Do amerických prezidentských volieb zostáva iba týždeň a Donald Trump ešte viac pritvrdil v už aj tak vyhrotenej kampani. Na mítingu v New Yorku hovoril o invázii migrantov a sľúbil, že v prípade svojho víťazstva vyšle do ulíc armádu. Predstavil tiež plán na masové deportácie prisťahovalcov. Jedným výrokom sa podľa zámorských médií zapísal do histórie.
Nedeľná pompézna akcia v newyorskej Madison Square Garden bola všetko len nie umierneným stretnutím s voličmi. Republikáni vyložili všetky karty na stôl ešte pred nástupom Trumpa na pódium. Na špirálu urážok, na ktorej sa minulý týždeň priživila aj Kamala Harrisová s výrokmi o „fašistickom Trumpovi“, naskočil v zaplnenej hale kandidát na kongresmana David Rem, demokratku označil za „diabla a Antikrista“.
Americký sen bude znova dosiahnuteľný
Potom už reflektory patrili Trumpovi. "Spojené štáty sú okupovanou krajinou," vyhlásil. Práve takýto výrok si podľa CNN v modernej americkej histórii nedovolil žiadny z prezidentských kandidátov. Trump tým chcel poukázať na problém migrácie, ktorý je jednou z hlavných tém kampane. „Hneď prvý deň vo funkcii spustím najväčší deportačný program v americkej histórii, aby som vyhnal týchto zločincov. Zachránim všetky mestá a mestečká, ktoré boli napadnuté a dobyté,“ dodal Trump.
Svoju súperku a terajšiu viceprezidentku označil za človeka s „veľmi nízkym IQ“. "V týchto voľbách sa rozhodne, či nastanú ďalšie štyri roky hrubej neschopnosti a zlyhania, alebo či začnú najlepšie roky v histórii našej krajiny," vyhlásil Trump. „Žije sa vám lepšie teraz ako pred štyrmi rokmi? Ponúkam vám nádej. Ak mi dáte svoj hlas, ukončím infláciu, zastavím prílev zločincov, ktorí prúdia do našej krajiny. Americký sen bude znova dosiahnuteľný. Pokiaľ vyhrám, veľmi rýchlo vybudujem najväčšiu ekonomiku na svete,“ nechal sa počuť.
Trump sa tiež zasnil a trochu neurčito hovoril o vyrovnaní účtov s „vnútornými nepriateľmi“, a to aj za pomoci armády. Nešpecifikoval však, o ktorých nepriateľoch hovorí. V minulosti v niekoľkých rozhovoroch podobnú rétoriku volil pri komentároch na adresu jeho politických súperov, spomínal aj ich stíhanie.
Najväčšiu kontroverziu však nakoniec vyvolal výstup Tonyho Hinchcliffa. Ten vtipkoval okrem iného o hispánskej menšine. „Áno, Hispánci radi robia deti,“ pokrikoval z pódia za smiechu publika. Portoriko následne označil za „hromadu odpadkov“. Len pár hodín po mítingu museli hovorcovia Trumpovej kampane ubezpečovať, že výroky známeho komika „neodrážajú názory prezidenta Trumpa ani kampane“.
Prečo taká panika kvôli komickému výstupu? Portoričania sú síce občanmi USA, ale obyvatelia ostrova nemôžu hlasovať v amerických prezidentských voľbách. Milióny Portoričanov, ktorí sa presťahovali do pevninskej časti Spojených štátov, však voliť môžu a v Pensylvánii, ktorá je považovaná za jeden z kľúčových štátov nadchádzajúcich volieb, žije početná portorická komunita.
Harrisová sa tohto prešľapu chytila a v nedeľu vo Filadelfii, ktorá je najväčším pensylvánskym mestom, navštívila portorickú reštauráciu a na sociálnych sieťach zdieľala video, v ktorom sľúbila „investovať do budúcnosti Portorika“. Jej kampaň v e-maile neskôr označila Trumpovu akciu v Madison Square Garden za „nebezpečne rozdeľujúcu“ a „urážlivú“ s tým, že sa niesla v rovnakom duchu ako doterajšie Trumpove prejavy.
Lenže Trump veľmi dobre vie, že takto vedená kampaň funguje. Stačí sa pozrieť na posledné prieskumy. Harrisová po bleskovom nástupe do prezidentského zápasu prudko vystrelila, v posledných dňoch však o svoju silnú pozíciu prichádza. Celonárodné v špecifickom volebnom systéme príliš nevypovedajú.
Kľúčové je rozloženie síl v jednotlivých štátoch, najmä v takzvaných swing states. A aj v nich sa situácia pomaly prelieva. V Pensylvánii, Nevade a Wisconsine sú obaja kandidáti podľa rešpektovaného portálu 538 takmer vyrovnaní, rozdiely je možné počítať v rádoch desatín as veľkou rezervou tak zostávajú v rozmedzí štatistickej chyby. Dôležitý je však trend a v ňom má navrch Trump, najmä vo vyššie spomínanej Pensylvánii, kde ešte na začiatku októbra strácal aj dva percentuálne body.
V skratke sa dá povedať, že Trump Harrisovú prekonáva v praktických otázkach od ekonomiky po migráciu. Podľa respondentov by tieto problémy zvládol oveľa lepšie ako jeho demokratická súperka. Takmer päťdesiat percent oslovených zároveň uviedlo, že Trump predstavuje pre Ameriku ohrozenie, u Harrisovej za túto možnosť hlasovalo 43 percent ľudí.
S veľkou pravdepodobnosťou sa tohtoročné voľby zaradia k najtesnejším v histórii. Primát doteraz drží hlasovanie z roku 1876, kedy zvíťazil so ziskom 185 voliteľov republikán Rutherford B. Hayes, o jediného voliteľa porazil demokrata Samuela J. Tildena. Z relatívne nedávnych čias môžeme menovať pamätný duel Georgea W. Busha a Ala Gorea. Republikánsky kandidát nazbieral 271 voliteľov a zvíťazil tak s náskokom iba piatich voliteľov, aj vďaka trochu kontroverznému sčítaniu na Floride.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik