Prečo americká ambasáda podporuje šírenie konšpirácií?
30 | 10 | 2024 I Ivan Brožík

Titulok i text sme prevzali z webu noveslovo.eu. Autorom je Roman Laml, vysokoškolský pedagóg, bývalý analytik Vojenskej spravodajskej služby.

Citujeme z textu Romana Lamla: "Monika Tódová vo svojom Korupčnom newsfilteri v Denníku N, ktorý môžeme všetci čítať vďaka tomu, že ho podporila ambasáda Spojených štátov amerických v rámci grantu Podpora transparentnosti a ochrana právneho štátu, píše: „…spustila sa reakcia, ktorej vrcholom bola vyfabulovaná správa tajnej služby o údajnom manipulovaní vyšetrovania korupcie na najvyšších miestach.“ (Časť textu zvýraznil autor.)

Na vysvetlenie

"Tódová tým myslí správu, ktorú v máji 2021 vypracovala SIS a ktorá poukazuje na podozrenia o manipulovaní vyšetrovaní. Podľa medializovaných informácií bola táto správa poskytnutá zákonným príjemcom a v menej konkrétnej podobe aj poslancom parlamentu.

Je, samozrejme, možné vyslovovať pochybnosti o tejto správe, ale Monika Tódová nevyjadruje pochybnosti, ona tvrdí (!), že správa bola „vyfabulovaná“. Je preto logická otázka, ako to môže vedieť? Mala prístup k tomuto tajnému dokumentu? Pokiaľ áno, ako sa k nemu dostala? Kto jej to umožnil? Nebolo by správne túto súvislosť preveriť a zistiť, či skutočne došlo k úniku utajovaných informácií, alebo nie?" Nastoľuje veľmi dôležité otázky Roman Laml.

A pokračuje, lebo otázok je veľa

"Ďalšia, logicky nadväzujúca otázka je, ako dokázala Monika Tódová preveriť, že správa je vyfabulovaná. Čím je toto jej tvrdenie podložené? Nie je to náhodou tak, že svoj zaujatý názor vydáva za realitu? Na základe čoho tvrdí, že došlo k „údajnému“ manipulovaniu vyšetrovania? Veď v tomto smere prebieha preverovanie a ani ja a ani ona nevieme a ani nemôžeme vedieť, aký bude konečný výsledok. Je zaujímavé, že bojovníci proti dezinformáciám často tvrdia, že každý má právo na svoj názor, ale nie na svoje fakty. Ale presne toto predvádza Monika Tódová – svoj názor, či skôr želanie, prezentuje ako fakt. Ale v tomto a podobných prípadoch to, samozrejme,  nevadí." Nahlas uvažuje bývalý analytik Vojenskej spravodajskej služby.

"Niekto by mohol povedať, že v celom tomto korupčnom newsfilteri ide len o jednu vetu

a venovať jej toľko pozornosti je zbytočné. Lenže takto to nie je. Táto jedna veta je východiskom toho, či si vôbec pripustíme, že „čurillovci“ mohli robiť niečo zlé, alebo či to apriori odmietame. Je to o tom, či nás skutočne zaujíma pravda a rešpektujeme pravidlo, padni komu padni. " Celkom jasne konštatuje v citovanom texte Roman Laml.

"Monika  má samozrejme úplne jasno,

nepotrebuje žiadne vyšetrovanie a keď už, tak len tých, ktorých nemá rada. Ona vie, kto je gauner a kto je ten správny a poctivý a túto svoju vieru vydáva za realitu. Podsúva čitateľom nepodloženú konšpiráciu, že správa bola vyfabulovaná,  ale nedokladá to žiadnymi argumentmi."

"Seriózny a najmä skutočný novinár by,

samozrejme, mohol napísať, že správa vyvoláva pochybnosti a uviesť aj relevantné dôvody, prečo to tak je. Toto ale Tódová nerobí a ponúka jednoznačné a ničím nepodložené tvrdenie len preto, lebo to vyhovuje jej videniu sveta a upevňuje to ich bublinu.

Je smutné, že takéto jednoznačné konšpiračné vyjadrovanie nachádza podporu u veľvyslanectva Spojených štátov u nás a peniaze ich daňových poplatníkov sa vydávajú na podporu šírenia účelových, nepodložených a zavádzajúcich informácií, ktoré zámerne ovplyvňujú našu verejnú mienku." Konštatuje dezinformačné a konšpiračné trendy u samozvaných bojovníkov proti konšpiráciám a dezinformáciam Roman Laml, vysokoškolský pedagóg, bývalý analytik Vojenskej spravodajskej služby na webe noveslovo.eu.

 

Zdieľať tento článok
Starší článok Novší článok