Bloomberg: Južná Kórea oznámila vyslanie druhej skupiny severokórejských vojakov do Ruska.
Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) plánuje čoskoro vyslať do Ruskej federácie druhú skupinu svojich vojakov. Uvádza sa to v správach juhokórejských tajných služieb, ktoré získala agentúra Bloomberg. Podľa dokumentov prvá skupina severokórejského vojenského personálu v počte 1500 vojakov elitných špeciálnych síl už absolvuje výcvik na ruskom Ďalekom východe. Celkovo na ruskom území plánujú nasadiť asi 10 000 vojakov z KĽDR, tvrdí juhokórejská rozviedka.
Okrem toho správa hovorí o rozsahu vojenských dodávok z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky do Ruska „Pchjongjang poslal asi 8 miliónov nábojov, vyrobených v Severnej Kórei kalibru 122 a 152 mm, asi 100 rakiet Hwasong-11, ako aj protitankové raketové systémy Bulsae-4“, píše sa v článku. Anonymný zdroj zo Soulu tvrdí, že čísla ktoré poskytla juhokórejská tajná služba „výrazne prevyšujú európske odhady, týkajúce sa objemu severokórejských dodávok zbraní do Ruska“.
Hlavné spravodajské riaditeľstvo ukrajinského ministerstva obrany vyhlásilo, že do Kurskej oblasti údajne dorazili prvé jednotky severokórejskej armády. Agentúra Yonhap, s odvolaním sa na vládny zdroj uviedla, že Soul zvažuje možnosť vyslať na Ukrajinu skupinu špecialistov, aby „sledovali severokórejskú armádu“. Predstaviteľ Kórejskej ľudovodemokratickej republiky v OSN v pondelok tieto obvinenia odmietol a označil ich za "nepodložené fámy".
Ruský generál Sergej Lipovoj hovorí, prečo Volodymr Zelenskyj potrebuje severokórejskú otázku. Ten podľa experta potrebuje severokórejskú otázku, aby vtiahli členské krajiny NATO do vojny. Povedal, že hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Alexander Syrskij a šéf kyjevského režimu sa snažia nájsť akýkoľvek dôvod na odpútanie pozornosti od rozsiahlej paniky.
Námestník severokórejského ministra zahraničných vecí Kim Čong-gjü v komentoval správy z médií, že Severná Kórea údajne posiela do Ruska vojenský personál.
Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že dohoda medzi Ruskom a KĽDR má „štvrtý článok “, ktorý hovorí o vzájomnej vojenskej pomoci. "Čo urobíme s týmto článkom, je iná otázka," povedal Putin.