Staré časy Sviatku všetkých svätých
30 | 10 | 2024 I Ivan Brožík/TA SR

Na Slovensku sa do prvej polovice minulého storočia výzdobe hrobov pred Sviatkom všetkých svätých nevenovala až taká pozornosť ako v súčasnosti. Ľudia ich upravovali len tesne pred ľudovo nazývanými Dušičkami. TASR o tom informovala vedúca Centra tradičnej kultúry v Detve Andrea Jágerová.

Dodala, že v prvom rade cintorín pokosili, pretože v ňom rástla tráva, kde sa väčšinou pásla hydina, kravy i ovce. "Každý hrob okopali, potom z hory priniesli čiernu zem, preosiali ju, prekryli ho zeminou a ozdobili čečinou," objasnila. Bola napríklad zo smreka, z jedličky alebo borievky. "V Detve a okolí ich zvykli namočiť do haseného vápna zriedeného s vodou. Nechali ju vysušiť a nadobudlo to efekt, ako keby boli zasnežené," priblížila.

Ako uviedla, keď pozostalí zdobili hrob staršieho človeka, používali napríklad čierne alebo biele plody. Zvyčajne rástli na kríkoch v okolí cintorínov. Využívali aj šípky, z ktorých na hroboch robievali krížiky. Ak chcel niekto pripraviť ikebanu ako dnes, zapichovali ju do repy. Zahrabali ju do zeme a do toho pridali potrebné vetvičky i trnky. "Repu nebolo vôbec vidieť. Zhnila a nevznikal tak žiadny odpad," povedala. Okrem repy sa ako hmota na aranžovanie používali aj hrudky machu. Doplnila, že na hroby v minulosti vyrábali aj papierové kvety a tento sviatok v Detve nazývali aj "Fších svetích".

V súvislosti s Dušičkami sa Centrum tradičnej kultúry v Detve snaží ľuďom vysvetliť, že aj v súčasnosti sa dá z prírodných materiálov vytvoriť ozdoba. Zorganizovali preto stretnutie, na ktorom s nimi tvorili. "Mali sme šišky, brečtan, listy, ktoré nie sú ekologickou záťažou. Základom pre veniec môže byť aj prútie z brezy. Ošúpeme ju od listov a točíme. Potom ozdobíme vetvičkami borievky, tuje alebo jarabiny," zhrnula.

Podľa nej sviečky na hroby v minulosti vyrábali aj doma, pretože sa šetrili peniaze. Boli z baranieho loja, keď ich priniesli na cintorín, zapichli ich blízko kríža. "Bola to vzácnosť. Keď už bola lepšia sociálna a ekonomická situácia, tak sa bežne kupovali," ukončila.

Blanár o Martinskej deklarácii
Slováci sa podľa ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD) Martinskou deklaráciou prihlásili k spoločnému štátu. Minister to vyhlásil pri príležitosti pamätného dňa Výročia Deklarácie slovenského národa, ktorá je známa aj ako Martinská... Čítať ďalej
30 | 10 | 2024 | Ivan Brožík/TA SR

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok