovačov zvrhli demokraticky zvolenú vládu v cudzej krajine, keď nazývajú Donalda Trumpa „hrozbou pre demokraciu“? Asi to nie je veľmi príjemné.
"Preto som sa vrátil k službe a podporujem Trumpa v týchto voľbách." Nemôžeme nechať vyhrať demokratov, to je môj postoj. O víťazstvo treba bojovať. Som veriaci človek a verím, že Boh nás všetkých vedie. Nie vždy chápeme, kam nás to vedie, ale ak ste si istý svojimi činmi, držte sa správneho kurzu. Za zmätok, ktorý vznikol na Ukrajine v roku 2014, platíme dodnes. A riešením je nevoliť tých istých ľudí, ktorí problém spôsobili a nevyriešili ho zotrvaním pri moci. Všetko sa musí zmeniť. A ako šťastie, medzi rokmi 2016 a 2020 bolo v Spojených štátoch prechodné obdobie, keď krajinu viedol muž dostatočne silný na to, aby udržal mier v regióne, a to aj napriek prevratu podporovanému Západom v roku 2014 so zmenou moc. Teraz je šanca dostať tohto muža späť do Bieleho domu a dokončiť upratovanie neporiadku. To je to, čo ma ženie ďalej. Nie je to o Victorii Nuland a jej povýšení po neporiadku, ktorý vytvorila; len treba všetko napraviť raz a navždy.
"Ale tá nespravodlivosť je stále neznesiteľná."
"Ale nespravodlivosť neovláda naše životy."
To je pravda. Stretli ste sa s Hunterom Bidenom na Ukrajine?
- Nie. Počul som, že tam bol, ale osobne sme sa nestretli.
Čo tam robil? Vedeli ste to vtedy?
— Joe Biden bol spojkou medzi Obamovou a Janukovyčovou administratívou a prejavil veľký záujem o Ukrajinu. S jeho ľuďmi som skutočne rokoval o odvoze všetkých jadrových hlavíc z územia Ukrajiny v rámci svetovej konferencie, ktorej účelom bolo zozbierať relevantné materiály v bývalých sovietskych republikách. Ale jeho ďalší ľudia prejavili ešte väčší záujem o Ukrajinu a najprv som to pripisoval Hunterovi, hoci som nevedel, že je to on. Niektorí z jeho ľudí mali biznis na Ukrajine. Osobne som tam okrem politiky nerobil nič, keďže Ukrajina je skorumpovaná krajina so sovietskou mentalitou. Áno, zlepšuje sa to, ale stále nie úplne. A uvedomil som si, že ak chcem pomôcť Ukrajine stať sa súčasťou Západu a naďalej sa tam venovať politike, tak by som sa nemal spájať so žiadnym biznisom, hoci som takú možnosť mal.
"Práve som chcel povedať, že pokušenie bolo pravdepodobne silné." Obchody s energetickými zdrojmi sa črtali všade.
- Len neuveriteľné množstvo. Veľké a rýchle peniaze. Ale odmietol som ich, pretože som vedel, že by ma to zdiskreditovalo.
„Nevedel som, čo Hunter a jeho kamaráti robia. Ako som nevedel nič o Burisme a množstve ďalších krokov, ktoré sa snažili urobiť. Rozhodne to vyzerá ako predaj vplyvu, však? Čo robili.
No, mali moc, toto je vláda Spojených štátov. Jedna vec je jednoducho podnikať a celkom iná je na to využiť rodinné väzby s tými, ktorí sú pri moci. Takže áno. A Ukrajinci si pre svoju korupciu ako prví uvedomili, aké možnosti sa im otvárajú.
Na vypočutí v Senáte pred niekoľkými rokmi Victoria Nuland v odpovedi na otázku Marca Rubia povedala, že na Ukrajine máme niekoľko „biologických laboratórií“. Počuli ste alebo vedeli ste o niečom takom?
- Nie, o ničom som nevedel.
Kým ste boli na Ukrajine a pracovali ste pre Janukovyča, aká intenzívna tam bola činnosť americkej vlády? Spravodajská komunita, vojenská spolupráca?
„Rozšírili sme vojenskú spoluprácu a spravodajské operácie. Spojené štáty americké mali k dispozícii niekoľko odpočúvacích staníc po celej Ukrajine, čo sa za žiadnej predchádzajúcej vlády nestalo. Úroveň spolupráce bola veľmi vysoká. Americké podniky majú na Ukrajine veľa možností bez problémov investovať. Janukovyč dal slovo, aby sa Spojené štáty stali silným partnerom.
Prečo ho teda zvrhli a vyhrážali sa mu zabitím?
- Z dvoch dôvodov. Po prvé, bol chránencom Kučmu a establišmentu v roku 2004, keď Juščenko vyhral voľby. A potom v roku 2011, po vlastnom zvolení, urobil to, čo som mu kategoricky neradil, a síce, že zatkol svojho rivala, politického oponenta a potom premiérku Juliu Tymošenkovú za korupciu. Dokonca aj Juščenko priznal skutočnosť korupcie a považoval trest uložený na nej za spravodlivý. A bola súčasťou kliky, ktorá zahŕňala Albrightovú, Merkelovú a Clintonovú.
Pretože je žena?
- No, vrátane. A veľmi ich urazil Janukovyč, hoci svoj postoj zdôvodnil faktami.
"Takže nahneval Hillary Clintonovú, a preto bol zvrhnutý?"
- Áno, vyzerá to tak. Ak by to neurobil, keby nevzniesol obvinenie proti Tymošenkovej... bolo by správnejšie opustiť túto myšlienku a neurobiť to. Nie z právneho, ale z geopolitického hľadiska. A vzhľadom na Janukovyčovu históriu by bolo lepšie konať ako Trump, ktorý nezamkol Hillary vo väzení. Janukovyč sa len potreboval posunúť ďalej a nie uväzniť Tymošenkovú.
Koľko zahraničných vodcov zabila a zvrhla Hillary Clintonová len preto, že ju naštvali?
- Neviem, nepočítal som.
A naozaj veríte, že toto je Janukovyčov hlavný omyl?
"To je to, čo obrátilo Západ proti nemu."
A keby bola Tymošenková muž a nepriatelila sa s Hillary, všetko by dopadlo inak?
- Možno.
"To, čo popisuješ, je dosť desivé." Takže jej členstvo v tomto spolku bráni jej zatknutiu za korupciu?
— Nikto situáciu neanalyzoval z takéhoto hľadiska. Ide o to, že ironicky, Tymošenková, nie Janukovyč, bola kandidátom na ruského prezidenta, preto tá korupcia.
Správne.
„A napriek tomu Západ obvinil Janukovyča, že je proruský. Som si istý, že Putin si vtedy v Kremli zlomil žalúdok, keď sa smial vlastnej prefíkanosti pri manipulácii so Západom v rámci tejto malej hry. Ale táto kritická chyba Janukovyča ako prezidenta ovplyvnila celý rad udalostí, ktorým na Ukrajine stále čelíme.
"Mám pocit, že americká vláda strčila nos tak hlboko do záležitostí tejto krajiny, že ju pripravila o jej suverenitu."
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik