Anna Belousovová: USA ani EÚ nie sú pupkom sveta
26 | 10 | 2024 I Eka Balaskova

Hoci sme bývalým mainstreamom presviedčaní o tom, že Rusko je vyvrheľom sveta a zoskupenie štátov BRICS je len bezvýznamná partia zúfalcov, stretnutie v Kazani ukazuje presný opak. Samit BRICS v Rusku zhodnotila aj Anna Belousovová, ktorá si myslí, že ak Európska Únia a Spojené štáty Americké nezmenia myslenie, z BRICS-u sa stane ekonomický svetový líder.

Politicko-ekonomické združenie BRICS za posledné roky posilnilo natoľko, že ho tvoria krajiny so štyridsiatimi percentami svetovej populácie. Anna Belousovová vo svojom statuse pripomína, že táto sila bude len rásť. Upozornila na to, aké sú závery kazaňského samitu, ale hovorí aj o tom, že na pochopenie situácie stačí otvoriť si atlas sveta.

„Bezvýznamný“ BRICS

BRICS je medzištátne združenie, založené v roku 2006 Ruskom, Čínou, Indiou a Brazíliou.  Od začiatku roku 2024 sa k skupine pripojili Egypt, Etiópia, Irán, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia. 1. januára sa začalo ročné predsedníctvo Ruska v organizácii, ktoré sa koná pod heslom posilňovania multilateralizmu pre spravodlivý globálny rozvoj a bezpečnosť. Celková populácia štátov BRICS je asi 3,24 miliardy ľudí, čo je viac ako 40 percent všetkých obyvateľov planéty. Očakáva sa, že do roku 2026 vzrastie populácia členských krajín BRICS o 625 miliónov, predovšetkým vďaka Číne a Indii. Podľa medzinárodných odhadov bude do roku 2030 alebo ešte skôr BRICS vytvárať viac ako 50 percent globálneho HDP.

Na samite v Kazani, ktorý sa uskutočnil 22.-24. októbra 2024 sa zúčastnilo 36 štátov z celého sveta a tri medzinárodné organizácie.

Summit BRICS sa skončil. Na čom sa zhodlo 36 štátov z celého sveta?
"Toto sa musí zmeniť." Na čom sa zhodli lídri krajín BRICS. Posledný deň summitu BRICS v Kazani bol venovaný stretnutiam vo formáte „plus/outreach“. Zúčastnili sa na nich zástupcovia 36 štátov a šiestich medzinárodných organizácií. Z udalostí... Čítať ďalej
24 | 10 | 2024 | Milan Laca

Rusko vyhráva

„Zdá sa vám na tejto fotografii zo samitu združenia BRICS Putin osamotený?,“ pýta sa slovenská politička Anna Belousovová pri pohľade na foto zo samitu v Kazani, pričom konštatuje, že skôr naopak – Rusko vyhráva nie len konflikt na Ukrajine, ale aj globálne.

„Namiesto izolácie sa mu v období západných sankcií, ktoré ho mali izolovať a oslabiť, darí získavať nových spojencov. Na samite BRICS sa v Kazani (Rusko) stretlo okolo 20 hláv štátov a predsedov vlád,“poznamenáva Belousovová vyratujúc, ktoré štáty sú členmi tohto zoskupenia.

Tam je perspektíva

„Sú to všetko štáty významné nielen rozlohou a počtom obyvateľov, ale aj nerastným bohatstvom, politickou a vojenskou silou, štáty s ohromnými perspektívami hospodárskeho rozvoja.  Stretnutia sa okrem iných zúčastnil napríklad aj prezident Turecka Erdogan a generálny tajomník OSN Guterres. Na zasadnutí BRICS odzneli mnohé vážne "posolstvá" svetu,“upozorňuje Belousovová.

screenshot videa youtube | Summit BRICS

O čom bol samit v Kazani

Podľa Belousovovej si toto združenie štátov treba všímať. „...pretože, či sa nám to páči, či nie, Amerika a ani Európa už nie sú pupkom sveta a v budúcnosti ním tým skôr nebudú,“ varuje politička s tým, že v krátkosti rekapituluje kazaňský samit. O čom teda bol?

  • „Napríklad aj o tom, že bipolárny svet definitívne končí a žijeme v procese utvárania multipolárneho sveta. (viď fotografia)
  • Bol aj o úvahách o dedolarizácii medzinárodného obchodu ako dôsledku sankcií Západu proti krajinám, kruté sa odmietajú podriadiť hegemónii USA a "dolár používajú ako zbraň". Vyzerá to tak, že obchody v národných menách po vzore Číny a Ruska by mohli uskutočňovať aj iné krajiny tejto skupiny. A to bude znamenať pád dolára, ktorý drží pri živote len medzinárodný obchod.
  • Za povšimnutie stojí aj myšlienka vytvoriť medzi krajinami BRICS burzu obilia, z ktorej by sa časom mohla stať burza na obchodovanie aj s inými komoditami v rámci štátov skupiny.
  • Keďže ide o štáty, ktoré patria medzi najväčších svetových producentov obilia, strukovín atď. skupina posilní aj v tomto ohľade sebestačnosť a nebude závislá od západu a jeho možností použiť napríklad nedostatok potravín ako prostriedok na politický nátlak,“ upozorňuje Belousovová.

Najväčší slovenský producent vajec má PROBLÉM
Keď pred zhruba mesiacom našli ľudia na závlahovom kanáli v okrese Komárno niekoľko uhynutých labutí, u ktorých laboratórne výsledky potvrdili vtáčiu chrípku, spozorneli všetci chovatelia hydiny v regióne. Ochorenie bolo v utorok, 22. októbra... Čítať ďalej
26 | 10 | 2024 | Eka Balašková

Význam samitu

„Aj keď sa západné a teda aj naše médiá snažili význam samitu v Kazani zhadzovať, jeho význam je jednoznačný: Svet sa mení, je zbytočné a dokonca škodlivé si pred tým zatvárať oči. Svet prestalo baviť robiť dojnú kravu a poslušného paholka USA! Jediný, kto to nepochopil je žiaľ Európa. A my s ňou. Kto ešte stále nechápe, o čo ide, mal by si otvoriť atlas sveta a dobre si pozrieť, čo predstavuje USA, Európa a čo krajiny BRICS,“ radí v závere statusu Anna Belousovová.

Vážení naši čitatelia

Nie každý si v dnešnej dobe môže dovoliť platiť za médiá, preto náš obsah nezamykáme. 
Ak Vám to Vaše možnosti dovoľujú, existujú dobré dôvody, prečo podporiť redakciu Hlavného denníka už dnes:

1. nestoja za nami peniaze žiadneho oligarchu, bohatého jednotlivca, politickej strany alebo inštitúcie, ktoré by nám hovorili, čo máme písať;

2. obsah nezamykáme ako väčšina mienkotvorných médií na Slovensku;

3. niekoľko rokov vám ponúkame iný pohľad na dianie doma, aj vo svete, ako takzvané "médiá hlavného prúdu"

Číslo účtu pre finančné dary je: IBAN SK91 0200 0000 0043 7373 6457

Do poznámky prosíme uviesť "dar".

Je to jediná cesta, ako tu môžeme byť.

Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Telegram tu: https://t.me/hlavnydennik