Podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár je presvedčený, že nie každému z voličov sú úplne jasné všetky pojmy, ktoré z úst politikov počuje. A preto sa znova vracia k ďalšej z predvolebných tlačových besied strany Progresívne Slovensko. Na YouTube zverejnil v poradí už piaty pozdrav Michalovi Šimečkovi.
Kollár v úvode videa pripomína, že občan má byť otvorene, zrozumiteľne a jednoduchou formou informovaný o aktivitách politikov a to z jedného dôvodu – týka sa to nás všetkých. Pritom sme podľa neho zahlcovaní množstvom informácií, ktorým nie vždy a nie všetci rozumieme a preto si neuvedomujeme dôsledky, ktoré to môže priniesť v praxi.
„A zároveň budeme presadzovať zabezpečenie tranzície na princípe sebaurčenia. Prijatie postupov transicie, ktoré bude založené na rešpektovaní rodovej identity dotknutej osoby a princípe sebaurčenia, to jest bez nútených sterilizácií a iných neželaných, nevyžiadaných zákrokov. Transrodové osoby musia mať možnosť zosúladiť si svoju rodovú identitu s úradnými záznamami, vrátane všetkých súvisiacich dokladov. Zároveň budeme presadzovať ospravedlnenie sa zo strany štátu a odškodnenie transrodových ľudí za nútené sterilizácie, ktorým sú transrodoví ľudia v rozpore so základnými hodnotami ľudskosti na Slovensku vystavovaní už roky,“hovorí právnička a podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Lucia Plaváková na Kollárom toľkokrát citovanej predvolebnej tlačovej besede, pri ktorej začiatkom leta 2023 PS predstavovalo svoj program. Kto teda chápe, nech si podľa Kollára video vypne.
Podnikateľ vo videu hovorí, že jav, nazývaný transgenderizmus, sa vyskytuje u zhruba polovičke percenta celkovej populácie.
„Príčiny môžu byť rôzne, ale biologické faktory ako genetika a hormonálne poruchy tvoria iba jednu časť dôvodov tohto javu. A štatisticky, najmenej významné, oveľa závažnejšie dôvody tohto stavu, sú psychologické faktory a sociálne faktory, takže väčšia časť týchto problémov ľudí sú spôsobené vplyvom prostredia, v ktorom dieťa vyrastá rodina a spoločnosť,“ hovorí Kollár s tým, že práve médiá, či politici sú schopní psychiku mladého človeka ovplyvniť do takej miery, že sám nevie, čo vlastne je.
„A keď sa niekto z týchto ľudí rozhodne často pod vplyvom okolia, médií alebo politikov, napríklad ako je pani Plaváková, že chce svoje pohlavie zmeniť, tak podstúpi proces, ktorý sa volá tranzícia. To znamená zmena pohlavia,“ pokračuje Kollár. Nie je lekár, preto nejde polemizovať so správnosťou či nesprávnosťou týchto postupov a ako občan tvrdí, že aj títo ľudia si vyžadujú starostlivosť, či rešpekt – veď pracujú, rozvíjajú spoločnosť a platia v nej dane.
„Sú určite citlivejší a zraniteľnejší a preto sa o nich spoločnosť musí postarať. Otázka znie – ako? Toto je opäť úloha pre našich politikov,“ myslí si Kollár.
Hoci PS robí pre to všetko, na Slovensku toto šialenstvo so zmenou pohlavia ešte neprepuklo naplno. Lenže či sa človek rozhodne pre hormonálnu, alebo operačnú, má to na neho obrovský vplyv a drvivá väčšina tých, ktorí tranzíciu podstúpia, tento krok neskôr oľutujú.
„Dôsledky sú niekedy tragické a nezvratné. U nás sa ešte často nestretávame s takýmito prípadmi a preto považujem za vhodné ukázať príklady z krajín, kde je to takzvane v móde ako v Spojených štátoch amerických, Západnej Európe, ale napríklad už aj v Čechách,“poznamenáva Kollár s tým, že v dokrútkach prináša výpovede tých, ktorí sa na to odhodlali.
Toto chceme mať na Slovensku, uvažuje Kollár s tým, že na rozdiel od PS v tom majú jasno Masajovia, ale aj česká herečka pani Jiřina Bohdalová. Aj ju, aj Masajov Kollár ponúka v ďalších dokrútkach.
„Naše zdravotníctvo je ako rozprávková bytosť. V Čechách to volajú Otesánek, ktorá čím viacej konzumuje, tým má väčší hlad,“ prirovnáva Kollár s tým, že k téme zdravotníctvo sa ešte určite vráti a relácia bude mať podtitul „voš pod chrastou“. Dokáže ňou, koľko ľudí sa vie na zdravotníctve priživiť. Nebyť ich, tak máme polovicu problémov zdravotníctva vyriešených. O tom ale inokedy.
„Jedna malá cesta, ktorou tiež zbytočne unikajú peniaze zo zdravotníctva sú aj tranzície. Celý proces tranzície je zložený z niekoľkých krokov,“ hovorí ďalej Kollár s tým, že ich menuje: úvodné vyšetrenie, psychologická podpora, hormonálna terapia, chirurgické zákroky, pooperačná starostlivosť.
„Celkové náklady sa môžu pohybovať v sume niekoľko desiatok tisíc eur. Napríklad pri premene muža na ženu sú potrebné minimálne tri operácie, každá stojí približne 4-tisíc eur, spolu 12-tisíc. Návštevy psychológa a hormonálna liečba sú ďalšie tisíce eur,“ vyratúva Kollár s tým, že lekárska starostlivosť v prípadoch týchto ľudí je doživotná – ako hormonálna, tak aj psychologická.
„Pretože tak, ako neboli spokojní so svojím pohlavím, následne nie sú spokojní so zmenou, ktorú podstúpili. Niekedy sa dostanú títo ľudia do takej psychickej pasce, že sa to končí samovraždou,“ vysvetľuje Kollár a pripomína ďalšie veľmi náročné hrozby, ktoré prinášajú vážne zdravotné riziká. Odhad je, že na Slovensku sa ročne urobí asi sto tranzícií a pri veľmi konzervatívnom cenovom odhade nákladov na proces tranzície 20-tisíc eur, tak nás to stojí ročne 2 milióny euro.
„Pretože všetky tieto úkony sú hradené z verejného zdravotného poistenia, takže to tým našim občanom platíme my všetci,“ upozorňuje Kollár, ktorý o probléme hovoril aj s odborníkmi a tí sa vraj zhodli, že tranzícia ešte nikomu nepomohla a celkom by stačila kvalitná starostlivosť psychológa, dobrého pedagóga a podpora najbližších. No a v krajnom prípade určite aj psychatra. Zaobišlo by sa to bez takých výdavkov a trvalých, nezvratných dôsledkov.
V závere, ešte pred svojou tradičnou formulkou o nespravodlivo rozhodujúcich sudcoch, ktorí majú byť „vyzlečení z talára, Kollár ponúka niekoľko možností, ako využiť peniaze lepšie.
Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme.
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:
1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;
2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;
3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"
Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457
Do poznámky prosíme uviesť "dar".
Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.
Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik