Web extraplus.sk ponúkol svojim priaznivcom a čitateľom mimoriadne pútavú a závažnú redakčnú analýzu k udalostiam nedávnych dní a k takzvanej rebélii "Hilakovcov". Keďže bežný občan sa mal šancu informačne kĺzať iba po povrchu, v redakcii HD sme sa rozhodli analýzu v kompletnej citácii, vrátane titulku, uverejniť.
Sme si vedomí, že redakčnými zásahmi do textu by mohol stratiť svoju informačnú hodnotu a preto našich čitateľov opakovane upozorňujeme, že text je prevzatý z webu extraplus.sk.
Takže citujeme extraplus.sk: (Text MIROSLAVA SVOBODOVÁ)
_________________________________________
"VYMENILI NOMINÁCIU HULIAKA ZA BEZTRESTNOSŤ ČAPUTOVEJ PARTNERA RIZMANA?
Súčasná vládna koalícia vznikla aj vďaka tomu, že Rudolf Huliak prejavil ústretový krok najmä voči budúcemu premiérovi Robertovi Ficovi, ktorého považuje za štátnika, a nechcel, aby sa k moci dostali progresívno-liberálne sily. Samotná Národná koalícia získala v parlamentných voľbách takmer 111-tisíc hlasov, vďaka ktorým sa SNS dostala do NR SR.
O čo ide Rudolfovi Huliakovi? Túto otázku si čoraz častejšie kladú najmä voliči súčasnej koalície. Krátko po odchode z klubu SNS sa traja poslanci z mimoparlamentnej Národnej koalície postarali o ďalší rozruch, keď avizovali dvojdňový bojkot rokovania NR SR. Dôvodom malo byť odvolanie riaditeľa Štátnej ochrany prírody Štefana Kysela. O tom, čo týmto krokom predchádzalo, sa so šéfom NK Rudolfom Huliakom rozprával Danny Kollár.
V úvode rozhovoru poukázal Huliak na to, že 90 percent predsedníctva Národnej koalície malo pred voľbami problém s osobou Andreja Danka, nie však so Slovenskou národnou stranou. Vzhľadom na to, že pronárodné strany neprejavovali záujem o spojenie, bolo podľa Huliaka nevyhnutné spojenie so SNS, preto sa o ňom snažil presvedčiť celé vedenie NK.
Národná koalícia nakoniec dostala na kandidátnej listine SNS dvadsať miest, od čísla 130 po 150. Samotná Národná koalícia/NEKA získala v parlamentných voľbách takmer 111-tisíc hlasov. (Ing. Rudolf Huliak - 58 875, generál Ing. Ivan Ševčík - 25 639, MUDr. Peter Kotlár - 13 252 a Ing. Pavol Ľupták - 13 046). Volebný výsledok 5,6 percenta bol však pre Huliaka veľkým sklamaním. Voliči podľa neho stavili na istotu a volili Smer-SSD, aby zabránili možnému víťazstvu Progresívneho Slovenska. Národné spektrum by pritom podľa neho malo mať istých dvanásť percent, a nie necelých šesť. „Už úvodné rokovania sa niesli v duchu vydierania Andreja Danka, čo sa týka skladania vlády, ale samozrejme, že vtedy dosť vydieral aj Hlas-SD a dlho sa všetci Hlasu prispôsobovali,“ priblížil.
ZVOLENÍ KANDIDÁTI DO NR SR:
1 - 1 - Andrej Danko - 68 726 - SNS
2 - 5 - Tomáš Taraba - 63 883 - Život NS
3 - 150 - Rudolf Huliak - 58 875 - Národná koalícia
4 - 12 - Martina Šimkovičová - 27 615 - (nezávislá)
5 - 15 - Roman Michelko - 25 872 - (nezávislý)
6 - 148 - Ivan Ševčík - 25 639 - Národná koalícia
7 - 20 - Filip Kuffa - 22 664 - Život NS
8 - 21 - Štefan Kuffa - 21 159 - Život NS
9 - 130 - Peter Kotlár - 13 252 - Národná koalícia
10 - 140 - Pavel Ľupták - 13 046 - Národná koalícia
NÁHRADNÍCI:
11 - 2 Milan Garaj - 11 318 - SNS
12 - 101 - Adam Lučanský - 8 749 - SNS
13 - 100 - Miroslav Radačovský - 8 401 - Slovenský Patriot
14 - 13 - Karol Farkašovský - 7 435 - SNS
15 - 3 - Dagmar Kramplová - 6 867 - SNS
Nominácia na ministra životného prostredia
Huliak hovorí o trojtýždňových útokoch novinárov voči svojej osobe. „Mňa prevrátili naruby, ako keď štopkáš ponožku,“ povedal s tým, že naňho a jeho rodinných príslušníkov aj tak nič nenašli. „Pani Čaputovej sa za to chcem nesmierne poďakovať, a dnes už viem, že aj Tomášovi Tarabovi. Lebo, čo som sa dozvedel potom, 70 percent článkov, ktoré o mne vychádzali, bolo práve z dielne Tomáša Tarabu,“ zdôraznil.
Huliakova nominácia na ministra životného prostredia nebola pochuti najmä exprezidentke Čaputovej, ktorá podľa jeho slov bránila záujmy svojho partnera - ten by sa v opačnom prípade mohol ocitnúť „na zozname delikventov z oblasti obchodu s toxickým odpadom, čo mali spoločne s Budajom za prstami“.
„Vymenili nomináciu Huliaka za beztrestnosť pána Rizmana a spol.,“ skonštatoval šéf NK s tým, že napokon v záujme budúcej koalície bol ústretový najmä voči Robertovi Ficovi ako budúcemu premiérovi a súhlasil s hľadaním nového nominanta. Ideálnym kandidátom podľa neho bol Ivan Ševčík, ako druhého navrhol Pavla Ľuptáka (obaja NK). Ani jeden Huliakov návrh však neobstál a v čele ministerstva sa ocitol Tomáš Taraba (Život NS), dôvodom mal byť vyšší počet voličských hlasov.
Huliak pôvodne spoluprácu s Tarabom odmietal
Taraba sa v tom čase podľa Huliakových slov vyjadril, že sa v problematike nevyzná a uvíta jeho pomoc, keďže nemá k dispozícii nikoho, kto by sa v rezorte životného prostredia pohyboval s takou istotou. „Ty si v tom doma, ja práveže budem potrebovať pomoc tvoju, tvojich ľudí, tvoj tím odborníkov,“ parafrázuje Tarabove slová Huliak, ktorý napriek úvodnému skepticizmu voči spolupráci s Tarabom napokon pristúpil na to, že odbornú stránku veci zastreší. „My sme mali kompletne nachystaný manažment, že by sme prišli, a do dvoch týždňov je vymenené ministerstvo životného prostredia, zaručený mimovládkový odstrih peňazí a všetkého, čo s tým súviselo a peniaze nasmerované do slovenského vidieka,“ vysvetlil.
Pozadie Štátnej ochrany prírody
„Veď ale vieš, sme sa dohodli, že časom „zfúzujeme“ do jedného národného bloku. Načo to ideme spoločne trieštiť, my máme už ľudí,“ priblížil reakciu šéfa SNS na sťažnosti členov NK, ktorí stále neboli v hre. Huliak vtedy na margo Dankových slov o fúzii skonštatoval, že nemá problém s tým, ak bude mať SNS okresných funkcionárov a NK obsadí pozície ich zástupcov. „Z titulu veľkosti strany, z titulu toho, že dostal za Národnú koalíciu, za Život a všetko 5,9 milióna z volebného výsledku. A dostane ich v priebehu štyroch rokov na účet,“ poznamenal.
Hoci sa Huliakovi podarilo presadiť obsadenie postu generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody (dnes už odvolaného), pri každej snahe o zaradenie ľudí z NK sa problémy podľa jeho slov len stupňovali.
„ŠOPka fungovala len v rámci toho, že sa tam rozdeľovali peniaze mimovládkam,“ tvrdí Huliak. „Tá ŠOP-ka sa topila, topila, v materiálnotechnickom zabezpečení, drahých autách a všetkom, čo existovalo, ale nič nerobila pre ľudí,“ skonštatoval. Hovorí, že na ministerstve životného prostredia dodnes pôsobí a ťahá za nitky „balast“, a to vďaka Tarabovi s Kuffom, ktorí tam takmer nikoho nevymenili, avšak vyhadzovali ním dosadených odborníkov, ktorí mali stav vecí napraviť. Aj to bol jeden z dôvodov odchodu z klubu SNS.
Rozčarovanie
„Nikde sa nám nepodarí nič vybaviť, nikde sa nám nikomu nepodarí v niečom pomôcť starostom, primátorom, ľuďom, ktorí naozaj potrebovali fyzicky tie peniaze niekde do regiónov,“ skonštatoval šéf NK. Huliak hovorí o sklamaní ľudí z Národnej koalície, ktorí mali pocit, že stranu sabotuje a začali ju opúšťať. Jedným z dôvodov bolo aj to, ako pred voľbami do Európskeho parlamentu kampaňoval v prospech SNS. „Skrátka som robil PR pre SNS v domnení toho, a klamajúc sa spoločne so všetkými našimi funkcionármi, že ideme s tou SNS fúzovať,“ skonštatoval.
Taraba a Green Deal
Minister životného prostredia v júni podpísal nariadenie o obnove prírody, ktoré je súčasťou plnenia tzv. Green Dealu. Cieľom nariadenia je zabezpečiť do roku 2030 obnovu minimálne 20 percent pevninských a morských oblastí a do roku 2050 obnovu všetkých ekosystémov, u ktorých je to potrebné. Keď sa Huliak Tarabu pýtal, či vie, čo vlastne podpísal, reakciou malo byť súvislých pätnásť minút nadávania na Huliakovu neschopnosť. Podľa Huliaka môže byť plnenie absurdných záväzkov, nastavených figúrkami ako Hojsík či Wiezik, pre národné hospodárstvo Slovenska likvidačné.
Politológ Ján Baránek (Zdravý rozum), ktorý mal tiež pôvodne figurovať na kandidátke SNS, po zlej osobnej skúsenosti s Andrejom Dankom a Tomášom Tarabom rozumie znechuteniu predsedníctva NK, zároveň im však vyčíta aktuálne kroky.
Odchod z klubu SNS
Na júlovom sneme Národnej koalície bol Huliak opäť zvolený za predsedu a Ľupták so Ševčíkom za podpredsedov. Funkcionári NK ich mali zaviazať, aby zakročili voči diletantstvu a kšeftovaniu na ministerstve životného prostredia a odlíšiť sa. „Lebo sme boli pri každej príležitosti prezentovaní ako SNS,“ povedal Huliak. Ten pripúšťa, že chcel veci interne riešiť s Dankom, a to aj napriek množstvu indícií, že ho šéf SNS podrazí.
Po udalostiach, ktoré napokon vyústili do odchodu trojice poslancov z klubu SNS, dal Huliak verejný prísľub, že budú aj naďalej v plnej miere podporovať vládu Roberta Fica, hlasovať v rámci koaličnej zmluvy a dodržiavať vládny program. Na konci októbra sa nezaradení poslanci na protest proti odvolaniu riaditeľa ŠOP dva dni nezúčastnili rokovania NR SR, výnimku urobili pri hlasovaní o školskom zákone."
_____________________________________________
Prečítali ste si doslovné znenie redakčnej analýzy z webu extraplus.sk v článku autorky Miroslavy Svobodovej.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik