Minister zdravotníctva Kamil Šaško reaguje na aktuálnu situáciu v zdravotníctve. Reakcia na výpovede lekárov prišla takmer okamžite. Šaško neustupuje, odmieta podmienky lekárov na stiahnutie výpovedí a naďalej sa bude snažiť o zmier v zdravotníctve tak, aby to nepocítili pacienti.
Minister zdravotníctva odmieta podmienky lekárov na stiahnutie výpovedí. Žiadajú viac lekárov v nemocniciach, lepšie podmienky na oddeleniach či pre mladých, aby neodchádzali do zahraničia.
„Nič z toho nebolo na stole, kým vláda v rámci konsolidácie neznížila tempo rastu lekárov,“ povedal Kamil Šaško.
Kamil Šaško vyhlásil, že dnes pochopil, že akékoľvek zmiernenie tempa rastu je pre lekárov neprípustné. Minister tvrdí, že jeho prioritou je stabilizácia a dosiahnutie zmieru v zdravotníctve tak, aby to nepocítil pacient.
Lekári v utorok začali podávať výpovede. Minister tvrdí, že jeho prioritou je stabilizácia a dosiahnutie zmieru v zdravotníctve tak, aby to nepocítil pacient.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) je pripravený ďalej rokovať s Lekárskym odborovým združením (LOZ). Spoločne s odborármi chce vypracovať konkrétny, merateľný plán na zlepšenie zdravotníctva. Zdôraznil však, že v otázke platových podmienok viac nedokáže ovplyvniť naposledy ponúknutý kompromis. V súvislosti s podávaním lekárskych výpovedí sa podľa jeho slov pripravuje na všetky scenáre. Na stredu (30. 10.) zvolal stretnutie so všetkými riaditeľmi nemocníc. Informoval o tom na utorkovej tlačovej konferencii.
"Budem sa pripravovať na všetky scenáre spoločne s kolegami. Budem rokovať s riaditeľmi nemocníc. Som pripravený rokovať o všetkom. U mňa je červená čiara, že stav verejných financií ma ďalej nepustí. Všetko ostatné je na stole a o všetkom ostatnom sa poďme baviť. Poďme nastaviť konkrétny, merateľný plán, odpočítateľný, tak, aby sme sa spoločne dohodli na krokoch, ktoré posunú zdravotníctvo vpred," vyhlásil Šaško. Viackrát zopakoval, že nedopustí, aby bol slovenský pacient v neistote alebo ohrození. Verí, že s lekárskymi odborármi nakoniec dospejú k dohode.
Minister podotkol, že jediný ústupok, o ktorý odborárov žiadal, bolo prijatie kompromisu v otázke rastu ich platov. "Dnes som pochopil, že akékoľvek zmiernenie tohto tempa je jednoducho červenou čiarou a akékoľvek spomalenie rastu platov odmietajú," poznamenal. Avizoval, že napriek tomu na stredajšie rokovanie vlády predloží návrh zákona, ktorý bude sestrám a ďalším zdravotníkom garantovať rovnaké podmienky rastu platov ako pred konsolidáciou. Lekárom by mali platy narásť o 6,4 percenta.
Zopakoval tiež, že otázka transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ktorá je červenou čiarou pre LOZ, nie je žiadnym plánom. "Mne ide o cieľ a ten máme spoločný, zefektívniť toky financií v sektore zdravotníctva, respektíve hospodárenie štátnych nemocníc. Nikto transformáciu aktívne nepripravuje," povedal. Zároveň však upozornil, že ako minister zdravotníctva nikdy nebude svoje kroky prispôsobovať diktátu nikoho, ani odborárov. "Zodpovednosť za zdravotníctvo totiž nesie vláda a minister zdravotníctva," skonštatoval.
V súvislosti s požiadavkou lekárskych odborárov, aby sa národná univerzitná nemocnica na Slovensku vystavala na Rázsochách, nie v Ružinove, uviedol, že rešpektuje aktuálne platný právny stav. "So situáciou sa detailne oboznamujem a na základe faktov k tomu ako minister prijmem svoju pozíciu a rozhodnutie," uviedol.
Výpoveďami podľa jeho slov lekári nijak nepomôžu k lepšiemu zdravotníctvu, naopak, idú podľa neho proti pacientovi. Za úplne scestné považuje to, že LOZ vyzýva na výpovede aj ostatných zdravotníkov, ktorým sa platové podmienky nijak nemenia. "To mi oveľa viac ako obhajobou svojich pracovných práv, čo je z princípu úloha odborov, zaváňa politikou," dodal minister.
Vyše 2700 lekárov z nemocníc po celom Slovensku v utorok začalo podávať výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Lekári sú ochotní ďalej rokovať a výpovede stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky. Trvajú najmä na plnení bodov memoranda z roku 2022, ktoré s Lekárskym odborovým združením podpísal vtedajší vládny kabinet. Zároveň žiadajú, aby vláda verejne deklarovala, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Medzi štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) a Psychiatrickou nemocnicou Philippa Pinela (PNPP) v Pezinku došlo podľa ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) k dohode pri predĺžení zmluvných podmienok. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii. Bližšie informácie zatiaľ poskytnúť nechcel.
"Ja som dnes zadal jasný pokyn, ako si predstavujem, že bude k tejto situácii pristúpené. Mám informáciu, že došlo k dohode. Nechcem o tom hovoriť, lebo najprv si to chcem vypočuť od kolegov aj od riaditeľa nemocnice aj od VšZP, a potom ten výstup oznámim. Ale chcem upokojiť, že nedopustím, aby k akýmkoľvek poplašným informáciám, ktoré sa začali šíriť, došlo," vyhlásil minister. Zdôraznil, že sa pred problémom neskryl a hneď požiadal kolegov z rezortu, aby začali viesť rokovania.
Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku hrozí, že od novembra nebude mať zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. V praxi by to znamenalo prepustenie viac ako 150 pacientov uprostred začatej liečby. Nemocnica preto apelovala na VšZP na spoločné rokovanie. VšZP tvrdí, že nemocnica trvá na neprimeraných podmienkach. Deklarovala, že je rokovaniam otvorená. K dohode však môže dôjsť iba vzájomným konsenzom oboch zmluvných strán.
Brífing ministra zdravotníctva SR Kamila Šaška sa uskutoční dnes 29. októbra o 17.00 h v tlačovej miestnosti, Národná rada SR, Námestie A. Dubčeka č. 1 v Bratislave. Téma: Aktuálne témy rezortu.
VIDEO:
Lekári z nemocníc po celom Slovensku v utorok začali podávať výpovede. Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského ide o 2713 výpovedí. Informoval o tom na tlačovej konferencii.
Dnes začíname podávať na celom Slovensku lekárske výpovede a aktuálne ten počet je 2713 výpovedí. Je to viac ako 33 - 34 nemocníc, ktoré sa zapojili, sú tam univerzitné nemocnice, všetky fakultné nemocnice, sú tam národné ústavy srdcových chorôb, sú tam menšie nemocnice, súkromné nemocnice, nemocnice Agelu aj Penty naprieč spektrom, naprieč Slovenskom," povedal Visolajský. Priblížil, že má ísť o lekárov z kľúčových oddelení ako anestéziologické a resuscitačné oddelenie, tiež z interného oddelenia, kardiológie, chirurgie, traumatológie, ortopédie, pediatrie či neonatológie. Má ísť aj o gynekológov či kožných lekárov.
"Lekárom plynie dvojmesačná výpovedná doba a počas toho môžeme pristúpiť aj k výpovediam z nadčasov. (...) Je to vyše 3000, čo sme ich nazbierali. (...) Veríme v zdravý rozum vo vláde a že premiér to v najbližších dňoch zastaví," povedal Visolajský. Podanie výpovedí je podľa neho jediný spôsob, ako dosiahnuť v sektore potrebné zmeny. "Prosíme vládu o stretnutie, ideálne aj s premiérom, kde by sme si sadli a vyriešili to bez toho, aby slovenské nemocnice ostali bez lekárov," dodal šéf odborárov. Očakáva, že počty výpovedí budú v najbližších dňoch stúpať.
LOZ trvá na tom, aby vláda plnila body memoranda z roku 2022, ktoré podpísal vtedajší vládny kabinet s odborármi. "Nemáme žiadne nové požiadavky. To isté, čo sme ukazovali pred dvomi rokmi, ukazujeme dnes a žiadame vládu, aby sa starala o svojich občanov," poznamenal Visolajský. Odborári tiež trvajú na tom, aby vláda jasne deklarovala, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. "My čakáme, že vláda sa postaví a jasne povie všetkým občanom, aj svojim voličom, že stojí na strane pacienta a chce zabezpečiť fungujúce zdravotníctvo. Že chce konečne zlepšovať naše zdravotníctvo, ktoré neustále upadá a všetci hovoríme už roky, že kolabuje," dodal šéf LOZ.
Naposledy v októbri 2022 počas vlády Eduarda Hegera. Výpovede dalo viac ako 2100 lekárov, viaceré nemocnice preto rušili plánované operácie, uvažovalo sa aj o vyhlásení núdzového stavu. Pred uplynutím výpovednej doby dospeli vláda a lekári k dohode na ich požiadavkách. Akcia hromadných výpovedí otriasla zdravotníctvom aj koncom roka 2011 za vlády Ivety Radičovej. Vtedy došlo na niekoľko dní k reálnemu odchodu asi 1200 lekárov z nemocníc, čo viedlo k vyhláseniu núdzového stavu. Aj vtedy sa lekári rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.
"Aj otázka vedenia trenčianskej nemocnice bola jedna z tém, o ktorých som hovoril aj s lekárskymi odborármi. Deklaroval som, že pod mojím vedením rezortu nikto nie je chránený. Oznamujem, že už zajtra poviem aj personálne rozhodnutie v súvislosti s trenčianskou nemocnicou," vyhlásil Šaško.
Opozičné Progresívne Slovensko minulý týždeň vyzvalo ministra zdravotníctva, aby okamžite odvolal riaditeľa trenčianskej nemocnice pre problémy na kardiológii a pediatrii. V opačnom prípade bude spoluzodpovedný za situáciu, ktorá v danej nemocnici nastala. Na okamžité riešenie situácie v trenčianskej nemocnici apelovalo aj hnutie Slovensko. Podotklo, že Plesník má na svedomí kolaps kardiológie a pediatrie aj škandál s hrdzavými potrubiami.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik